» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dime cmimin e gjithckaje, po vleren?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Dime cmimin e gjithckaje, po vleren?!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 13 Apr 2010, 14:15

Paraja dhe pushteti mbreterit dhe gjuha e botes.
Ne cdo hap qe hedh perplasesh me interes, shkelje dhe neperkembje te dinjitetit njerezor. Njeriu mjaftohet me shume pak informacion per tu mjaftuar me pas ne percaktimin e cmimit te cdo gjeje,
Sa te lehte e kemi te bejme dicka te tille?!
Thjesht te percaktosh nje cmim, pa te shkuar ndermend vlera, mbase tashme fjala vlere po fillon te duket fjale e huaj per fjalorin e gjuhes sone te perditshme.
Pse ndodh kjo, pse cdo dite e me shume gjerat po shkojne drejt materializimit?
Pse jemi shume te afte te percaktojme cmimin e cdo gjeje, madje edhe te vete njeri-tjetrit, duke e barazuar vetveten me objekte por mbase edhe pse nuk ne pelqen ta pranojme nuk dime vleren.
Pse dime cmimin e cdo gjeje, por nuk dime vleren e asgjeje, sigurisht sepse cmimin e percaktojme vete ne, kush eshte fajtori, apo si gjithmone faji do te mbetet jetim, mos valle jemi ne qe lejojme qe te tjeret te na blejne dhe te na shesin apo jemi te paafte te nxjerim vlerat ne pah per te treguar se vlejme me shume se cdo cmim.
Apo jemi vete ne qe kemi percaktuar rregullat e kesaj shoqerie dhe shit-blerje qe cdo dite e me shume po ngurtesohen dhe po na bejne te pamundur VLERSIMIN!

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dime cmimin e gjithckaje, po vleren?!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 13 Apr 2010, 21:34

Jemi ne kohen kur cdo gje vishet me shkelqim.Gjeja e pare qe na terheq vemendjen dhe na tundon eshte ajo qe ka shkelqimin, luksin.Duke i pare gjerat ne kete aspekt del se jemi siperfaqesor.Shikoni pak cfare po ndodh me vlerat kulturore shqiptare, po lihen ne harrese dhe duke u lene ne harrese nuk na bie ndrmend per rikonstruktime.Sa vlera monumentale po shemben keto dite? Sa tradita e zakone po prekin fundin?Shikoni gjuhen tone te embel si mjalta si po shtremberohet e po humbet?Pse? Sepse nuk ua dime vleren.Po betonohemi, po kthehemi ne kukulla vitrina qe belbezojme pa mundur dot te flasim.Kjo ndodh sepse mania per te patur me te shtrenjten, me te bukuren ne shoqeri na ka zaptuar arsyen e nuk na le te llogjikojme.Jemi thjesht duke bere tregti.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dime cmimin e gjithckaje, po vleren?!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 07 May 2010, 16:02

Dime cmimin e gjithckaje sepse e tille eshte koha e sotme, sepse sot nuk njihen vlerat, sepse cdo gje kerkojme ta shesim dhe ta blejme sipas perfitimeve vetjake, duke materializuar gjithcka, duke i kthyer shpinen cdo gjeje, duke u verbuar nga shkelqimi i rreme qe na ofrojne gjerat qe na rrethojne.
Dime cmimin dhe jo vleren mbase sepse keshtu e kemi me "te lehte", thjesht te masim gjithcka me vlere monetare sepse peshorja e vleres se vertete tashme ka kohe qe eshte prishur dhe ka ngecur diku tutje e ndryshkur nga vitet qe mban siper vetes.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dime cmimin e gjithckaje, po vleren?!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi