» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Legjenda e Kėmbės sė Mushkės sė Kralit Marko

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Legjenda e Kėmbės sė Mushkės sė Kralit Marko

Mesazh nga Vizitor prej Fri 06 Nov 2009, 10:48

Thuhet se dikur nė
tė kaluarėn e lashtė nė fshatrat e rrethit tonė paska sunduar njė
kuēedėr e madhe e cila strofkėn e ka pasur diku nė kodrinėn e fshatit
Pirok. Mirėpo kjo kuēedėr paska bėrė dėme tė mėdhaja, sa qė ka
shfarosur edhe njerėz. Pėr kėtė pat dėgjuar trimi i shoqėruar zanat e
malit, Krali Marko. Pasi qė trimi pat dėgjuar pėr tė kėqijat qė i bėn
kuēedra e tėrbuar, njė ditė prej ditėsh vendos qė t’i dalė nė dyluftim
kuēedrės sė tėrbuar. Thuhet e Krali Marko ka pasur njė mushkė, e cila
me ndihmėn e zanave tė malit ka qenė mė shpejtė se shigjeta, por Krali
Marko ka pasur shpatė tė mprehtė qė edhe gurin e ka prerė dhe e ka bėrė
copė e grimė. Thuhet se atė ditė kur doli nė dyluftim pat ardhur prej
grykės sė Dėrventit, ku sot e kėsaj dite vendi ku ka shkelur kėmba e
mushkės, e cila me hapin tjetėr pat arritur nė kodrinat e fshatit
Pirok, ku edhe sot e kėsaj dite nė pjesėn perėndimore tė kėtij fshati
nė njė rrasė guri gjendet pamja e Kėmbės sė Mushkės.
Pasi qė e vret apo e mbyt kuēedrėn e tėrbuar, Krali Marko me mushkėn e vet kthehet pėrsėri andej prej nga kishte ardhė.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi