» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Familje kolektive apo familje e vogel?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Familje kolektive apo familje e vogel?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 28 Mar 2010, 22:51

Me kohen familja shqiptare ka pesuar ndryshime, dikur ne nje familje e cila perbehej nga gjithe fisi nen nje cati sot jane prinderit , femijet dhe ne raste te rralla gjysherit.Nga me te medhenjte kjo shihet me nje sy dyshues duke e mbrojtur idene se nje familje e forte dhe solide ngrihet ne numur.Shume e veshtire eshte sot te gjesh gjuhen e perbashket me pjestaret e fisit, pasi jeta te ve para disa pozitave qe ti je i detyruar te shikosh femijet dhe bashkeshortin/bashkeshorten.
Personalisht mendoj per nje familje te vogel.Sepse ne nje familje te madhe nuk gjen dot as qetesi, ndoshta do te degjosh muzike , por e vetmja menyre eshte te vendosesh kufjet.Me orar dhe pa orare do te shkosh ne tualet, ose te besh nje dush aq sa here ta kesh te nevojshme, por ja qe radha duhet respektuar.Do te edukosh, qortosh, te mesosh me femijen, por pjesa tjeter e familjes nuk do t'ia dije per kete.Do te diskutosh me bashkeshortin/bashkeshorten nje problem ose dhe ti ofrosh nje mbremje romantike, por planet e tua ngelen te pazbatuara sepse me aq shume zallamahi qe behet nuk gjen as te deshiren te gatuash.Vertet egziston mundesia e mosnjohjes se kushurinjve te femijve tane, por do mjaftonte nje takim familjar ne muaj te caktuar per te kaluar dhe disa momente kenaqesie me te afermit e jo te ishin ne nje cati me ty ku e sigurt do ishte qe me shume do kishte grindje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Familje kolektive apo familje e vogel?

Mesazh nga Leta prej Wed 13 Oct 2010, 04:19

Une kam pas Fatin te rritem me nje Familje te vogel,,, Prindrit dhe dy Vellezer , Dhe shume me duket Absurde qe te jetosh me nje ēati me Vellezerit e Babit Bashkeshortet.. e Femijet e tyre , Mundesia nuk egziston qe te mos njohesh me Kushernjet. Kur prinderit duan qe te edukojn Drejte dhe mire Natyrisht qe kan per me te Fol edhe per Fisin e Tyre...e Mos te flasim per Kushernjet me te Afert qe jan. Tani ne kohen e mbas Luftes shume pak mundesh te gjesh Bashkesi Familjare qe jetojn me nje ēati Smile
avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8289
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi