» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vaj peshku pėr veshkat e diabetikėve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vaj peshku pėr veshkat e diabetikėve

Mesazh nga Vizitor prej Tue 16 Mar 2010, 15:13

Vaj peshku pėr veshkat e diabetikėve


Studimet e reja tė
zhvilluara nė Universitetin e Hong Kongut na zbulojnė njė luftėtar tė ri pėr
mbrojtjen e veshkave te personat me diabet.

Sėmundja e sheqerit godet shumė organe tė brendshme, nė mes tė cilėve mė sė
shumti preken veshkat. Tregues i funksionimit tė veshėve qė pėrdoret mė sė
shpeshti nė diagnostikim ėshtė niveli i kreatininės nė serum. Nėse niveli i
kreatininės ėshtė i lartė kjo tregon dėmtim tė funksionit tė veshkave.


Studimi i zhvilluar pėr 12 javė nė tė cilin janė pėrfshirė qindra persona qė
vuajnė nga diabeti, ka treguar se si konsumimi i pėrditshėm i 4 gram vaj peshku
(pėrmes tė cilit organizmi siguron 42% tė acidit eikosapentaenik dhe 25% tė atij
dokosaheksaenik), niveli i kreatininės ulet dukshėm nė krahasim me grupin
kontrollues.


Me kėtė ėshtė arritur nė pėrfundim se acidet yndyrore omega-3 kanė edhe njė
varg funksionesh tjera tė dobishme, ato nefroprotektive (mbrojtėse tė funksionit
tė veshkave

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi