» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


"Maqedonia shqiptare": Aleksandri i Madh eshte shqiptar

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

"Maqedonia shqiptare": Aleksandri i Madh eshte shqiptar

Mesazh nga Naki prej Sat 02 Jan 2010, 23:42

Aleksandri i Madh, pėr tė cilin grinden grekėt dhe maqedonasit prej vitesh, mund tė jetė shqiptar. Kjo ėshtė pėrforcuar me njė serė faktesh dhe argumentesh nė librin e ri tė Enciklopedisė “Maqedonia shqiptare”, qė doli nė botim nė fund tė vitit 2009 nė Maqedoni.
Ky botim nė fakt ishte njė kundėrpėrgjigje e studiuesve shqiptarė pėrballė botimit Enciklopedia Maqedonase, qė u botua nė shtator dhe shkaktoi zemėrim pėr mbarė kombin shqiptar nė botė. Autori Njazi Muhamedi sqaron nė librin “Maqedonia shqiptare” se Aleksandri i Madh, i cili ka lėnė gjurmė nė historinė botėrore edhe 2 000 vjet pas vdekjes sė tij, nuk ishte as grek as maqedonas, por me origjinė shqiptare.
Sipas fakteve qė nxirren nė kėtė Enciklopedi, origjina e babait tė Aleksandrit, pra e Filipit ishte ilire, ndėrsa Olimbia, nėna e Aleksandrit, gjithashtu ishte bijė e prindėrve ilirė. Mė tej thuhet se Aleksandri i ngjante shumė nėnės dhe dajave tė tij nga fisi ilir i epiriotėve. Aleksandri mbante brirėt e cjapit, njė pėrkrenare e mbajtur mė pas nga Pirroja i Epirit dhe Skėnderbeu. Gjuha qė fliste Aleksandri me miqtė ishte ilirishtja e vjetėr e dialektit gegė, ndėrsa greqishten ai e mėsoi nga Aristoteli. Njė tjetėr fakt ėshtė se nė vitin 1925, kur Shqipėria drejtohej nga Ahmet Zogu, monedhėn shtetėrore ai e quajti Lek pėr nder tė Aleksandrit tė Madh dhe nė monedhat e para ishte fytyra e tij. Kur Shqipėria e kishte kėtė monedhė, Greqia e Maqedonia nuk e kishin ende. Kėto dhe fakte tė tjera pasqyrohen nė Enciklopedinė “Maqedonia Shqiptare”. Pėr momentin nuk ka asnjė koment nga Shkupi apo nga Greqia, tė cilat prej 18 vjetėsh ndodhen nė njė konflikt pėr ēėshtjen e emrit tė Maqedonisė, kurse njė nga sherret ka tė bėjė edhe me origjinėn e Aleksandrit. Ky ėshtė botimi i 3-tė i vėllimeve tė Enciklopedisė Shqiptare nė Maqedoni. Njė Enciklopedi maqedonase, e botuar nė shtator, i quante shqiptarėt njerėz mali, tė ardhur nė Maqedoni pas Luftės sė Dytė Botėrore tė nxitur nga pushtimi nazist. Kėto fakte dhe tė tjera si kėto acaruan shqiptarėt, tė cilėt janė ndėr kombet mė tė lashta nė Ballkan, por dhe nė Evropė.
/burimi: albeu.com/

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9125
Kyējet nė forum : 18727
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "Maqedonia shqiptare": Aleksandri i Madh eshte shqiptar

Mesazh nga Vizitor prej Sun 03 Jan 2010, 15:13

Nje e vertete eshte ketu , ne jemi nga mali, po vetem se kemi lindur ne keto male, jo se kemi ardhur.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi