» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

18 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 18 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Njerez te shquar ne anekdoda

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Njerez te shquar ne anekdoda

Mesazh nga GISHTEZA prej Wed 27 Jun 2007, 13:41

SAADIU(1184-1291)

"Shkenctari pa vepra eshte si pema pa kokra "Saadi

Poeti i madh persian,studjoi ne Universitetin e Bagdatit Ka udhetuar shume neper vendet e lindjes Ka bere disa here dhe haxhin.
Ne Siri ra ne duar te kryqtareve ku nje tregtar i pasur nga Alepi e
shpetoj duke paguar 30 monedha ari I dha lirine ,por dhe te bijen
per grua,.
Vdiq ne nje moshe mbi 100 vjec Pervec librave ne proze,
krijimtaria e tije permban disa vepra me vargje lirike Nder keto te
famshme jane "Gjylystani dhe bostani "qe ne gjuhen tone jane te
perkthyera nga i madhi Vexhi Buharaja.

Gruaja e Saadiut nje injorante dhe grindavece i thosh shpesh
Saadiut -Mos haro se babaj ime te siguroi lirine par 30
monedha ,florinje.- Po ,ia kthente poeti me buzeqeshje ironike,per
30 flori, e eifitova lirine por, per 30 mije sa eshte pasuria jote e
humba perseri

Shahu i Persie i tha nje here Saadiut -Une jam i pasur une jam me i
lumturi dhe sme mungon asgje --Ju mungon vetem lumturia, sepse te
pasurit nuk jane te lumtur ,kurse te lumturit nuk jane te pasur-ju pergjegj Saadiu
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 11938
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerez te shquar ne anekdoda

Mesazh nga GISHTEZA prej Wed 27 Jun 2007, 13:41

Filozofi vjeter Grek , Theofrosti(372-287 para eres sone)Autor i
vepres se njohur ,duke biseduar me nje mik te tije , i
thot--kafshoi nje intrigant dhe a e dini se c ndodhi '?Per cudi ne vende
qe te vdiste intriganti , ngordhi gjarpri

Nje shkrimtar te dehur e ndalen nje here policet

-Ky u tha --Kam pire pak si shume kete here, por mos haroni se
dhe Dostojevski,Bajroni,Allan Poe kane pire si une .

--Djema -tha oficeri patrulles--kontrolloni me nje here te gjithe
zonen, sepse, me sa duket ,paskemi te bejme me nje bande te tereNJe fisnik desheronte qe aktori anglez Garrik(1717-1779)Te behej
kandidat per te perfaqesuar qytetin e tyre ne parlamentin Anglez
--Jo zotni -.I tha aktori --Une me mire do te parapelqeja te luaja rolin
e nje njeriu te mencur ne skene, se sa ate te nje budallai ne parlament


Barez Sulivan,artist i famshem anglez ,po luante gjate nje
shfaqjeje rolin e Rikardit te tret:Kur arriti ne shprehjen "KAL",per nje kal jap mbreterine,>, nje shikues nga salla thiri--A nuk
do tju mjaftonte nje gomar?--Po ju pergjegj artisti -EJA!
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 11938
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi