» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vajza e Teutės quhet Tara?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vajza e Teutės quhet Tara?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 02 May 2010, 07:38

Vajza e Teutės quhet Tara?
Thashethemet pėr emrin e vajzės sė Teuta Krasniqit dhe Blero
Muharremit nuk kanė tė ndalur.Megjithatė, njė burim i Express ka thėnė se vajza
e ēiftit quhet Tara, njė emėr ky mysliman por qė ka edhe origjinė ballkanike.
Por, deri me tani ēifti kanė refuzuar qė tė flasin pėr emrin e foshnjės edhe
pse Teuta nė njė intervistė tė mėhershme ka thėnė se nuk do ta bėj publik emrin
e vajzės sė saj, sė paku jo, deri sa ajo tė lind.Edhe nga komentet nė profilin e
Bleros nė facebook.com nuk pėrmendet emri i vajzės. Nė kėtė profil ka vetėm
komente dhe njė falėnderim ku Blero dhe Teuta i falėnderohen lexuesve pėr
komentet e tyre.
Mė poshtė ne do tė japim edhe kuptimin e emrit Tara. Teuta, pėr tė cilėn
thuhet se familja e saj ka tradita myslimane, emri Tara ėshtė njė emėr i
tillė.Mirėpo origjina e kėtij emri ėshtė budistė dhe nė tė vėrtet Tara ėshtė
version femėr i Budės qė nė shqip ka kuptimin Nėna e Lirisė.
Emri ėshtė edhe toponim i njė gryke ballkanike, me shumė gjasė me origjinė
ilire, i cili gjendet nė Mal tė Zi, por nė cilin qytet tė kėtij shteti ėshtė
ende nuk dihet pėr shkak tė ndryshimit tė emrave tė kėtij vendi.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi