» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KUR U BĖ RRETHIMI I KATĖRT I KRUJĖS?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

KUR U BĖ RRETHIMI I KATĖRT I KRUJĖS?

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 29 Jun 2007, 16:53

Ne vitin 1476 ushtrite osmane filluan rrethimin e katert te Krujes.Rrethimi zgjati dy vjet.Ushtaret dhe popullata qe mbronin Krujen,luftuan me trimeri per te mbrojtur vendin e tyre.Venediku
qe e kishte ne zoterim Krujen,nisi ne drejtim te saj nje ushtri shqiptaro.-venedikase,te udhehequr nga Leke Dukagjini.Forcat
osmane te vena ne mes dy zjarresh,ne fillim pesuan disfate,por pas

nje nderpreje e rrethuan perseri.

Nepranveren e vitit 1478,e gjithe ushtria osmane,e perbere prej150.000vetash,ne krye me sulltan Mehmetin II,erdhi perseri per tanenshtruar Shqiperine.Pas dy vjet qendrese mbrojtesit e Shqiperise te mbetur pa ushqime dhemunicione,u detyruan te leshonin,por me kusht teliheshin te shperndaheshin te lire.Sulltani i pabese nuk e mbajti fjalen dhe ne pabesi i vrau gjithe burrat,kurse grate dhe femijet i kthyan ne skllever.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13425
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi