» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Emocionet dhe klasifikimi i tyre

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Emocionet dhe klasifikimi i tyre

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 05 Oct 2009, 18:13

Emocionet dhe klasifikimi i tyre Sot ne psikologji nuk ekziston ende nje klasifikim i qendrueshem dhe pergjithsisht i pranuar i emocioneve.Sipas nje klasifikimi te dhene nja Lazarus(1993),emocionet klasifikohen ne 3 grupe kryesore:
1.Emocionet Negative-zemerimi,ankthi(frika),turpi,pikellimi,xhelozia,ne veria;
2.Emocionet e Perziera-shpresa,keqardhja;
3.Emocionet Pozitive-lumturia,mburrja,qetesimi,dashuria.
Njera prej ndjenjave paresore eshte FRIKA.Kjo ndjenje paraqitet relativisht heret.Zakonisht shfaqet ne situata te cilat inividi i vlereson si te rrezikshme per ekzistencen e vet.Te femijet shkaktojne frike situatat e reja dhe te panjohura.
Nje lloj tjeter e frikes eshte Fobia-me c'rast individi frikesohet prej disa objekteve dhe sitautave si p.shUjit,rruges.dhomes se mbyllur etj)ndonese ato objekte dhe situata,ne te vertete nuk paraqesin ndonje rrezik.
ZEMERIMI-mund te perjetohet si nje pakenaqesi e zakonshme deri tek terbimi,me c'rast individi nuk eshte ne gjendje ta kontrrolloj veten.Mund te ndodhe qe ne raste te tilla individi t'i kercenohet ndonje te afermi te vet,i cili ne fakt nuk eshte aspak fajtor per situaten e shkatuar.
GEZIMI -Njeriu zakonisht eshte i gezuar kur arrin suksese ne realizimin e qellimeve te veta,kur e kryen punen e tij me kenaqesi,kur eshte shendosh,kur dashuron dhe i ktheht dashuria nga personi perkates etj.
HIDHERIMI-Paraqitet atehere kur humbim dicka te rendesishme per ne.Bie fjala femija hidherohet nese e humb lodren e tij.Ndersa nje i rritur hidherohet nese e humb nje te aferm.Hidherimi shpesh shkrehet ne vaj nganjehere shpreh edhe gezim ose ndonje tronditje.
XHELOZIA-Ne thelb eshte pasiguri personale.Xhelozia lind ne ato raste kur personi,te cilin e dashurojme,kujdesin dhe dashurin nuk e drejton ndaj nesh por ndaj ndonje personi tjeter.
DISPONIMI-eshte gjendje emocionale te kendeshme ose te pakendeshme te cilat zgjasin relativisht shume ,por nuk jane intensive.Disponime
t tona nuk kane te bejne me dicka konkrete dhe te caktuar,mirepo ndikojne ne ne qe te marrim nje qendrim te caktuar ndaj njerezve dhe realitetit ne pergjithesi.
PASIONI-Jane shprehi te formuara gjate jetes te cilat percillen gjithmone me emocione intensive.Ato ndikojne dukshem ne sjelljen dhe veprimet e njerevze p.sh dikush ka pasion shkencen,diturine,sportin qe jane pasione Pozitive.Ekzistojne edhe pasione Negative si bixhozi,pija,duhani etj.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17085
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi