» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Poezi Kushtuar pėr Ty

Faqja 15 e 18 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next

Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Mon 24 Aug 2009, 15:31

E ftohte eshte kjo nate i dashuri im,e akullt si varr.Pervelues jane lotet e mi qe lehte rreshqasin mbi buzet e thara.Sonte te ndiej me shume se kurre,me mungon qenia jote qe ben pjese thelle tek une.Sonte ne kete nate kaq te zbrazet,mendoj e mendoj.Ti e di qe te dua shume dhe cdo kend qe do te te donte,do e urreja,por nuk mundem te urrej ate.Nuk mundem te urrej dot nje engjell qe kaq drite te fali dhe kaq dhimbje te shkaktoi.E di,mbase po loton,edhe une bashke me ty,per ty dhe dhimbjen e shpirtit tend.E ndiej vuajtjen ne veshtrimin tend,te ka lodhur keq.Perse erdha kaq shpejt ne jeten tende,perse te gjeta kaq te papergatitur?Perse te dhashe vuajtje me shume?Me thuaj ne e do qenien time?Nuk e di,por kur te degjoja te flisje ne heshtje me te,ti luteshe te mos te te tradhetonte atje ne parajse dhe te priste per ty se nje dite do shiheshit serish,nuk munda te mbaj lotet dhe dhimbjen time qe kaq fort me godet.Me duket sikur cdo fjale e thene nga ti,cdo emocion eshte per te.Thuame i dashur,a jam e denje per ndjenjen tende,a mos ndoshta jam nje ngushellim i asaj qe gjithnje do doje dhe qe s'munde ta gezosh?Thuame nje fjale te qetesosh shpirtin tim te therrmuar ne grimca.Perse hesht dhe vetem hesht?Perse qelluam te dy kaq te pafat?Perse s'mundem te te jap cdo gje qe kam ne bote?Do doja kaq shume.Vetem tani e kuptoj dhimbjen tende te njohjes sone te pare.Tani e ndiej se sa ka qare shpirti yt.Ti,me rrezatimin tend,solle kaq shume hir ne jeten time,me duket si nje enderr.Nuk dua te me braktisesh,te lutem mos.As une nuk mundem.Nuk e di se cka shkruar Zoti per ne,nuk di ne do jemi gjithnje,por lere shpirtin e saj te lire,mos e mabj peng me premtime,se engjejt s'duan perkujdesje,kujdesu per ty.Edhe une te dua dhe te shoh me syte e shpirtit ne cdo cast.Jeto i dashuri im dhe merr cdo gezim qe te perket.Te dua pafundesisht. Miremengjes...Nuk e di po sot paskam nje deshire te madhe te shfryhem te them gjera qe shpeshhere nga inati xhelozia apo ndrojtja nuk ti kam thene edhe pse kam dashur ta bej me gjithe forcen e shpirtit...Kam dashur aq shume te te kem afer te te shtrengoj fort fort deri ne pafundesi e te jem e jotja vetem e jotja...kane qene te shumta netet kur duke u rrotulluar ne krevat nga pagjumesia kam enderruar per ne te dy...i jam lutur zotit per ty dhe e kam falenderuar qe te vuri ne rrugen time...ka qene aq e trishte jeta ime pa ty...nje koktej i ndyre frike zhgenjimi ironie...nje perzierje e trishte ndjenjash te vdekura...kam qene zhytyr ne nje terr ku kam dashur te mbys veten time e askush nuk kishte forcen te me nxirrte perjashta...kam dashur te shkaterroj veten me lloje e lloje menyrash...e nuk kam pasur force te ecja perpara.e di ??? Nuk ta kam thene ndonjehere por e urrrej te kaluaren time me gjithe forcen e shpirtit edhe pse kur flas per te mundohem ta bej te bukur...e urrej per ate qe me ka sjelle per vuajtjet qe me ka shkaktuar...e kam shume frike per te ardhmen se tmerrohem nga mendimi se nga ndonje arsye qe ne te dy nuk mund ta parashikojme apo qe mund te mos varet nga ne...te humbim njeri tjetrin e une atehere do te kthehesha serish ne ate terr nga i cili me nxore ti me dashurine tende...po kesaj rradhe do te zhytesha per te mos dale kurre me...une kam vendosur gjithe shpirtin tim ,gjthe ndjenjat e mia mendimet emocionet tek ty...sepse kam besim e te dua..te dua me shume se cdo gje ne bote...e si mos te te dua ty...kur me dhe jeten ??? Si mos te enderroj kur ti me fale endrrat...si mos te te besoj kur ti me ktheve besimin ??? O zot cdo dite te bekuar lutem qe te mos largohesh nga une...lutem qe te vish sa me shpejt...lutem qe te mos me braktisesh...lutem qe te mos merzitesh kurre nga une...lutem qe te mos bej dicka qe te te mund plagosi..me fal per gjithshka kam bere...per gjithshka te ka vrare apo te ka merzitur..e di me mire se vdes se sa te te merzis ty jeta ime...me fal per gabimet e mia...per fjalet e pakuptimta...per budalliqet...gjithshka kam bere e kam bere nga frika se mund te largoheshe nga mua...e ashtu do me sillje vdekjen...se une ne kete bote vetem ty te kam...e vetem ty do te kem...me fal per te gjitha e nese e ke te veshtire te pakten mundohu ta besh...e mundohu edhe te me durosh...edhe te me duash pak se kjo eshte gjiothshka kerkoj nga jeta...vetem dashurine dhe pranine tende...dhe mos harro qe gjithshka te ndodhi cfaredo te them apo te bej...sido qe te vijne punet une nuk do rresht kurre se te dashuri...e do te te dashuroj cdo dite e me shume...te lutem vetem per nje gje...ti qe ma dhe jeten te lutem mos u bej vrases...mos ma merr prape ate duke me braktisur...te dua Sikur te isha gjarper............. Sikur te isha gjarper e te te bindesha vetem ty,do ta quaja veten me fat. Nje gjarper i kuq ne vishnje,me trup te gjate e te forte ne mos si gur te pakten si dru.Do zvarritesha drejt teje,ne kerkim te nje foleje.Folese se lumturise sime.Do te te shihja si fle. Me buzet gjysem te hapura plot besim te vetmia e gjumit te gjithepushtetshem.Do te kundroja gjate,do te lakmoja perbindshem. Pastaj do te rreshqisja bute-bute drejt njeres prej kembeve te shtratit tend te larte, asaj qe eshte me prane jastikut do te rrotullohesha duke u ngjitur do te ngjitesha duke u rrotulluar, i ftohte se jashmi e perveluar se brendshmi. Se kam rene ne dashuri me ty. Kqa prane teje fizikisht, kaq larg shpirterisht. Ketu do fillonte medyshja ime. Te rrija e te kundroja tere kohen keshtu me shpirtin tim prej gjarpri, duke pritur zgjimin tend? Ne kete rast ti do trembeshe, do leshoje nje ulerime. Por une s'dua te te tmerroj. Prandaj do te ishte me mire qe te beja dicka tjeter. Per shembull,te te afrohesha ngadale deri fare prane buzeve gjysem te hapura te ngrohesha nje cope here me frymen tende te bekuar Adam i paperseritshem, sa per ti thene vetes " Tani eshte teper vone per tu kthyer mbrapsht"! Pastaj dalengadale duke shijuar kete cast fatlum, do te drejtoja koken, qe eshte qafe e trup njekohesisht per te marre embelsisht hove. Jam e sigurt qe ti nuk do te zgjoheshe por do te shtriqeshe nga nje kenaqsi e parrefyeshme dhe duke pandehur se je ne enderr do te renkoje nga lumturia duke belbezuar emrin Eve...... Kurse une aspak xheloze do te rreshqisja jashte teje per tu fshehur diku e per te soditur ekstazen tende . Ah sikur te isha gjarper................. Si nje enderr e bukur mendova se ishe ti, por ishte realitet dhe ti u shfaqe si magji. Si lule pranvere, ne shpirtin tim lulezove dhe me bukurine tende, zemren time pushtove. Si nje lot rrjedh ne syte e mi dhe ne ata sy me lot pasqyrohesh vetem ti. Si nje flutur e dashuruar, qe e shoh ne mendime dhe e lumturon zemren time. Si gjeja me e cmuar, ne bote ty te shikoj, nga thellesia e shpirtit te them te dashuroj......

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Mon 24 Aug 2009, 15:31

Lerem te qaj Kur mendoj per ty Dhe ethe shpirtri leshon Mendoj per gjenjen me te bukur ne jete Mendoj per dashurine tone. Kur mendoj per ata sy te bukur Dhe buzet qe dridhen pa fjale Mendoj per floket mbi gjoksin tend Dhe zemrat qe rrahin pandal. Kur me ty bisedoj dhe heshti Dhe dridhem kur me flet ngadal Mendoj se brenda teje ka dicka Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale. Dicka qe me ben te ndihem si engjell Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj Ti me shterngon aq forte prane vetes Dhe un ngadal peshperis te dashuroj Nese nuk te thash se per mua je ti ajo qe me fal buzeqeshje ajo qe me fal ngrohtesi Nese s'ta shpreha dot sa shume te dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemres goje ......... Cdo dite e jetes time tashme kishte marre emrin tend mendova se kisha takuar njeriun e endrrave te mija, besoj se tashme gjithshka do kishe tejter kuptim.Ishe ti qe me beje te buzeqeshje cdo dite me shtrengoje fort the me premtove se gjithmon do jemi bashk.E une isha ajo qe te besova ta dhash puthjen time, endrrat e mia te cilat ti sot i ke shkatrruar E pse? Fillove te mendoje se s'jam me per ty Me thoje se kishe degjuar shume per mua dhe ato fjale arrin te na ndanin ..nuk kan faje te tjeret jo por ti sepse po te kishe dashuri te madhe ti sdo lejoje askend te na ndaj Cfare ndodhi valle a sisha une ajo qe dikur thoje se do e ndash jeten me te? Ne zemren time tashme ska asgje edhe Emri yt eshte fshire ti se meriton dashurin time i kam fshire edhe lotet e fundit per ty sdo te qaj me per askend ndoshta keshtu qenka shkruar sdo jem kurr e lumtur, me mire pa askend se me nje njeri qe sdin te me dashuroj apo qe me donte vetem per kalimin e kohes... dje te dashuroja sote te urrejjjjjjjj......... Pse ende ne zemren time je????????????? Pse ende ne zemren time je ti? Pse une s'po dashuroj tjeter djale? Pse ende ne enderr ti me vjen kur ti me ke harruar e me tjeter je dashuruar? Kur ti mua me le si jetime me le pa shprese me le pa gezim me cofe drejte nje bote te cilen une sdoja ta shikoja. Po ti me bere robe te asaj bote me detyrove e me dergove drejt ne boten e loteve ne boten e vetmis ne boten e vuaitjes. Pse ma bere kete? Sa here te jam lutur per shpjegim po ti as s'me flet me.Kalon e me inat me shikon thua se me urren. Sa do kisha deshir ete urreja edhe un ty po nuk mudem nuk kam fuqi te dal kundra dashuris qe kam per ty s'kam fuqi te urrej se zemra ime te dashuron pse s'me le te shpjegoj gjithshka?Me beso se te kam dashur me shum se veten e ende te dua me shum se gjithshka ne kete jete ti per mua je sendi me i shtrenjt ne bote vetem ti me ben te lumtur vetem ti mundesh.Buzeqeshja jote mundet jeten te ma shtoj vetem lumturija jote mundet te me nxjerr nga kjo bote ne te cilen ti me dergove pa u menduar fare.E di qe kot po lutem e di qe ke filluar dashuri te re e di se un prape po trokas ne cdo hap te jetes tande. Te lutem me kupto e kete lutje ma prano.Po pse mua s'me ndimon????????????????????? Je djali i endrrave te mia je nje engjell qe zoti ne ket bote e ka derguar vetem per mua. Pse s'po kupton zemra ime??????????? Pse s'po kupton zemra ime qe ti s'me do qe ti me urren e me malkon pse s'po te perjashton zemra ime ty pse nga endrat nuk me del pse me lendove aq shum pse me le ne rruge pse e ben ate zemer gure e s'me flet me e s'me degjon e vec me braktis? Une e di qe kam gabuar, e di qe zemra jote dhimbjet qe une dikur ja dhurova nuk i ka merituar e di qe lotin ne sy nuk e pate merituar po te betohem se kam ndryshuar, ma jep edhe nje mundesi ta tregoj se kam ndryshuar po ti s'po me ndegjon e vec jeten tende po jeton. Mua me thua se tani e ke kuptuar care eshte dashuria tani e ke kuptuar care eshte jeta tani e ke kuptuar care eshte gezimi care eshte lumturia po pse mua keto sdo te mi dhurosh? Te lutem eja perseri eja tek un e jeten ma shijo me bukurin tende me zemren tende me buzeqeshjen tende.Kur ty te kam takuar azgje ne kete jete s'kam kuptuar.Ti te gjitha mi mesove ti me bere mua te jem e lumtur ti me bere mua njeri ti me dhurove shpresa ne jete ti keto gjera mi fale po tani keto me s'me intersojn se ty te kam humbur pergithmon.Ti me thua qe te mos vuai se kot e kam se kot po derdhe lot se kot te dashuroj se kot te trokas prap se kot me ty flas ndoshta te gjitha jane te kota ama prape un do ti bej se ndryshe un do te cmendem kur e di qe vet kam gabuar qe ti tani je large e di qe kete gabim kur vetes nuk do t'ja fale vec per kete gabim jeta me eshte ber e pa jetuar jeta me eshte ber nje tmerr i zi. Ti me ke lenduar mua 100 here e 10000 plage mi ke dhuruar po prap une te dua e te pres se vec per ty un do te vdes...................

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Mon 24 Aug 2009, 15:31

Do te ishte vertet e zhdervjellet kjo fryme ....
Do te ishte vertet e zhdervjellet kjo fryme jete pa pasur lart mbi letren e bardhe te egzistences, fjalet e shkruara lehte me lapsin e rraskapitur te shpirtit tim. Do ishte ndoshta thjesht nje ze i mekur, ai i zemres sime duke nxjerre ca rrokje qe se fundi nuk do ta villnin ate vrerin qe e perpin cdo mendim percaktimi. E perseri vete jeta e ka fajin, qe ty tani te kam endrren endacake qe varet jashte dritares, e lagur pellg nga shi inje nate qe s'kam per ta nxjerre kurre. Do te iki dhe dita e neserme shume shpejt do agoje vetem me pallton tende ne krahet e mia dhe perseri perseri.......... do te vi ajo endrra e nates........ qe me gjen ne parvazin e dritares duke cuar pertej drites se henes, vetm lot, lot........... ndoshta ndoshta pergjithmone lot.... Tani ti se di qe dikush po qan e po sjell ne syte e mbyllur qenien tende prane trupit, duke ndjere embel aromen tende. Ndoshta edhe shume here do ta ndjej zjarrshem duke menduar vec perty, e ti do jesh si zakonisht ne gjumin qe te mbeshtjell nata. por te lutem perpara se te te shtriqesh perpara saj mbytshem, shihe henen atje lart mbi qiell e shiu do illoje te bjere me ngadale e brenda tij do jem une... Edhe neqoftese nata e dita... e gjithe jeta....... ta prish mendjen per ta kuptuar magjine qe nderthuret me vujatjen ketu brenda meje. dije se thelle do kompozoje trishtimi e do caje zemren time, duke shfaqur driten e henes jashte hijen e trupit tim ................ duke te pritu me syte mbyllur dije se do ti kem syte e lagura nga loti, e buzet e kripura do te mi mbuloi vetmia..... JaNi jam me ty, ne cdo moment te betohem, e ndjej cdo dite sa shume te mendoj sa shume mi rremben momentet e dites e nates bashke, e lodhem duke imagjinuar sikur ne kete moment ... sikur te jem aty sikur te jem me ty... sikur ta ndjej doren nder trup sikur ta ndjej frymen qe me ledhaton ;sikur ta ndjej buzen qe me rreshqet ngadale akoma edhe me prane, sikur te jem aty tani shpirt ,.... JaNi te betohem te ndjej shume prane , ashtu sic ndjehen vetem dy te marre. Vetem me ty kam bere cmendurira e vetem ty tu fala per te embelin shpirt per te embelin sy te zi per te emblen buze qe me foli aq gjate per ate te shkrete dashuri ............... Dhe nese nje dite keto mi mohon te lutem kupto se vetem Ti ke qene gjithnje. Te puth embel engjell dhe te lutem hajde dhe nga gjumi naten me zgjo. Ti kepus petalet dua e ashtu te me ndjesh duart tek i numeroj me merzi per ditet e netet qe te dy kaluam ......... Do te pres.........a po me pret dhe ti o shpirt? Me prit dhe ti ne limitin e kesaj ekstaze qe po perjetoj me ty Me prit kur trendafilin ta kem edhe per me shume kohe ne duar............... Ma ler ta mbaj si ujin e paket e ta pi etshem ate qe ndjen brenda ti per mua.... Mos i vyshk petalet trendafil se loti im do te mbaj te gjalle..... Mos e shiko boten perreth ........... se te kam dhuruar diten, naten e meshire te lutem per mua kij se ne varr do endem e kurre sdo mundem te ngjallem perseri... Mos i shiko syte e tjere se te kam dhene te gjithe boten........ Qaj o shpirt qaj mbi mua ashtu sic je tani ........ Ma le mua ta mbaj shpirtin keshtu te kuq ne duart e mia Si gjakun tim o trendafil ashtu brenda meje neper .... Mbi qyetet po bie shi e erresira ka mbuluar dhe qyetetin tend atje ku ndodhesh tii.... Kujtime te ngrira varen mbi mure e fotografite tona sot shfaqen bardh e zi........ ........me lot ne sy me nje mall qe se lag as ky shi i mallkuar qe po bie tani. Po ecen dhe ti rrugeve naten sic po bej une ? Po i kerkon kujtimet thelle neper qyetet ashtu i cmendur ashtu sic po i kerkoj une? I ke pare valle ? Si ishim ne te dy dikur? Me marrosi ky shi i lig qe gjithmone me kujton ty e lot derdh vetem lot sikur jam ne zi.... Se me solli tyyyy perseri neper kujtime ketu ne kete qyetet te lagur............... ................ e jetes ti them me ler te lutem me ler se spo mundem te jetoj. Por a do te me degjoj? Do mi degjoj vuajtjet e mallin qe kam sot ne shpirt? Sikur te me shtrengoje sikur me shtrengoje ti dikur? Dua te mbeshtes koken ashtu ne shpatullen tende eh dhe si me mbajte vetem ti. Vetem me shtrengo me mbaj ne duar o jete qe je diku tjeter ne ............. ..................ne nje qyetet tjeter........... .............me shi dua te jete ........... ...po pikerisht nate e erret si kjo qe po ndjej une............. ..Me thuaj se dhe tek ty eshte nate e ftohte ............ ........pemet kane ngrire dhe kujtimet tona ......... .......me fotogragfi te lena me lot pergjysem.... ..........me thuaj se dhe atje po bie shiiiiiiiiiiiiiiiiii .......me thuaj se dhe ti po vuan ...........keshtu sic po vuaj uneeeeeeeeeeee ..........ne nje tjeter qytet.....................

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 24 Aug 2009, 16:53

Te jesh e rrethuar nga nje zjarr ne cdo moment te prekjes se tij, te ndjesh aromen e lekures se tij qe i ngjeshet tendes, te puthish buzet e njoma qe i bashkangjiten te tujave, te shijosh panoramen e gjalle qe te falin syte e tij ngulmues, te biesh ne kraharor te tij e te mos dhimbset vetja te prehesh ne paqe tek degjon se ato rrahje te zemres te perkasin ty, te ta besoje ate ne dore e te te thote: Eshte e jotja...Te perceptosh sesi trupat e tyre bashkohen per te thyer cdo mur te botes se prekshme per te kembyer ate qe i bashkon ne nje te vetme: dashurine...

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17364
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:16

Kam njė dinozaur brenda meje,
nuk e di nė kė moment tė jetės sime tė shkurtėr
arriti brenda meje tė futet,
ndoshta kur isha e vogėl,
o ndoshta kur flija,
o ndoshta nė ndonjė moment,
kur ndjen se jeta tė kėputet.
Kockat e mia mė duken tė mėdha
(sigurisht janė tė tijat),
kurbat, krahėt, muskujt i kam si tepėr
(edhe kėto tė tijat duhet tė jenė),
kam njė dinozaur brenda meje sigurisht,
mė pėlqen njė dinozaur mė shumė se njė hienė.
Ēfarė tipi tė jetė ?
T-Rex ?
E kam ngrėnė tė gjallė,
apo ndoshta si fosil e kam kapėrdirė?
Nėse ai nuk ankohet,
atėherė e paskam pėrtypur mirė!
Ėshtė mashkull a ndoshta femėr?
Ah harrova : qė tė flas pėr tė ,
mė parė mė duhet ta pagėzoj
me njė emėr.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:16

Ti!
Kėngė oqeani,
vjen pėrmes ēelėsit tėnd tė preferuar,
qė nuk tė kthen nė bravė tė kyēur,
injoron fjalėt dhe shkrimet e emrit nė portė.
Ti!
Engjėll i plagosur,
qė nuk tė mbulojnė mendimet,
dhe pse krijuesi yt “avokat”,
nė njė qelizė tė ka vendosur,
ti nuk shtrydhesh ,as shtrėngosh,
nuk asfiksohesh.
Ti!
Pemė kristali,
rrėnjėzohu nė njė kopsht,
ku hapat janė tė lehtė,
ku pėr ty kujdeset dora e kopshtarit,
dhe tė bėnė tė braktisesh hapėsirėn tėnde,
shije artificiale.
Ti!
Hije e shqisės sė tetė,
ke shumė pėr tė dhėnė,
krijon mėngjeset kavalierė,
bėn tė mė zgjojė njė klithmė memece,
dhe kurrė nuk e harron lojėn,
qė shpesh luajmė bashkė.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:16

Nganjėherė dua tė shkruaj njė poezi,
gri,
me krah tė njė lakuriqi nate,
dhe me gjemba nėpėr shpatulla,
njė poemė vertikale,
tokėsore,
vetmitare,
me rrėnjė,
dhe me madhėsinė e njė gurķ,
njė poemė pa formula,
pa sekrete tė trembura,
qė tė mendoj,
qė tė shkruaj vetveten,
e gatshme tė hidhet nga ura,
ose tė rrėzohet nga njė avion.
Por shumė herė poezia mė del e prerė,
dridhet,
ikėn, vjen,
nuk ėshtė konstante,
e sėmurė,
maniake,
depresive,
dhe unė ēdo natė tendos vargjet,
shtrihem nė shpirtin tim,
e gatshme qė tė nis njė poezi pa moshė,
pa frikė,
njė poemė pa kocka dhe gjak,
memece dhe transparente,
sepse poezitė nuk flasin,
ato preferojnė tė thonė gjėrat nė heshtje.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:16

Nėse njė natė dimri,
njė diell udhėtar do tė vinte tek unė,
mes buzėve tė thara do takonte:
njė dhomė ta pamobiluar,
njė dyshek tė vetmuar,
dhe njė dyshek tjetėr nė dysheme,
(njė kuti shpresash tė mbushur),
njė mal me enė pėr tu larė,
trupin tim mes djersės qė provokojnė duart e tua,
njė portė tė mbyllur,
qė fsheh njė djall tė vogėl,
qė herė pas here arratiset,
njė ylber qė thyhet e ngjitet,
disa filma tė vjetėr nė bardhė e zi.
Nėse njė natė dimri,
njė diell udhėtar do tė vinte tek unė,
do tė mė gjente tė mbyllur nga “reformat”

Sot nuk me pėlqen tė shihem ne pasqyre,
nuk dua tė zgjohem si ēdo dite,
(dilema **---** e ēdo mėngjesi)
Sot me tepron vetmia neper ēarēafė,
dhe dyshoj tek shenjtėria e qiejve,
apo dhe tek Zeusi absurd qe mediton
duke kthyer ne shi ēdo pike djerse tė tij.
Me kane goditur tashme ne shume vende,
me bien lotėt me shume se Zeusit,
sot ndiej seriozisht se kam diēka me shume
qe thjesht me ndan shpirtin.
Jam zgjuar e ngėrthyer ne ėndėrr,
dhe pėr disa momente pa ore,
kam qene duke kalėruar kohen
neper horizontin e tė djeshmes me tė sotmen.
Rimarr sekondėn qe me iku,
e kryqėzoj ne njė fjale kryq tė nxehte nėpėr ēarēafė,
depozitohem pėrjetė nėpėr majėn e reve,
dhe... zgjohem ēuditėrisht pa ty.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:17

Ti ke aromė si poezia qė sapo ke shkruar.
Ke aromė si uji i detit,si lodrat e fėmijėve.
Ti ke aromėn e njė buzėqeshjeje, aromė ēmendurie njerėzore.
Ti ke aromė ajri, aromėn e njė miku qė banon larg.
Ke aromėn e lotėve tė reja dhe tė vetmisė sė vetzgjedhur.
E di qė ke kėtė aromė, sepse si jotja ėshtė dhe aroma ime.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:17

Pėr tė mos u pėrsėritur
Janė dhimbjet e shkuara
Njė ēast gri me probleme ngarkuar
Njė moment frike dhe ankthi me tmerr
Pėr tė mos u pėrsėritur
Ėshtė dhimbja e mallit
Lotėt qė vrapojnė nėpėr muret e shpirtit
Shikimet e mjekuara qė shkatėrrohen pa u prekur.
Pėr tė mos u pėrsėritur
Janė gėnjeshtrat e thėna
Vrasėsit e ėndrrave tė zgjuara
Krenaria pėr njė botė qė nuk tė pėrket
Pėr tė mos u pėrsėritur
Ėshtė kurthi qė i ngre vetes
Tė jesh mister i pamerituar
Tė humbasėsh ēfarė tė shtrenjtė ke nė jetė
Mos pėrsėrit atė qė dhemb
Atė qė nė heshtje tė bėn tė vuash
Atė qė kurrė nuk mund ta mundėsh dot
Gjithēka qė tė thyen ėndrrat dhe tė humb rrugėn errėsirės.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:17

Nuk kam asgjė pėr tė tė dhuruar...
Nuk dua tė tė dhuroj njė kėmishė
sepse sot asnjė ngjyrė nuk mė pėlqen pėr ty,
As njė ore nuk dua tė tė dhuroj
sepse me pėlqen ajo qė ti ke tani,
po sikur tė tė dhuroja disa vargje
por nuk mund tė tė bėj tė njėjtėn dhuratė pėrsėri.
Nė shpirt po vij vėrdallė
dhe asgjė pėr tė tė dhuruar nuk kam.
Nėpėr rrugė e dyqane gjithandej,
nėpėr sėndukėt e kujtimeve ku rrėmova,
njė fėmijė me dėshira dhuratash tė prek
nuk gjeta asgjė nga ē’kėrkova…
A dėshiron njė copėz zemėr?
Me tė bashkė tė dhuroj
ndjenjat, pėrkėdheljet, butėsinė.
Tė dhuroj diēka qė ti ndoshta nuk e njeh
dhe mė nė fund tė mė prekėsh dashurinė.
Nuk kam asgjė pėr tė tė dhuruar…
asgjė mė shumė se njė copėz zemėr nė duar.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:18

Me ka ngelur vetėm tė tė le tė ikėsh...
tė mbledh copėzat e kėsaj zemre tė thyer...
me fytyrėn pėrballur me vetveten...
me gjithė ėndrrat e mia tė grisura...
me duart e boshatisura...
pa asnjė imazh nė kujtesė...
me lėkurėn tė bėrė shkretėtirė...
me dhimbjen qė mė mbėrthen me lot ...
Dhe e ngarkuar kėshtu si cigane
zhdukem atje ku askush mė nuk mė njeh...
ē’farė do ngelet...
pas teje dhe pas gjithēkaje ...
si do t’i mbledh copat e mia dhe....
tė rilind ...........

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:18

Poezia jote!
Ah!
Poezia jote!
Fjalė qė ėmbėl e bardhėsisht mbi rėrėn e harruar shtrihet.
Qiellin rrėzon mbi vete,
butė,
kulluar,
pafajėsisht,
bashkė me puthjet prej orkideje qė vdesin pa zė.
Poezia jote!
Ah!
Poezia jote!
Vjen si njė ėndėrr
nė njė natė gjumi tė qetė
me grykėn gjithė uri malli,
me trėndafila jeshil nėpėr sy
e nė buzė,
me violina bari rrethuar,
dhe me degė qė zgjaten deri tek puthjet e tua.
Poezia jote!
Ah!
Poezia jote!
Sa ėmbėl klith nė heshtje!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sat 29 Aug 2009, 17:18

A mundesh,
qė mbi shpinėn tėnde
tė mbash arrakatin, mallin tim?
Tė mė japėsh rrugėt e pashkelura
dritat e pa papara,
e tė mė veshėsh shpirtin e zhveshur
atje .... nė “pa kthim”?
A mundesh
qė nė shpinėn time
me kujdes mallin tėnd tė vesh?
Tė mė marrėsh
qelizat e humbura,
copėzat e shpėrndara
e mbi to veten tė ngresh?
A mundesh
tė mė bėsh
qė nė botėn tėnde tė rri?
A mundesh
tė mė bėsh qė tė jem e gjitha TI?

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 12:21

PLOT KATER VITE PA TY
Sot,u mbushen plot 4 vjet pa ty 4 vite me dhimbje dhe me lot ne sy,4 vite pa te pare e pa te perqafuar,4 vite perplot trishtim..ah!
Perse o Zot me more nje njeri aq te shtrejnt,pse ma lendove shpirtin,pse po mi shuan arsyet e jetes.
UN nuk e di pse po jetoj...a,po...ndoshta vetem per vuajtje!
Nuk mundem ti ndaloj lotet e trishtimit,nuk mundem dot asnje moment do te largoj nga kujtimet.
Tani po e ndjej mungesen tende shum,tahs e ndjej sa te kam dashur e akoma po te dua edhe me shum.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 12:44

Fytyren tende te bukur tani e shoh veq ne pllakaten e varrit tend,ata sy te shkruar i shikoj me mall por smund ti puthe dote,ahhh cjete e shkret pa ty i dashur,pse o zot e morre nga une,pse e morre njeriun me te dashur per mua???Nuk mundem o engjelli im te vazhdoj keshtu pa ty kjo jete ska kuptim pa ata dy sy,te lutem me zgjat doren dhe merrm mua aty pran vetes,se nuk e dua kete jete pa ty,ska me kush tme gezoj ....

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 12:44

Engjell me pershperit si te vi te ty,me trego rrugen qe pran teje te vi,me trego ku te gjej,me thuaj si te ja bej te vi aty pran teje,dua te tkem ne cdo moment pran...?
Diqka me ngulfat ne gjoks,zemra po me qan nuk mundem te duroj me kete vetmi kete vuajtje,Me prit se tani do vi dhe te shtrihem aty pran teje,nuk do te le ty vetem sepse ti ke frik nga erresira,ke frik nga vetmia,tani do vi se smundem me pa ty......!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Lukja prej Thu 01 Oct 2009, 12:46

Voglushja shkruajti:Fytyren tende te bukur tani e shoh veq ne pllakaten e varrit tend,ata sy te shkruar i shikoj me mall por smund ti puthe dote,ahhh cjete e shkret pa ty i dashur,pse o zot e morre nga une,pse e morre njeriun me te dashur per mua???Nuk mundem o engjelli im te vazhdoj keshtu pa ty kjo jete ska kuptim pa ata dy sy,te lutem me zgjat doren dhe merrm mua aty pran vetes,se nuk e dua kete jete pa ty,ska me kush tme gezoj ....


Shum prekese Voglushja

firma.................................................................................................................................................................................
Njeriu i gezuar eshte si dielli, shendrit atje ku deperton.
avatar
Lukja

Shteti : Prishtine
Postime : 688
Kyējet nė forum : 10888
Regjistruar mė : 05/11/2008
Profesioni : Ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 12:48

Kurore Dashurie

Kur un te vdes
ti lot mos lesho
por eja tek varri
me thuaj se me do

Eja ti tek varri
kur un te kem vdekur
por jo, jo, nuk dua
te vish i merzitur

Te vish si perhere
si ne takimin tone
te vish duke qeshur
ashtu me gezon

Te vish si dikur
me lule ne dore
por kete here lulet
i dua kurore

S'kam fuqi ti mbaj
lulet si dikur
dora me eshte tretur
buzet me jan nxire

Prandaj un kuroren
do ta mbaj mbi floke
qe sa here te vish
te me ledhatosh

Edhe po nuk erdhe
kurora me gezon
do ta mbaj ne diell
ne shi e ne bore

Por kur un te tretem
ne qiell te shkoj
do te jem per ty
kurora me e ngrohte

Prandaj eja shpejt
dhe me perqafo
se dhe keshtu e vdekur
prap per ty mendoj.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 12:50

Kam lotin qė mė vret
Humbe ne ujerat e ndryshkura
mbrapa le vajin
shpirtin e mjeruar!
le pranveren me lulet e vyshkura
gjethe qe bien
ne zemren e roberuar!!.
Kan kaluar vitet ne shoqerin e lotit
njė buqete me lule
te mungon te varri!
tė mė sjellė tek ti un i lutem zotit
ndihem un fajtore
shpirtin ma djeg malli !.
Ti shtrive doren mė thirre nė emer
mė ndihmo o shpirt
nuk dua te vdes!
diten qe u mbyte - njė varr mė le ne zemer
duke mallkuar veten
gjith jeten do mbes!!.

Sot loti po flet i lodhur nga jeta
varrin nuk ta di
se di ku te vajtoj!
mallkoj un veten - duke qarė mbeta
kam vdekur me ty
pa zemer jetoj!!.

Trupin tend tė brishtė ujerat e rrembyen
sytė e tu te qeshur
vajtueshem therrisnin
zemrat e dashuruara - me dhimbje u thyen
fjalet e tua te fundit
doren time prisnin!!.

Ku je shpirti im - therrisje i zhgenjyer
me doren e shtrime
qe zemren ma vret!
kam dikun nje shpirt - kurrė smė ka genjyer
jeten do ma shpetojė
se eshte jeta e vet!!.

Tė zhgenjeva shpirt un jam e mallkuar
fjala jote e fundit
ne shpirt me ka mbetur!
kam humbur buzeqeshjen - rri duke vajtuar
ti nuk u mbyte vetem
un me ty kam vdekur!!.

Dhe ja ku jam terheq kembet zvarrė
nė bregun e lumit
qe ta mori jeten!
me lotin nė sy - me shpirtin e vrarė
me ditet e lumtura
qe vec endrra mbeten!!.
Digjet zemra ime me lot shuan zjarrin
lulet qė ti solla
pa adres kan mbetur
ku ti sjell e mjera - se di ku e ke varrin
ujerat e pameshirshme
trupin ta kan tretur!!.....

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 12:50

Mbylle syt lamtumir pa me then
ik nga kjo bote te vetme me le

ti vdiqe pa mua,une po jetoj pa ty
e erret me duket dita
e nata nuk ka qetesi.!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 12:51

Muri Yt


qendroj prane murit tend
ndihem e vetmuar
prane murit ne nje dimer te acaruar
brenda murit nje parajse
shoh se muri rritet
gure mbi gure
nuk mund t`a klimatizoj ate
se ateher ne heshtje prishet
rampoj me gjithe fuqine kunder tij
dhimbja kaplon trupin
krijon nje katapult te dyshimte
por ai vetem rritet, rritet
nuk mund t`ia arrij qellimit
cdo gure shpon sikur nje shigjete
e cila me rampon
dhe ngadale ngulitet ne mishin tim
dashuria ime nuk vjen tek ty
ajo i bien murit tend ...
jo nuk mund t`a klimatizoj me kurre ate...
cdo gje mbaron, sa ftohte ben ketu...
por nuk mund te dorezohem?!
mundohem te hyj ne brendesi
por nuk ekziston asnje dere, asnje dritare
vetem nje mur i rrezikshem
dhemb
edhe mbas gjithe perpjekjeve
nuk funksionon
lerme te lutem, lejom te pasoj...
humbjen tende nuk do t`a lejoj...
nuk kam me fuqi
po vdes para syve tua
ndersa ti vazhdon ndertimin e ketij muri
dhemb shume
e ndiej veten ngrohte ne brendesi te murit
me trup te leshuar qendroj ne gjunje e pafuqishme
qajne syt e mi, ndersa lotet rrjedhin duke u ngrire nga te ftohtit
une po vdes prane murit tend
...me braktise vetem pershkak te mureve?
apo ashtu me duket mua
me duket ashtu
a jam fajtore?
ose vetem ke ndryshuar per te me dhene fuqi?
mendoj se pa ty nuk mund te ekzistoj
shoh vetem parajsen tende
por duket gjithecka ka ndryshuar
edhe pse asnje mur nuk eshte ne pah,
nuk mund te afrohem
a qendroj une ne qaforen tende?
perfundimisht me duhej kufijte t`i mbikaloja
ben acar ne vendin tim
pres?
dikush te me perkrahe
ndoshta deshiron ti?
a deshiron ti pra?
shpesh dyshoj per kete
them me vete, atehere do te vjen dikush
te behem e tij?
apo qendron vdekja para meje?
ndoshta vjen ti te me marresh
po qendroj prane parajses tende
me rrethon nje ftohtesi
por nese hyj brenda
i humbas urdherat e mia?
a ishte keshtu edhe meraku yt?
sillen rrethe meje mendime te ndryshme?!
parajsa jote pa mua eshte e pavlevshme
papritmas dikush me prek shpinen
tash u befasova...
ishte muri qe me shqetesoi
nje brenge, nje dhimbje shpirtin kaploi
nuk guxoj te hyj ne parajsen tende
se ndoshta prishet ajo
po qendroj ketu duke e shikuar
parajsen tende...
ndihem e shqetesuar,
sa deshire do te kisha te jem prane teje
ashtu e pafuqishme rash mbi bodin e ftohte duke vajtuar deri sa nagdale te me merr gjumi

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Kotelja prej Thu 01 Oct 2009, 16:14

Bravo Voglushe, Muri yt me pelqeu shume !

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13668
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga krayzi prej Thu 01 Oct 2009, 21:22

Te Dua Ty.....!*

E dua...... Detin
qe dallget i leshon.
E dua zerin tend,
qe nga gjumi me zgjon.

E dua......... Diellin
qe rrezon
Te dua Ty.....
kur pas meje vrapon.

E dua..........Henen
qe naten ma ndriēon
Te dua Ty.....
Kur puthjet mi dhuron..

E dua.......Yllin
se me ty ngjason
Te dua Ty.....
sepse buzeqeshjen ma shton.

E dua.......Eren
qe lulet i valvit
Te dua Ty...
qe boten ma shendrit.

E dua.....Shiun
qe token e fladit
Te dua Ty...
Me shum e ē'do dite...!
avatar
krayzi

Shteti : austri
Postime : 1464
Kyējet nė forum : 11143
Regjistruar mė : 11/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Elhamiu prej Thu 01 Oct 2009, 21:27

krayzi shkruajti:Te Dua Ty.....!*

E dua...... Detin
qe dallget i leshon.
E dua zerin tend,
qe nga gjumi me zgjon.

E dua......... Diellin
qe rrezon
Te dua Ty.....
kur pas meje vrapon.

E dua..........Henen
qe naten ma ndriēon
Te dua Ty.....
Kur puthjet mi dhuron..

E dua.......Yllin
se me ty ngjason
Te dua Ty.....
sepse buzeqeshjen ma shton.

E dua.......Eren
qe lulet i valvit
Te dua Ty...
qe boten ma shendrit.

E dua.....Shiun
qe token e fladit
Te dua Ty...
Me shum e ē'do dite...!


shum shum e bukur kjo poezii,
flm , " per mua ishte kjo a?"

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12671
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 22:21

Nje zemer vdiq,nje zemer loton
ajo gje e bukur qe ish dikur me nuk jeton.

Nje engjell ty nga lart te shikon
e fjalte e mia qe ti pata than,thot mos i harro..!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 01 Oct 2009, 22:22

Nė vend tė dhuratės nje kuror mbi varrin tėnd

Nė vend qė ta uroj datėlindjen mė duhet tė tė pėrkujtoj....
Nė vend tė dhuratės mė duhet tė vė kuror mbi varrin tėnd....
Pa ty janė tė zbrazėta rrugėt e qytetit
Pa ty as unė nuk jam ajo qė isha....
Pa ty jeta ėshtė e pakuptimtė....
Pėrjetimi i dashurisė sonė ėshtė e vetmja kaptinė e jetės sonė,qdo gjė tjetėr ka vdekur....
Jam shkrumuar pėr ty
Asgjė nuk e ka kuptimin e jetės.E kam tė zbrazėt jetėn,mė nuk tė pres mes njerėzve.
Mė nuk e kam buzėqeshjen tėnde.
Sot nė datėlindjen tėnde nė vend qė tė sjell dhuratė,mua mė duhet tė tė sjell kuror mbi varrin tėnd....
Qdo ditė qė vjen mė sjell mėrzi dhe mall mė shumė....
Malli mė ka marrė pėr ty...pėr zėrin tėnd ....O JETA IME.
Nė kėtė ditė vetėm nė fotografitė tona mundohem tė gjej ngushėllim,gjithmonė kam menduar qė nė kėtė tė datėlindjes tėnde ta festojmė bashkė si gjithmonė,asnjėherė nuk kam menduar se pėr kėtė ditė unė do tė vi tek varri yt me lot nė sy dhe nė vend tė dhuratės tė vė kuror mbi ty.....
Qdoherė ishim bashkė pėr kėtė ditė
Ndėrsa kjo datėlindja jote mė gjeti me dhembje dhe lot nė sy.
Shumė Nentore do tė vijnė e do tė shkojnė,e ti nuk do tė jesh qė ta festosh datėlindjen tėnde,por unė do tė jem ajo qė pėr qdo vit do ta vė nga njė kuror me nga njė lule mė shumė mbi ty, e ti do tė mė shikosh nga qielli po me atė buzėqeshjen qė mė shikoje qdo herė...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 14 Oct 2009, 12:28

"SHOKUT TIM"

Mes dhimbjesh u rrita
Po keshtu dhe ti
S'te kam me prane
Te mbaj mend qe femi
I vogel,i trembur
Me syte e zi
Prej teje kerkoja
Veē pak shoqeri

Vitet kaluan
Problemet u shtuan
Por ti prane meje ishe perseri
Vuaja une,qaje dhe ti

Per ty po mendoj
O shoku im i vegjelise
Ty qe i dhe kuptim shoqerise

Pa ty s'do te ishin kujtimet e
feminise
Prandaj kthehu o shok i vjeter
Pa ty kjo jete eshte diēka tjeter
Pa ty kjo jete s'ka kuptim
Ndaj kthehu o i dashur shoku im.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 14 Oct 2009, 12:29

LARGESA"

Kur malli te te kete marre
Dhe une te mos jem me ty
Mbyll syte dhe me thirr
Se une do te vij aty...

Kur buzet te te jen thare
Dhe puthja te mungon
Hap dritaren dhe lutju henes
Se puthjen time ajo ta dergon...

Kur ti te ndiesh ne vetmi
Dhe zemra po te qan
Zhytu ne kujtime
Dhe mua do te me kesh pran...

Kur ti te me duash
Dhe prane te mos me kesh
Hap dritaren dhe fluturo
Se une dote jem mes resh...!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 14 Oct 2009, 12:29

"TE PYES"
Te pyes,ku po shkojme?
Me thua,s'e di!
Me pyet ,pse jetojme?
Pergjigjen s'e di.

E prap te ledhatoj floket e zi
Te puth te perqafoj,
E te strngoj ne gji.

Te dua,te them ,
Te dua a e di
Te puth ne buze,
Me puth dhe ti.

E pastaj,heshtje,qetesi
Dy zemra degjohen
Here une here ti,
Te dua,degjohet perseri.

Keshtu vazhdojme ne pafundesi
Here te prek une,here me ndez ti.
Dy zemrat tashme jane bere nje
Valle a s'eshte kjo dashuri!!

Te pyes,pse jeton?
Me thua,per ty
Me pyet c'fare do?
Te them........ te dua vetem ty!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 14 Oct 2009, 12:29

"DO TE DOJA"
Dy sy te medhenj te kisha do te doja
Ne cdo vend ty te shikoja
Dy vesh te prehte gjithashtu do te doja
Ne cdo moment ty te degjoja

Por prap ta dish do t'me mungoje
Ne cdo sekonde qe s'do t'me shikoje
Ne cdo minute te jetes time
Ty do te t'kerkoja e dashura ime

E kur te dy te ishim prane
Do te doja qe cdo gje te pushonte
Asnje ne bote te mos punonte
Do te doja qe te gjithe t'me degjonin mua
Kur me zjarr do te te them :TE DUA

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 14 Oct 2009, 12:29

"NJE ENDERR E KEQE"
E lodhur,e merzitur me endra pa kufi,
E mbyllur,e heshtur po,rri ne shtepi.
Po jashte c'po behet or mik a e di?!
Ka diell,ka bore,apo bie shi?

Asnje s'pergjigjet.c'po ndodh?s'e di!
A mos eshte feste,apo ashte zi?
Asgje nuk duket shume zhurme degjohet
S'ka kush t'me thote asnje s'afrohet.

E prape perpelitem,sillem e vertitem
Shoh yje,zogj e njerez qe merziten
Shoh peme,dete e femije qe vriten
Shoh bukuri perrallore anembane
Shoh njerez qe vdesin se s'kane te hane.

E prape rrotullohem,lutem,pergjerohem
Valle c'te kem bere pse po ndeshkohem?
Por jo s'jam vec nje krijese njerezore
Nje pjese e vogel e cmendurise boterore.

Jam e pafaj por dhe fajtore
Here jam viktime e here jam mizore
Here jam e qeshur,e lumtur e pasur
Here me mungon gjithshka qe kam dashur.

Tani po kthehem,kam frike,po zbulohem
Sa ftohte qe kam,sa qejf po zgjohem,
Nje rreze dielli nga jashte deperton
Me vret syte,me ngroh e pastaj me con.

Sa mire,gjithshka paska mbaruar!
Kete ender te keqe s'kam per ta harruar
Them me vete:si e vertete
Apo mos eshte rrealitet?!

A mos eshte imagjinacion?
Apo eshte thjeshte jeta e jone?
Valle te jete enderr e vertete?!
E gjithe kjo s'eshte vecse Jete

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 14 Oct 2009, 12:30

"TE PRES"
Prej mijera vitesh e deshperuar te pres
Me qindra te tjere e shtyva ne harrese
E pyes veten,valle ku do te jete
Do ta takoj ndonjehere ne kete jete

I mbyll syte e te shoh prane
Plot me lule anembane
Ne cdo lule ty te gjeta
Me te bukur se vete jeta

Plot me ankth e zgjas doren
S'te kap dot
Me dore ne zemer te afrohem
Eshte e kote

I hap syte e per cudi
C'do gje zhduket perseri
Iku bukuri e perkryer
Kjo bote mizore serisht eshte kthyer

Por perseri te pres me shprese
O perendi e gezimit dhe e harese
O yll i endrave te mia
Kur te shoh ty me kalon vetmia

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Geri prej Wed 14 Oct 2009, 16:32

Kam vetem mall.

Nuk kam emer,nuk kam mundime,nuk kam zemer,nuk kam ndjenj
kam vetem mall.Shpirti im ka mbetur si autograf mbi Ty,mbi syte,buzet,
trupin,zemren.Jeta ime ka mbetur e mberthyer mbas Teje pas endrrave te Tua,
pas diteve te Tua.Kam mbetur me Ty per te te falur dashurine ngrohtesine,
shoqerine,ngushellimin.Ngushellimin qe nuk ta dhashe kurre.
Do te doja te te kisha prane vetes prane zemres qe Ti te thyeje akullin e
vetmise qe ka pushtuar kopshtin e ndjenjave qe ka kaq shume nevoje per Ty.
Jo per fjalet dhuratat por thjeshte per pranine tende,per ate shikim tendin qe do
ta vidhja per pak sekonda. Ti nuk me kuptove kurre, Ti nuk i deshe kurre zerat e
embel te syve te mi,Ti nuk i more kurre mesazhet qe ne copeza te shqyera nga shpirti im,
shkruajta per Ty me pika gjaku te zemres se plagosur.
Ti u afrove kaq shume,por nuk e pe dot dashurine qe ,si zog i uritur trokiste ne dritaren tende duke kerkuar
thermija ndjenjash.
E une s'pushova se menduari oret minutat ditet muajt qe kishin kaluar ne kete torture cmendurie .
Ti kalove para meje mosperfilles pa e kuptuar qe qenia jote hapte plage mbi mua.
Ti ecje rruges e une shkelja ne gjurmet e tua......
Ti nuk je me e imja , por jam i sigurt qe une jam aty ku je Ti. Jam ne c'do qelize te trupit tend,
ne cdo rrugice ku shkel Ti, ne c'do gje qe prek Ti...............
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 15960
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:50

Perse kjo dashuri
keshtu mbaroj
nuk kam mundesi
te te perqafoj

kohen qe kaluam bashk
gjithmon do e kujtoj
dashurin qe kam per ty
kurr sdo ta largoj

zemra ime me shum
po copetohet
shikimi yt
dot sme largohet
cdo dit e me shum
po me afrohet

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:50

Ajde i dashuri im fole me mua,
Me jep nje fllad ere,
Me thuaj pse e more jeten tende,
Ne keto dit pranvere?

Megjithate ti B mos u merzit,
Nuk eshte faji jot,
Qe un po marr jeten time,
Dhe po iki nga kjo bot.

Vetem mos me harro,
Do jem gjithmon prane teje,
Sa here te kesh nevoje,
Aty do kesh dashurin prej meje

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:50

Ja dhe nje tjeter

U njohem nen shi
Dhe shiu na ndau
Esht perseri shiu qe bie
Mbi shpirtin qe vrau.


Mundohem te te harroj
Por c.do gje esht e kot
Perpara shoh imazhin tend
Dhe shpejt mbytem ne lot,


Nuk e di pse zoti
Me la te vetem ne kete bot
I lutem te me mar
Se pa ty jeta esht e kot,


E kujtoj ate nat
Nen shiun rrebesh
Ti u strruke pran meje
Un te thash frik te mos kesh,


Por shiu i pashpirt
Nuk mendoi per mua
Harroi qe te dua
Dhe me ty u dashurua,


Ate nat ne te dy bashk
U lagem nen shi
Por puthjet s,kishin fund
E fundi s,kish kufi.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:51

akoma tč dua


Ikčn čndrat dhe shpresa do mč shuhet,
pa ty as jeta ska kuptim.
malli i dashurisč nč zemčr ruhet
pse gjithč ky hidhčrim?
Do vazhdoj jeta ajo nuk ndalon,
se cdo gjč ka rjedhčn e saj...
puthjet tua buza nuk i haron
qč tč dua nuk kam faj!
Do mč mer malli,loti do mč pikoj,
yjet do ti shuaj nga pikčllimi,
dhimbjen e shpirtit si ta largoj
ku mbeti gčzimi?
Akoma ka zjarr qč mč djeg si prush,
se nč jetčn time ishe mbret,
rininč me vuajtje mos mč mbush

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:51

Te...

te shikoja ne syt
shume te lodhur ato ishin
te mbytur ne lott
ato me shikim nuk kishin

te preka floket
butesia nuk ishte aty
ato ishin te thara
sikur thoni te ngel faj ty

te preka buzet
jete ne to nuk kishte me
te thashe me fal
por goja jote nuk fliste me

ta preka zemren
ajo rrahjet kish ndalur
i humba ndjenjat
kjo bote per mua ka mbaruar

ta pashe shpirtin
lart po shkonte ne sky
me tha te kam FALUR
megjithese ti ke shume FAJ

te humba ty
kete kurre nuk ja fal vetes
ti ne shpirtin tim do qendrosh
tani e per gjithe JETEN..............

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:51

Dashuruam, jetuam per njeri tjetrin
egzistuam dhe ishim te lumtur
te dashuruar enderronim shpresonim dhe i besonim dashuris sone
ishe gjithcka per mua
ishe arsya e egzistimit tim dhe kuptimi i jetes
isha gjithcka per ty, gjithcka qe ti deshe
por ne nje cast rruga jon u ndal
Une e ti shkuam ne rrug te ndryshme
Pse???
Nuk e di.
ndoshta e di, ndoshta ti e din
por tani nuk eshte me rendesi
e patem dashurin dhe e humbem.
dashuria jone tani eshte vetem kujtim .
kujtim eshte dhe koha e loteve dhe e vuajtjes pas ndarjes.
gjithcka e imja dhe gjithcka e ytja
edhe une edhe ti tani dashuri te tjera.
por ta them nje gje pa deshmitar se;
pas teje kurr askush nuk eshte dhe nuk do te jet arsye e egzistimit tim.
sepse "kurr askush nuk do ta kthej shkqelqimin ne barrdh"
shkelqimi im eshte shuar.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12157
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 15 e 18 Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi