» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Android do tė mbėshtes teknologjinė Flash

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Android do tė mbėshtes teknologjinė Flash

Mesazh nga Vizitor prej Wed 28 Apr 2010, 16:24

Android do tė mbėshtes teknologjinė Flash

Inxhinieri kryesor nė
projektin Android ka deklaruar se versioni i radhės i sistemit
operativ tė kompanisė Google do tė mbėshtes teknologjinė e Flash Adobe Systems.

Andy Rubin ėshtė zėvendėskryetar i njėsisė inxhinierike e cila zhvillon
sistemin operativ Android. Nė njė intervistė pėr gazetėn prestigjioze amerikane
“New York Times” ai kathėnė se Android 2.2, me emėr kodues Froyo, do tė ketė
mbėshtetje pėr teknologjinė Flash tė kompanisė Adobe.
Kjo deklaratė e tij vjen vetėm disa ditė pasi qė Apple nė tėrėsi ka hequr
dorė nga teknologjia Flash. Siē dihet, iPhone e iPad nuk mbėshtetin Flash-in, e
sipasinformatave tė fundit nga Apple tė cilat edhe ne ua kemi transmetuar
ditė mė parė, as qė do ta mbėshtes ndonjėherė kėtė teknologji.
Rubinkonsideron se nuk duhet qė dikush tė kėmbėngul kundėr disa teknologjive
nė tė cilat pėrdoruesit kėnaqen dhe i shfrytėzojnė nė masė tė madhe. Aktualisht
Flash pėrdoret nė shumė faqe tė internetit, pėr pėrpunim tė lojėrave,
animacioneve, pėr pėrpunim online tė fotografive si dhe pėr shumė funksione
tjera. T’ua largosh pėrdoruesve tuaj kėtė mundėsi nuk ėshtė njė veprim i menēur,
ka vlerėsuar Rubi.Versioni i ri i Flash me shenjėn dalluese 10.1 pritet
tė paraqitet nė fund tė muajit qershor tė kėtij viti. Supozohet se pikėrisht ky version do t’ia hap
dyert kėsaj teknologjie pėr nė telefonat e menēur. Sistemet operative mobile
BlackBerry OS, Android, Symbian, WebOS e Windows Phone 7 do tė duhej tė mbėshtesnin
versionin Flash 10.1.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi