» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KU JANE POETET

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

KU JANE POETET

Mesazh nga Ylliks prej Thu 03 Dec 2009, 13:58

Nezir Myrta / KU JANĖ POETĖT


O poetėt janė gjithkund e gjithkah
burime tė gjalla qė rrjedhin ujė akull,
vėrejnė shushunjat qė dolen nė gjah
e mbesin si klysh udhės ngrirė shakull!

Poetėt janė gjihtkund e gjithkah
kudo kopshteve majave shkollave,
vėshtrojnė ata qė drdhin vrer n'pah
e vet e pinė mu si lėngun e mollave!

Poetucat shterruan derdhin veē fjalė
si struca nė zall qesin kokėn jashtė -
nė secilen fjalė skelet kanė njė halė
pėrbihen qitje si pėr zorrė t'trashtė!

O poetėt janė gjithkund e gjithkah
nė etėr nėntokė nėnujra e mbiyje -
te gurtė e varreve e nė shkreptima
rrufeshė tė skuqura dhe i lidhin nyje!

S'shtėrzejnė gjakush majesili poshtė
shkrepin shkėndia t'lashta mijavjeēe -
nuk janė sikur kallami zemėrshoshtė
flakadaj i binė trup edhe udhės leqe!

Poetėt nuk vdesin pse nuk shkruajnė
kur burimi n'shpirt ēdo kohė pret gufim,
vdesin poetucėt qė bishtat iu kruajnė
nė fjalė ecin caca e kujtojnė fluturim...!

Poetėt janė gjallė gjithkund e gjithkah
n'pėrkundje djepi e maje krateri vullkan;
edhe maje plumbi rrinė me plumb n'krah
aty pėrbirohet si pika e lotit pėr vatan!

Nuk mund t'i gjejsh poetėt aty ku ti don
me hapin e vockėl qė thurė veē fjalėgoje.
Ai qė Drillon uragan veē me hukamė krijon
Ai qė krijoi mu nga pelimi mjaltin nė hoje!

Poetėt janė gjallė gjithkund e gjithkah
edhe kur trupat si lėvozhga iu varrosen,
O vargjet poetike iu rrinė kurorė nė krah
Bukuritė nuk vdesin as kurr nuk sosen !

Nėse t'i shohėsh poetėt malli tė mori
Ata diellor mund t'i shohesh nga larg;
i sheh veē ai qė zjarr nga zemra nxori
vetėm ai qė lindet e vdes pėr njė varg!

Gjama e Orės sė Maleve jo veē oshtimė
po gjamėn e kthen nė melodi gitareje -
ai qė shpirtin gastartė e then copegrimė
ai zemrėn e ka zi pa asnjė xixė hareje!

Poetėt janė gjallė gjithkund e gjithkah
aureola duken me yllėsitė e tyre rreth;
trupojnė edhe ėndrra mos me pasė kah
qėndrojnė lartė e nuk binė si njė gjeth!

(03.12.09)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10325
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi