» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Nje thirrje per ndihme!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Mon 15 Feb 2010, 15:21

"Jeta eshte nje dhurate qe na e jep Zoti dhe vetem ai ka te drejte te na e marre ate."

Gjakmarrja, problem social dhe thellim i varferise qe po le gjurme te thella ne jetet tona.

Mjafton nje nxitje per ti dhene fund jetes se nje njeriu dhe per te shuar perfundimisht egzistencen e nje fisi.
Plage qe nxjer ne pah portretin e ashper te nje njeriu qe e koncepton jeten si nje kanun dhe rregull strikt, duke harruar se viktime per veprimet e tij jane njerezit e tij me te dashur, madje edhe vete ai.
Keto njerez jetojne per boten dhe jo per veten, njerez qe kerkojne te kthejne pas rroten e kohes, duke vrare njeri tjetrin dhe duke shfarosur fise te tera.

Ky problem po merr permasa gjigande duke e bere te pamundur parandalimin.
Gjakmarrja eshte veper e urrejtjes, ose veper e "detyres", por urrejtja nuk shlyhet me urrejtje dhe trima dhe trimeresha mbeten ata qe falin dhe jo ata qe vrasin.
Ne fund te fundit "Te gabosh eshte njerezore, te falesh eshte hyjnore."


C'mendim keni ju per kete problem qe po asgjeson njerezit dita dites
?
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10622
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Vizitor prej Sat 01 May 2010, 09:02

A duhet te hiqet nga kanuni dugagjin...dhe per me shume,gjakmarrja spo behet sic eshte bere perpara..pra sipas kanunit.Njerzit po i vrasin prindin femijes ne sy...e ne sy te gruas e familjes se tij...Pra kush ka
me shume dijeni,per kete gje.Jam shume e interesuar te dije me teper.
Eshte nji problem jetik do te thoja, po shkojn jete njerzish kot.
Sipas meje njerzit jane te drejtuar drejt faljes por opinjoni publik i shtyn
ato te nderrojn mendim, jo gjithmon por ne te shumten e rasteve jan hapur gjakra te harruara fale fjaleve te njerezve.
Pastaj njerzit po abuzojn me kanunin qe pak a shum ato qe flasin per te se dine dhe se cfare ashte e interpretojn ashtu si duan ata.
Kush fal ashte ma i forte se ai qe vret.
Cili eshte mendimi juaj per kete problem kaq jetik per jeten e njrzve,se jeten ta ka fale zoti e ai din kur ta merr e jo keshtu sic po ndolle ne pjesen dermuese te rasteve.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sat 01 May 2010, 15:58

Tema :"Nje thirrje per ndihme" dhe tema "C'mendim keni per gjakmarrjen" U bashkuan ne nej te vetme, trajtojne te njejten gje, gjakmarrjen.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10622
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Albanian_Girl prej Sat 01 May 2010, 20:37

Per mua eshte nje dukuri negative qe ka filluar qe ne mesjet, kryesisht e perdorin popujt e mesdheut e nder ta jemi dhe ne shqiptaret ku veproj kanuni i Lek Dukagjinit deri ne vitin 1946. Une mendoj se gjakmarrja eshte nje dukuri negative dhe nuk duhet te veproj populli por ligjet e shtetit
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11471
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Drini prej Sat 01 May 2010, 20:55

Eshte nje plage e thelle e kombit tone qe duhet tejkaluar pergjithmone...
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11315
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 02 May 2010, 18:09

Kanuni i Leke Dukagjinit, ishte vlere per kohen qe dominoi, por jo per ditet e sotme.
Gjakmarrja permbahet ne kete kanun, dhe eshte me te vertete nje plage, por njekohesisht ky kanun i jep "perparesi" gruas dhe femijeve, sipas njohurive qe kam, te vrasesh nje grua, hyn ne gjak 7-here, d.m.th, vrasja e gruas dhe e femijeve eshte rreptesisht e ndaluar.
Ky kanun eshte shume i ashper, pasi ai qe kryen vrasjen, d.m.th vret per te marre hak, duhet edhe te shkoje ne varrimin e personit qe vrau, madje edhe te drekoje ne shtepine e tij.
Njekohesisht, njeriu qe eshte ne gjak, ndalohet te vritet nese rruges ecen me nje grua apo femije, ka dhe shume e shume parime te tjera, por gjakmarja nuk eshte gjeja me e mire e mundshme, ne kete kanun, cdo gje pershkruhet me hollesi dhe detaje, por pavaresisht te gjithave sot ka marre degezime nga me te ndryshmet, gjithesesi atje ku ligji nuk ka fuqi, dominojne kanunet.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10622
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Arjana prej Sun 02 May 2010, 21:09

shemton imazhin e shqiptarise
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14530
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 17 Jun 2010, 21:22

Tema tek Cmendim keni ju per gjakmarrjen ,,,u zhvendos nga gadegoria Familja edhe femijet edhe u kalua tek gadegoria Bisede e lire me rrespekt Klea

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17091
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Katilja prej Sat 22 Jun 2013, 09:33

Gjaknarrja dicka qe ka qen me kohe dhe vazhdon akoma te jet po me me pak ritme pasi tani kan fillu ta kuptoj se askujt si bejn mir vetem vetes vet ose fisit te vet,shum histori kam degju dhe keto gjera ndodhin nga veriu i Shqiperis dhe akoma vashdojn shum keq.
Gjakmarrjen ate e konsideroj si dicka burrerore por un nuk mendoj qe esht dicka e tille,dhe ku i dihet sa fise Shqiptare jan akoma ne gjakmarrje me njeri tjetrin,gjithesi shpresoj te mbaroj nji her e pergjithmon ky fakt i pa mortalshem.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 6745
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cmendim keni ju per Gjakmarrjen ?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi