» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vetėvlerėsimi, ure perparimi per ne!!!!!

Shko poshtė

Vetėvlerėsimi, ure perparimi per ne!!!!!

Mesazh nga Vizitor prej Sat 13 Mar 2010, 12:53

Vetja
ėshtė pikė pėrqendrimi e rėndėsishme pėr tė organizuar mendimet dhe pėr
tė drejtuar sjelljen shoqėrore. Vlerėsimi qė kemi pėr veten ėshtė akoma
mė tepėr i rėndėsishėm pėr tė realizuar objektivat dhe qėllimet tona.
Studime tė ndryshme tregojnė se gjenetika ndikon mbi personalitetin dhe
konceptin tonė mbi veten, por edhe eksperienca shoqėrore i jep shumė
formė asaj, pra koncepti mbi veten nuk pėrmban vetėm identitetin tonė
personal, por edhe atė shoqėror. Arritjet tona personale dhe
profesionale shtyjnė pėrpara konceptin tonė mbi veten, sidomos kur ne e
shohim atė tė pasqyruar nė vlerėsimet e tė tjerėve. Kur tė tjerėt
mendojnė mirė pėr ne, na ndihmon qė tė mendojmė mirė pėr veten. Tė
ndjerit mirė me veten na jep njė ndjenjė kontrolli mbi jetėn, tė
ndihmon tė ndihesh i kėnaqur nė marrėdhėnie me tė tjerėt, tė lejon tė
caktosh pritshmėri realiste ndaj vetes.
Pra, vetėvlerėsimi apo vlerėsimi i vetes do tė thotė se si ne i referohemi vetes, se si mendojmė dhe ndihemi pėr vete.
Kėshtu, vetėvlerėsimi ndahet nė tre grupe:
1-Vetėvlerėsimi pozitiv, pra individi ka njė vlerėsim tė lartė tė vetes ose mund ta vlerėsojė drejt atė
2-Vetėvlerėsimi i ulėt, kur individi nuk ka besim nė aftėsitė e tij dhe i zhvleftėson totalisht ato
3-Vetėvlerėsim konfuz, kur kemi luhatje tė vazhdueshme tė vlerėsimit, kjo nė varėsi tė situatave nė tė cilėn ndodhemi

ndjerit mirė me veten ėshtė e rėndėsishme, pasi tė jep njė ndjenjė
kontrolli mbi jetėn, tė ndihmon tė ndihesh i vetėkėnaqur nė marrėdhėnie
me tė tjerėt, tė jep siguri dhe forcė mbi veprimet dhe sjelljet e
kryera. Tė marrėsh iniciativa, tė komunikosh lirshėm, tė zgjidhėsh
probleme, pra e shprehur nė njė formė mė koncize tė kesh vetėvlerėsim
tė lartė do tė thotė:
1-Tė mbash qėndrim pozitiv ndaj vetes
2- Tė vlerėsosh veten maksimalisht
3- Tė jesh i ndėrgjegjshėm pėr aftėsitė e tua
4- Tė shohėsh veten si kompetent dhe tė jesh i aftė tė bėsh ēfarė dėshiron

anėn tjetėr qėndron tė ndjerit keq me veten, ēka do tė thotė, mungesė e
theksuar e vetėvlerėsimit ndaj, performancė e ulėt, mungesė lumturie,
mungesė dėshire, mungesė komunikimi e besimi. Nė jetėn e pėrditshme na
ndodh tė njohim persona me tipare tė tilla dhe jo nė pak raste ata
bėhen pengesė pėr arritje tė ndryshme, qoftė kėto individuale apo nė
grup
Njė shtyllė e rėndėsishme pėr tė pasur vetėvlerėsim tė lartė ėshtė edhe vetimazhi qė kemi pėr veten
Imazhi pėr veten ka tė bėjė me mėnyrėn se si e shohim veten nė lidhje me tė tjerėt ku pėrfshihen:
-Si e shohim veten fizikisht
-Ēfarė njeriu mendon se je
-Ēfarė mendon se tė tjerėt mendojnė pėr ty
-Sa e pėlqen veten apo sa mendon se tė tjerėt tė pėlqejnė ty
Njė
imazh negative pėr veten ēon nė njė vetėvlerėsim tė ulėt, ku fokusohet
nė atė sesi ndihesh, ndėrkohė qė ka tė bėjė me atė sesi e sheh veten
Gjatė
periudhės sė adoleshencės koncepti pėr veten formohet nga reagimet
pėrgjigjet qė ata marrin nga prindėrit e tyre, tė cilėt i ndihmojnė ata
tė rrisin vetėvlerėsimin kur ofrojnė kujdes tė pakushtėzuar dhe i
shėrbejnė, pavarėsisht nga sjellja qė ata shfaqin. Por prindėrit e tyre
tregojnė kujdes, vetėm kur fėmijėt e tyre sillen ashtu si ata
dėshirojnė
Shumė adoleshentė ndėshkohen nė familje kur shfaqin
mendime tė ndryshme nga ata tė prindėrve nė lidhje me besimet qėndrimet
vlerat normat qė ata kanė. Gjatė gjithė periudhės sė adoleshencės ata
janė nė eksplorim tė modeleve qė duan tė adaptojnė e karakteri e tyre
dhe shtypja apo mohimi i qėndrimeve spontane qė ata kanė, ēon nė
shtrembėrimin dhe humbjen e individualitetit tė individit akoma pa e
formuar atė
Tek adoleshentėt, vlerėsimi ndaj vetes rritet kur ata
kanė dashurinė, mbėshtetjen dhe aprovimin e prindėrve tė tyre. Kur
pjesėtarėt e familjes janė kėrkues, ndėrveprues, bashkėpunues me ta,
stimulojnė vetėvlerėsimin e tyre
Ėshtė pėr t’u theksuar se fazat e
para tė adoleshencės janė tepėr tė rėndėsishme nė krijimin e konceptit
mbi veten dhe ndikimi i prindėrve ėshtė fondamental nė tė. Sjellja e
prindėrit modelohet dhe adaptohet nga adoleshenti duke ndikuar nė
marrėdhėniet e tyre. Duke qenė se marrėdhėniet me prindėrit ndikojnė nė
mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, jo vetėm nė marrėdhėniet me prindėrit, por
edhe nė marrėdhėniet me tė tjerėt. Shohim katėr etapa
1-Qėndrimi i prindit
Shumė
psikolog bien dakord se adoleshentėt imitojnė ēdo lloj sjellje tė
prindit. Prindėrit me vetėvlerėsim tė ulėt nuk kanė gjasa tė shohin
aspekte pozitive tek fėmijėt e tyre. Ata janė shpesh mė kritikė me ta
sesa me veten
Njė adoleshent qė ndjen se nuk sillet sipas
pritshmėrive tė prindėrve dhe nuk merr njė reagim pozitiv nga
prindėrit, ēon nė bllokim tė pėrpjekjeve dhe nė mungesė motivimi.
Adoleshentėt qė nė pėrgjithėsi dėgjojnė vazhdimisht ankesa nga
prindėrit e tyre pėr ta, kane gjithmonė tendenca tė shfaqin ērregullime
nė personalitet dhe nė karakter. Ndonjėherė vetėvlerėsimi i ulėt i
prindit rrjedh edhe si rezultat i marrėdhėnieve negative qė prindi ka
me seksin tjetėr dhe disa prindėr nuk ngurrojnė t’i ndajnė kėto ndjesi
me fėmijėt e tyre
2- Qėndrimi ndaj tė tjerėve
Qėndrimi i
adoleshentit ndaj tė tjerėve edhe nė qoftė se nuk shfaqet brenda
familjes sė tij, do tė shfaqet dukshėm nė ambientet shoqėrore ku ai
qėndron. P.sh, nė qoftė se fėmija shikon prindėrit e tij vazhdimisht
duke u grindur, ai gjatė gjithė kohės do tė ketė marrėdhėnie tė kėqija
me bashkėmoshatarėt e tij, vazhdimisht do tė gjendet nė konflikt me ta
3- Qėndrimi ndaj prinderve
Prindi
duhet tė jetė vazhdimisht nė kontakt me jetėn e fėmijės sė tij. Nė kėtė
formė ai do tė jetė i aftė tė shohė mungesėn e besimit, qėndrimet
negative nė marrėdhėnie me tė tjerėt. Vetėvlerėsimi i ulėt i prindit
shihet nga fėmija si njė dobėsi e tyre dhe e vetmja mėnyrė pėr ta
suportuar ėshtė qė tė kėrkosh ndihmė. Nga ana tjetėr, vetėvlerėsimi i
lartė i prindit ėshtė primar, pasi aftėson dhe ushqen vetėvlerėsimin e
fėmijės
Si tė ruajmė dhe tė pėrmirėsojmė
vlerėsimin e
adoleshentit

pari ėshtė inkurajimi i vazhdueshėm i adoleshentit tė ndėrmarrė rreziqe
tė herėpashershme, pasi edhe dėshtimet kanė efektet e tyre psikologjike
ndaj jetės sė njė fėmije. Nga dėshtimet, fėmijėt mėsojnė sesi mund tė
ngrihen pėrsėri nė kėmbė
Sė dyti, adoleshentit nuk i duhen kursyer
lėvdatat, aprovimet, miratimet. E rėndėsishme ėshtė qė tė mos aprovohet
gjithēka, pasi nuk pritet shumė mirė nga vetė fėmija. Gjithsekush nga
ne ka nevojė tė respektohet dhe e meriton kėtė, pavarėsisht sesi mund
tė jetė
3-Adoleshentėt kanė nevojė qė tė rriturit tė marrin pjesė
aktive nė jetėn e tyre. Duhet qė i rrituri tė informohet mbi shoqėrinė
qė adoleshenti ka pėr aktivitete ku ai merr pjesė, pėr ambientet qė ai
frekuenton ai, pasi dhe vlerėsimi qė ai do tė ketė do tė jetė akoma mė
i drejtė .
Marrėdhėniet qė kemi dhe vlerėsimet qė marrim nga
njėri–tjetrit padyshim qė janė pjesė e rėndėsishme e mbijetesės dhe e
pėrparimit tonė.


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetėvlerėsimi, ure perparimi per ne!!!!!

Mesazh nga lindushi prej Sat 13 Mar 2010, 16:14

Plotesisht dacort me cfare shkruhet me siper
avatar
lindushi

Postime : 69
Kyējet nė forum : 8982
Regjistruar mė : 10/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetėvlerėsimi, ure perparimi per ne!!!!!

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 07 Aug 2010, 11:07

Vetvleresimi eshte gjithmone nje perparim per njeriun duke vleresuar kuptohet qe behet ure e nje mendimeve

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17361
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetėvlerėsimi, ure perparimi per ne!!!!!

Mesazh nga Arjana prej Sat 07 Aug 2010, 15:16

Vetevleresimi ushqehet qe ne femijeri nga prinderit, nga gjysherit, nga femijet me te medhenj ne familje, nga mesuesit. E besoj se kjo ndjenje kultivohet qe ne vogeli, por ne jetonim ne nje kohe te veshtire dhe eshte e tepert te kerkojme gjera qe tejkalojne mundesite reale.vetevleresimi sipas meje nuk ka fare lidhje me varferine, thjesht ne nuk e dime, nuk e trashegojme e nuk e percjellim ate e sa keq qe bejme…...
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14800
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetėvlerėsimi, ure perparimi per ne!!!!!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi