» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Qelsi i njč martese tč lumtur...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Qelsi i njč martese tč lumtur...

Mesazh nga PRINCO prej Sat 20 Feb 2010, 11:03

Veprat vlerėsohen sipas nijetit. Secili do t'i takojė ajo qė pati pėr qėllim.” (Buhariu dhe Muslimi)

Tė gjithė njerėzit kanė nevojė tė pėrbashkėt tė ndjejnė se u duhen tė tjerėve, tė vlerėsohen, tė respektohen dhe tė duhen nga tė tjerėt. Pėr njeriun i cili nuk i ka kėto nevoja, nuk mund tė themi se me tė vėrtetė ėshtė qenie njerėzore.
Mė karakteristike nė lidhje me kėto nevoja ėshtė ajo se ato varen plotėsisht nga raportet e njė personi me njė tjetėr.
Kėto nevoja janė aq themelore saqė duke u bazuar nė to, lirisht mund tė themi se Zoti e dha si shenjė nevojėn njerėzore pėr tė pasur partner, dhe pėr pjesėmarrje nė formimin e njė familje tė lumtur dhe stabile.
Familja ėshtė institucioni mė i vjetėr nga tė gjitha institucionet njerėzore.
Qytetėrime tė tėra kanė lulėzuar apo kanė stagnuar varėsisht prej asaj se a ka qenė jeta familjare e tyre e fortė apo e dobėt.
Ēfarė duhet tė bėjė burri qė tė fitojė respektin e gruas sė tij? Dhe pse ėshtė kjo kaq e rėndėsishme pėr tė? Dhe pse gruas aq shumė i duhet dashuria e burrit? Si mundet ajo ta pėrfitojė atė dhe ta mbajė afėr vetes?
Zoti ynė ka shpallur udhėzime pėr jetėn e pėrbashkėt njerėzore qysh nė kohėt mė tė lashta, qysh katėrmbėdhjetė shekuj mė parė, i Dėrguari, sal-lallahu alejhi ve selem. Kėshillat e urta mbi atė se si tė ndėrtojmė themele tė forta martesore dhe si tė formojmė familje tė lumtura janė falas pėr secilin. Muslimanėt besojnė se ta ndjekėsh apo tė mos e ndjekėsh kėtė rrugė e cakton jo vetėm lumturinė e tyre nė tokė por edhe fatin pėrfundimtar kur jeta e tyre nė kėtė botė do tė mbarojė.Ekzistojnė nė realitet dy ēelėsa pėr martesė tė lumtur. I pari ėshtė ta duash Allahun dhe t’i praktikosh parimet e tij nė ēdo situatė dhe lidhje. Ēelėsi i dytė ėshtė tė bėjmė pak studime dhe analizė sensibile tė vet shpirtit tonė, pėrpara se tė vendosim tė marrim mbi vete diēka kaq tė rėndėsishme, diēka qė ėshtė ndoshta gjėja mė e rėndėsishme nė tėrė jetėn tonė, e cila do tė ndikojė nė jetėn dhe mirėqenien e shumė personave tė tjerė e jo vetėm nė ne!

Ēfarė dėshiron njeriu nga martesa? Pėrpara se tė vendosė t`i kushtohet njė tjetri, ēdo person duhet tė tentojė tė mendojė qetėsisht, tė bėhet i vetėdijshėm pėr nevojat e tij reale dhe tė vijė nė pėrfundim se a ka shans partneri i kandiduar t`i pėrmbushė ato nevoja.

Pėr mė tepėr, qė martesa jote tė jetė e suksesshme duhet tė mbash llogari pėr nevojat legjitime tė partnerit tėnd dhe nuk guxon tė presėsh kėnaqėsi vetėm pėr vete. Nėse dėshironi tė jeni tė lumtur, atėherė edhe bashkėshorti i juaj duhet tė jetė i lumtur se pėrndryshe lidhja juaj do tė zgjasė shumė shkurt.

Gjithashtu kemi edhe nevoja emocionale pėr tė na kuptuar, pėr dashamirėsi, pėr mėshirė. Kemi nevojė pėr t`u shoqėruar dhe pėr miq, pėr njeriun tė cilin mund t`ia tregojmė mendimet tona intime dhe gjithashtu tė ndjehemi tė sigurt se nuk do tė na pėrqeshė apo tė na shfrytėzojė, pėrveēse do tė kujdeset pėr ne.

Pėrfundimisht, ne kemi nevojė shpirtėrore pėr qetėsi dhe kėnaqėsi tė brendshme. Kemi nevojė tė ndjehemi tė rehatshėm me njė partner, mėnyra e jetės e tė cilit pajtohet me mendimet tona pėr moralin dhe me dėshirėn tonė tė jetojmė nė atė mėnyrė me tė cilėn Zoti do tė jetė i kėnaqur. Nėse feja jonė sado pak ka rėndėsi pėr ne, atėherė nevoja mė e madhe qė kemi ėshtė tė gjejmė dikė tė cilit Islami nuk i ėshtė veē nė gojė por ka arritur edhe nė zėmėr.

Pėr njė martesė tė suksesshme ėshtė tepėr e rėndėsishme tė merrni parasysh nevojat dhe karakterin e partnerit tuaj. ”Dashuria ėshtė e verbėr” thotė imam El-Burde nė poezinė e tij:

“Mė mbuloni me kėshilla tė shumta,
Por ato nuk i dėgjon veshi im,
Pasi njeriu i dashuruar
Ėshtė i shurdhėr pėr ēdo qortim”.

Tė dashuruarit shpesh janė tė dehur me personin qė e dashurojnė dhe nuk mund t`i shohin gjėrat qė “nuk janė nė rregull” te njėri-tjetri, dhe edhe nėse i shohin ato gjėra, ata mendojnė se dashuria e tyre ėshtė aq e madhe saqė do tė tejkalojė tė gjitha pengesat dhe mospajtimet dhe se do tė mund tė ndikojnė te njeriu qė e duan qė ai tė ndryshohet sipas dėshirave dhe shijes sė njeriut qė ėshtė i dashuruar

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 8827
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi