» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

19 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 19 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Etjet e Kosovės [DVD]

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Etjet e Kosovės [DVD]

Mesazh nga Anhela prej Wed 10 Feb 2010, 14:27Imazhet filmike tė ofrojnė Kosovėn nė katastrofėn e vitit 1999. Personazhet janė viktima tė luftės qė mbi supe mbajnė edhe pasojat e saj. Ata pėrpiqen tė gjejnė atė ēka u ka mbetur mes rrėnojave pėr tė shuar etjen e rindėrtimit tė jetės. Ajo qė i mban gjallė ėshtė shpresa. Ndėrthurja e jetės sė katėr personazheve krijojnė panoramėn e dhimbjes qė bashkėjeton njėkohėsisht me dėshirėn pėr tė rilindur. Me kėtė motiv mundohen tė ecin pėrpara dhe kėrkojnė tė gjejnė tė dashurit e tyre qė kanė humbur.

Njė temė kjo qė ka gjetur reflektime tė ndryshme artistike nga krijuesit kosovarė. Regjisori Sunaj Raēaj shprehet se ky film qė ėshtė realizuar vetėm dy vjet mė parė, nuk do tė thotė se ai e ka mbyllur kėtė temė. “Pėrderisa kam pėr tė shprehur pėr luftėn e Kosovės dhe pasluftėn, do ta shpreh nė mėnyrėn time nėpėrmjet filmit. Mjafton qė tė kem ndonjė inspirim ose shqetėsim tė brendshėm”, shprehet ai. Edhe pse ka qenė njė realitet i prekshėm pėr tė gjithė, nė mediat kosovare ka pasur edhe nota kritike. E lidhur kjo me mėnyrėn e trajtimit tė temės dhe detaje tė tjera teknike e regjisoriale. Ngjarjet dhe personazhet vijnė nėpėrmjet gėrshetimit tė njė kasti aktorėsh kosovarė, shqiptarė dhe maqedonas.

Drama e njė Kosove tė pasluftės mbartet nėpėrmjet interpretimit tė Sheqerie Buēajt, Blerim Destanit, Rajmonda Bulkut, Faruk Begollit, Ermela Telit, Tinka Kurtit, Bislim Muēajt dhe Meto Jovanovskit. Producentė tė filmit janė Sali Limani, Blerim Destani dhe Sunaj Raēaj. Pėr kėtė pėrzgjedhje aktorėsh regjisori shprehet se “Jam munduar tė thyej klishenė qė nė filmat shqiptarė luajnė vetėm aktorė tė Shqipėrisė dhe nė prodhimet kosovare aktorė nga Kosova. Nė kast ka edhe aktorė tė mirėnjohur tashmė si zonja Tinka Kurti, por edhe aktorė tė rinj”. Raēaj shprehet se nė pranverė do tė nisė punėn me njė skenar tjetėr interesant. Pėr detajet ėshtė herėt tė flitet.Kodi:
rapidshare.com Etjet_e_Kosoves.part1.rar
rapidshare.com Etjet_e_Kosoves.part2.rar
rapidshare.com Etjet_e_Kosoves.part3.rar
rapidshare.com Etjet_e_Kosoves.part4.rar

firma.................................................................................................................................................................................
◄███▓▒░░Love makes the world go around!◄███▓▒░░
avatar
Anhela

Shteti : Prishtin
Postime : 542
Kyējet nė forum : 9477
Regjistruar mė : 04/02/2010
Profesioni : Kontabiliste.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi