» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Arsyet qė na bėjnė tė kujtojmė shpesh herė dashurinė e parė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Arsyet qė na bėjnė tė kujtojmė shpesh herė dashurinė e parė

Mesazh nga Vizitor prej Tue 08 Dec 2009, 17:52

Kujtimet e dashurisė

Mjafton shumė pak pėr tė kujtuar
magjinė e dashurisė sė parė: njė aromė parfumi qė tė kujton atė, njė peizazh ku
ti ke kaluar ēaste tė bukura, njė fotografi e vjetėr, etj. Dhe tė gjitha kėto
ėshtė vėshtirė pėr t’i harruar. Pėr ta rigjetur kėtė dashuri, shumė njerėz do tė
ishin nė gjendje tė bėnin ēmendurira. Kjo ėshtė njė sindromė e vėrtetė qė mund
tė godasė ēdo lloj moshe. Studimet e bėra dėshmojnė njė nevojė gjithmonė nė
rritje tė gjuetisė nė tė kaluarėn e shumė njerėzve, gjueti kjo qė bėhet me njė
qėllim tė vetėm, tė rigjejnė copėza nga ajo dashuri e parė dhe e paharrueshme,
mbase pėr t’u ridashuruar, mbase pėr ta ndjerė veten sėrish tė ri.

Njė
nga arsyet qė tė shtyn pėr tė takuar atė ėshtė kurioziteti i thjeshtė pėr tė
kuptuar se si ka pėrfunduar personi qė jua ka bėrė zemrėn t’ju rrahė pėr herė tė
parė, sido qė tė ketė qenė, ta kishit kaluar jetėn tė dy bashkė, apo edhe
thjesht pėr t’u larguar nga njė e tashme zhgėnjyese. Ėshtė pikėrisht largimi nga
njė e tashme zhgėnjyese dhe pa emocion, qė i shtyn njerėzit qė tė kėrkojnė nė tė
shkuarėn emocione dhe lumturi.

Dashuria e
parė


Dashuria e parė ėshtė e mbushur me shumė ideale ėshtė shumė
mė intensive se lidhjet qė vijnė mė pas, sepse kėto tė fundit kalojnė nė njė
rrugė tashme tė njohur dhe tė eksploruar. Sa mė shumė tė jetohet, aq mė shumė
eksperienca kalohen dhe aq mė shumė humbet fantazia pėr t’i lėnė vendin reales.
Tė vihesh nė kėrkim tė dashurisė sė parė ėshtė kėshtu njė mundėsi pėr tė
rijetuar njė tė shkuar, qė tashmė nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm njė pjesė e
fantazisė suaj dhe ėndrrave tuaja tė pafundme.

Kjo gjė bėn qė tė mos
jetoni asnjėherė realitetin, por ta rikrijoni dhe idealizoni nė atė mėnyrė sa
t’ju duket se po jetoni nė njė pėrrallė. Dėshirat pėr tė shkuarėn mund tė jenė
pasoja thjesht tė zhgėnjimeve dhe tė stresit qė njerėzit kalojnė nė jetėn e tyre
dhe pėr tė shpėtuar nga tė gjitha mundohen qė tė gjejnė pak qetėsi nė historinė
e tyre mė tė bukur tė dashurisė. Kėto emocione bėjnė tė mundur qė tek ne tė
ndizen ndjenja mbrojtėse psikologjike. Nė njė moment stresi imagjinojmė se
njėherė dhe njė kohė nė jetėn tonė ekzistonte njė njeri qė na kuptonte dhe ai
vazhdon tė jetė aty perfekt si gjithmonė.


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyet qė na bėjnė tė kujtojmė shpesh herė dashurinė e parė

Mesazh nga Elhamiu prej Thu 10 Dec 2009, 11:04

princesha paska postuar ket shenim shum bukur, por do i thoja, lexoje gjdo fjal nga pika ne pik e kuptoje me mir, ne vet veten tende .

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12281
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyet qė na bėjnė tė kujtojmė shpesh herė dashurinė e parė

Mesazh nga Vizitor prej Thu 11 Feb 2010, 14:54

Dashuria e pare eshte sikur femija i par i nje nene qe ka me shume rendesi se sa te tjeret ,e kujtojm sepse deri athere nuk e njoftem dashurin si tham ndokujt te dua pra eshte fjala e par qe te ka dal nge goja te dua te dashuroj qdo gje te ben te kujtoshe!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyet qė na bėjnė tė kujtojmė shpesh herė dashurinė e parė

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 18 Jun 2010, 23:35

Arsyeja qe te ben te kujtosh jan shume,, ditet netet minutin sekonde gjdo gje qe ke kaluar me te ,,duke filluar tek fotoja tek mirkuptimi tek dashuria qe ke pasur per te ,edhe mundemi te themi ah sikur te rikthehemi edhe nje here ne ato dite ,,mbase ndodh mbase jo ,,per mua ato dite jan shum te shenjta sepse kam njohur nje njeri qe sot eshte nje engjell edhe me ndjek shpesh here kur un bi ne mendime ose mundohem te harroj gjdo dhimbje qe me ka lene duke menduar edhe duke pasur gjithmone ne zemer edhe ne mendime ate person ..

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 16974
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyet qė na bėjnė tė kujtojmė shpesh herė dashurinė e parė

Mesazh nga Arjana prej Fri 18 Jun 2010, 23:39

per te inkurajuar vetveten cfare kishim cfare humbem,per te krahasuar ate me dashurine e rradhes,etj
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14413
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyet qė na bėjnė tė kujtojmė shpesh herė dashurinė e parė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi