» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nexhmije Pagarusha

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Nexhmije Pagarusha

Mesazh nga Annika prej Mon 11 Jan 2010, 16:52

Nexhmije Pagarusha is an ethnic Albanian singer and actress from Kosova. Born in the small village Pagarusha on May 7th, 1933. She attended some years at the school of music in Belgrade in the solo canto section. She begun her music career at the Radio Pristina in 1948.
For almost 40 years did she shared her great talent in music and she is hard to place in one specific genre of music since she sang almost all of them. Her interpretations in folk music were exactly as perfect as well as she was in the classic music, especially in opera.
She was called the "Bilbili i Kosovės" (Nightingale of Kosovo), "Queen of the Albanian music" as well as Madam Butterfly etc, etc. She was loved and adored by the music critics as well as of the music lovers. She gained great popularity in many countries and she led many tours with the music ensembel "Shota". She gained the titel "Kėngėtare e shekullit" (Singer of the centurie) in her country.

She performed more than 150 songs and the song "Baresha" (Heardswoman) is one of her most popular songs. The song was composed buy her husband Rexhep Mulliqi and the text was written by Rifat Kukaj.
She played on many theater stages and in movies and gained many awards as well as an actress. In 1984 she ended her music career after a hugh consert in Sarajevo, Bosnia-Herzegovina. In 2000 she performed the song "Pėr ty" (For you) in an Albanian TV show after 16 years of absence.

Here are a few of the more than 150 songs she performed during her career.

*Baresha
*Ani mori nuse
*Kur mė shkon si zog n'hava
*Mora testin
*Kur mė del ė derė
*Dallėndyshe
*Njė lule
*Zambaku i Prizrenit
*Ke selvitė

And a few of the movies she made:

*Dasma e pėrgjakur 1967
*Jugovizioni 1973
*Gėzuar Vitin i Ri 1976
*E kafshoja terrin 1977
*I ikuri 1980
*Tre vete Kapėrcejnė malin 1981
*Vrasėsit bėjnė dasmė natėn 1997

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 14776
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi