» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Rinia nė krizė!!!!!

Shko poshtė

Rinia nė krizė!!!!!

Mesazh nga PRINCO prej Sun 21 Feb 2010, 15:30

Ta ndėrrojmė programin e jetės qė na ėshtė sulmuar prej shumė viruseve. Tė instalojmė programe antiviruse!

Leximi dėmton rėndė budallallėkun.

Rinia sot po jeton nė njė zbrazėti shpirtėrore. Ajo ka energji, por po
e shpenzon kot. Sheh rini pa tė ardhme. Bėjnė jetė tė ēastit, leje mė
tė sot pėr sot - qė thonė disa. Kanė pak moral, flasin shumė, e asgjė
s’thonė. Edhe ato fjalė qė flasin, i kane: sharje, mallkime, hajgare
etj. Pra, aq sa dinė, flasin. Shkojnė nė shkollė, sikur duke shkuar nė
dasmė. Bile nė dasmė, njerėzit dėrgojnė dhurata. Me njė fletore nė
xhep, tė gjitha lėndėt i pėrzien. Shqip, matematikė, biologji e kimi
etj., i bėn meshavinė - si thoshin pėrpara tek ne. Ashtu si i kanė tė
pėrziera lėndėt, ashtu edhe trurin e kanė tė ngatėrruar. Secila lėndė
duhet ta ketė njė fletore. Tė mos flasim pėr libra. Ato janė mjete tė
“luksit”! Ēanta nuk marrin me veti. Kjo pėr ėshtė njė kategori tė
nxėnėsve. Disa marrin ēanta, po nuk mbajnė libra e fletore. Ata marrin
mjete tė ftohta, pėr t’i qėruar hesapet nė mes veti.

Shkolla duhet tė jetė arena ku duhet tė ballafaqohen dijet me
argumente. Shkollat duhet tė pastrohen nga kėto mbeturina. Policia
duhet tė jetė mė vigjilente nė kėtė drejtim. Duhet tė krijohet njė
siguri e brendshme nėpėr shkolla. Rrugaēėve STOP, duhet t’ju thuhet
nėpėr oborret shkollore.

Vajzat. Shkollėn nuk e llogarisin si vend tė arsimimit dhe edukimit.
Pėr to, shkolla ėshtė njė mundėsi pėr largim nga shtėpia. Shkollat sot
kanė filluar tė marrin rolin e vendeve ku bėhet sfilat, ku secila vajzė
shtyhet me tjetrėn se, cila po e ka fustanin mė tė shkurtėr, cila po
ekspozon lakuriqėsinė mė shumė; disa tė tjera kush po koloritė fytyrėn
mė mire etj.. Ēantat e vajzave: librave, fletoreve e lapsave po ia zėnė
vendin shminkat.

Fenomeni qė ėshtė shumė brengosės ėshtė dashuria e fėmijėve! Po, po e
fėmijėve. Tė bėn tė qash e tė qeshėsh kjo situatė. Sheh tė rinj e tė
reja duke i shprehur ndjenjat ndaj njėri-tjetrit. Ēudi kjo e madhe. A
thua ku ėshtė defekti?! Nė kėtė drejtim nuk qėndrojnė hiē mė mirė as
prindėrit e tyre. Sot rrjeti kabllor, e ka shtuar sasinė e serialeve
amerikano-latine. Prindėrit dhe fėmijėt i shikojnė kėto seriale bashkė,
ashtu siē mblidhen njerėzit afėr shporetit nė kohė tė ftohta. Pra,
fėmijėt janė pasqyrė e prindėrve. Sėmundja ėshtė shumė e rėndė.
Shoqėria jonė shqiptare ka defekt nė “motor”.

Sa mė shumė tė shtohen kafiteritė, aq mė shumė rritet niveli i
papunėsisė. Njerėzit duhet tė gėzohen kur fillojnė tė mbyllen
kafiteritė! Ata qė zgjohen nė mėngjesė, shkojnė nė punė, nuk kanė
mundėsi tė shkojnė nė kafiteri. Pra, kafiteritė janė simbol i
papunėsisė tek ne. Aty ku konsumohet alkooli me tė madhe. S’ka bereqet,
aty ku vjen era alkool.

Organizohen “party”. Thirrje pėr shfrenim. Thirrje pėr amoralitet.
Thirrje pėr anarki. “Hajdeni nė party!”, bėhen njoftimet. Llojlloj
kėngėtari vjen, i bėjnė tė ēmenden tė rinjtė e tė rejat. Mesazhet e
kėngėve bėjnė thirrje pėr ēdo gjė, vetėm pėr mirė jo.

Disa tema u shfaqen. U identifikua diagnoza. Sėmundja do shėruar! Ēdo
gjė ėshtė krijuat nė ēift. Pra, ka sėmundje, ka edhe ilaē. Rinia duhet
t’i kthehet leximit, mėsimit studimit. T’i largohet rrugės. Ta fillojė
me kuptua jetėn. Pse jemi krijuar dhe a kemi pėrgjegjėsi para Zotit?

Vajzat duhet tė kenė preokupim dijen dhe edukimin, e jo trendin e
modės! Prindėrit t’ia bėjnė “block” serialeve. Fėmijėt tė mos kujtojnė
pėr dashuri, po pėr lodra dhe libra. Pėr ta dashuria, ėshtė mollė e
ndaluar! Edhe nėse shkohet nė kafiteri kur zgjidhje tjetėr s’ka, pse tė
mos zhvillohen biseda pėr jetėn, pėr punė tė dobishme, e jo pėr krime.
Nė vend se tė shkohet nė “party” pėr tė vrarė kohėn, pse tė mos shkohet
nė ndonjė kurs tė gjuhėve tė huaja, tė informatikės etj., duke ruajtur
kohėn tė ndėrtohet e nesėrmja?

Ta ndėrrojmė programin e jetės qė na ėshtė sulmuar prej shumė viruseve. Tė instalojmė programe antiviruse!

Porosia e parė pėr ju lexues ėshtė: Leximi dėmton rėndė budallallėkun!

Pra, filloni tė lexoni. Dhe vetėm tė lexon: ky ėshtė hapi i parė drejtė suksesit!

O Zot! Na bėj qė tė pėrfitojmė dije tė dobishme! Amin!

__________________

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 9208
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rinia nė krizė!!!!!

Mesazh nga blerina-kumanova prej Sat 13 Mar 2010, 22:24

Pra, aq sa dinė, flasin...

blerina-kumanova

Shteti : Kumanova
Postime : 31
Kyējet nė forum : 8940
Regjistruar mė : 09/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rinia nė krizė!!!!!

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:37

e vertet esht ja nvend qe tdalim rrim ntwiter e nforume behemi vartes se saj

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7018
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rinia nė krizė!!!!!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi