» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Shko poshtė

Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 26 Mar 2010, 16:43

Si mendoni ju sa te hapur duhet te jemi me te tjeret?
Sa te drejtperdrejte?
Sa duhet te shprehemi me te tjeret?
A duhet te ndajme cdo ndjenje, qofte gezim apo hidherim, sa ndikon kjo lexueshmeri ne syte e te tjereve ne raport me vetveten, d.m.th a duhet te jemi nje liber i hapur per te tjeret, apo duhet te mesojme te fshehim dhe te mbajme veten?

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10895
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 21 Apr 2010, 20:58

per ata qe din te lexojne fjalet e syve jam roman i hapur

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17364
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 22 Apr 2010, 21:53

E vetmja gje qe nuk e kemi ne dore.Se kur flasim ne shpalosim boten tone.Ne ato momente nuk e dime qe tjetri qe na lexon ose degjon fillon dhe krijon pershtypjet e para thjesht nga fjalori dhe renditja e mendimeve te tua te permbledhura ne fjali.Ne ato momente ti perfshihesh nga emocionet e fjaleve dhe syte kureshtare qe me vemendje te degjojne te ngacmojne qe te flasesh, duan te mesojne si do e perfundosh.Ne fund te cdo pike ti do vleresohesh.Cdo gjeje ne kete bote i eshte vendos nje emer, jo me njerzve qe gezojne aftesine e shprehjve me xheste dhe fjale te ndjenjave dhe opinioneve.Ti je i lexueshem dhe ne menyren si ecen, si rri ose si e hedh veshtrimin.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Mesazh nga deti prej Fri 23 Apr 2010, 00:20

Varet shume se kush mund te jene te tjeret. Para familjareve dhe njerezve te aferm nuk kemi shume nevoje t'ua terheqim vemendjen tone. Ne mesin ku njihemi mire patjeter se do te jemi me te lexueshem ne syte e atyre. Tani ceshtja eshte se si duhet te jete paraqitja e jone publike. Sa jemi vetvetja dhe sa shtiremi ne syte e tjereve. Ne shqiptaret jemi kureshtarė te medhenj e besa edhe paragjykojme lehte per dike qofte edhe sipas menyres se si ai/ajo ecė, vishet, flet... Andaj, paraqitja e jone sipas pamjes se jashtme - vizuale patjeter se do te reflektoje tek te tjeret. Disa na lexojne shpejt e shpejt dhe ne kujtesen e tyre fiksohet vetem forma - ambalazha. Disa te tjere jane me te vemendshem dhe gjate leximit, jane me kureshtarė dhe atyre iu inereson me teper permbajtja. Ketyre "lexuesve" duhet tu ofrojme fakte dhe argumente se vertete jemi dikushi. Eshte aftesia e jone komunikuese ajo qe duhet ti bindė ata se c'fare eshte vertete kjo permbajtje qe kemi brenda ambalazhes.
Mendoj se forma dhe permbajtja e jone duhet te jene te kordinuara mire ashtu qe te tjeret te mund te na vleresojne dhe te kene nje opinion pozitiv per ne.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13492
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Mesazh nga Naki prej Fri 23 Apr 2010, 02:37

deti shkruajti: Sa jemi vetvetja dhe sa shtiremi ne syte e tjereve.
Shume me pelqeu kjo fjali qe e citova deti. Dua te them se sot jo nje pakice por per fat te keq shumica kan aftesi te pershtaten sa per sy e faqe ne sy te tjerve. Kjo zakonisht behet ne rrethin ku ai/ajo eshte i panjohur. Ne asnje menyre nuk ben te mos jemi vetvetja e kurrsesi te shtiremi ne sy te tjereve. Mos te mashtrohemi nga maskat. Te degjojme dhe shofim ate qe nuk jam duke thene maskat. Shtirja eshte nje shkathtesi e natyres qe individi ose e trashegon ose e pervetson ate.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19010
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:51

JAM E DREJT E DREJTSIA SINQERITETI IM DUKET E NSY

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7018
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Mesazh nga deti prej Fri 07 Jun 2013, 15:00

Katilja shkruajti:JAM E DREJT E DREJTSIA SINQERITETI IM DUKET E NSY
Por gjithmone duhet te jene edhe syte e tjetrit qe do dine ta lexojne reflektimin e syve tuaj.
"Real eyes realize real lies" apo jo?
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13492
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa te lexueshem duhet te jemi ne syte e te tjereve?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi