» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kafja ka edhe tė mirat e saj

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kafja ka edhe tė mirat e saj

Mesazh nga Vizitor prej Mon 15 Mar 2010, 10:15

Kafja ka edhe tė mirat e
saj
k


Nė njė
konferencė tė organizuar sė fundi nga shoqata American Heart Association nė San
Franciscu, shkencėtarėt kanė thėnė se dashamirėt e kafesė se mund tė marrin
frymė mė lirshėm.

Ėshtė arritur nė pėrfundim se nuk ka shenja se
disa lugė kafe nė ditė rrisin rrezikun nga atoreskleroza dhe trashja e enėve tė
gjakut. Po ashtu, personat tė cilėt konsumojnė kafe kanė rrezik mė tė ulur tė
shtrimit nė spital pėr shkak tė ērregullimeve tė ritmit tė zemrės.

Dr.
Arthur Klatsky ėshtė drejtues i studimit qė ka analizuar ritmin e zemrės te
pacientėt tė cilėt janė pranuar nė spital. Studimi i drejtuar nga ai ka arritur
nė pėrfundim se rreziku i probleme tė tilla ėshtė madje 18% mė i ulėt pėr ata tė
cilėt pinė katėr ose mė shumė lugė kafe nė ditė.

Megjithatė Dr. Klatsky
mendon se ka nevojė edhe pėr hulumtime shtesė dhe se ėshtė shumė herėt tė jepen
kėshilla se konsumimi i kafesė parandalon problemet me ritmin e zemrės.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi