» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gjarperinjte, parashikuesit e termeteve!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Gjarperinjte, parashikuesit e termeteve!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 19 Feb 2010, 15:21

Sipas kerkimeve me te fundit mendohet se nje menyre e mire per te "parandaluar" dhe per te marre masa mbrojtese per pasojat e termeteve, do ishte kontrollimi i sjelljes se gjarperinjve.

I gjithe ky zbulim u ndermor nga nje grup shkencetaresh kineze.

Ekspertet e qendres sizmike te nanning, ne jug te vendit, kane filluar te kontrollojne ne distance, me ane te videove dhe internetit, nje sere qendrash qe merren me rritjen e gjarperinjve, dhe kane pare se keto kafshe ndryshojne sjellje ne qofte se ne nje rreze prej rreth 120 kilometrash do te bjere termet. Keto sjellje te gjarperinjve i paraprijne renies se termeteve ne disa raste edhe me 5 dite. Para nje termeti ata braktisin folene (edhe ne mes te dimrit), duke kerkuar te largohen dhe kane nje sjellje te pakontrolluesh
me.
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10436
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi