» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Arti Ilir ne prehistori

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Arti Ilir ne prehistori

Mesazh nga Vizitor prej Sat 14 Nov 2009, 00:53

Gjatė periudhės sė prehistoris, ilirėt kishin tėzhvilluar artin dekorativ,
artin e zbukurimit me figura gjeometrike tė objekteve qė ata pėrdornin.
Arti figurativ ka qenė pak i zhvilluar. Arti dekorativ ilir ka pasur
qėllim estetik (zbukurues) dhe botėkuptimor. Ai shėrbente pėr
hijeshimin e objekteve tė pėrdorimit praktik dhe pėr zbukurimin e
veshjes. Disa nga motivet gjeometrike kanė kuptim botėkuptimor, sepse
janė tė lidhura me kultet e kohės. Motivet gjeometrike qė zbukuronin
qeramikėn punoheshin me tekniken e gėrvishjes dhe tė mbushjes sė
figurave me ngjyrė tė bardhė. Nė disa treva ilire praktikohej edhe
pikturimi i qeramikės. Figurat gjeometrike mė tė pėlqyeshme kanė qenė
trekėndėshi dhe rombi, vijat zigzage, tufat e vijave dhe mė rrallė
rrethi. Trekėndėshi dhe rombi janė tė lidhura me kulte matriarkale,
kurse rrethi dhe kryqi i thyer pėrfaqėsojnė diellin. Parimet estetike
tė zbatimit tė artit dekorativ ilir janė simetria dhe harmonia e
kompozimit tė motive, pėrshtatja e kompozimit me formėn e objektit dhe
hijeshimi i pjesėve mė tė dukshme tė sendeve. Ky art shquhet pėr
saktėsinė e zbatimit tė motiveve, qė, sė bashku me parimet e tij bazė,
i kanė dhėnė artit deokrativ ilir njė bukuri tė veēantė, shumė tė
pėlqyeshme edhe pėr artėdashėsit e kohėve tona. Arti figurativ ilir
prehistorik kufizohej kryesisht nė punimin me baltė ose nė bronz tė
figurave tė kafshėve, tė shpendėve e mė rrallė tė njerėzve, tė cilėt
kishin me kultet fetare.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi