» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Artet pamore

Shko poshtė

Artet pamore

Mesazh nga Vizitor prej Thu 17 Sep 2009, 12:02

Artet pamore
Fillimet e arteve pamore nisin qė nė periudhat antike.
Kėshtu nėpėrmjet zbulimeve arkeologjike janė zbuluar me qindra terakota,
ornamente metalike qė i pėrkisnin fiseve ilire.
Pėr tu pėrmendur janė shkollat e Apolonisė dhe tė Durrėsit
tė lashtė.
Ndėr objektet mė tė shquara tė kėsaj periudhe, tė cilat janė
interesante pėr tu vizituar janė koka e Deas (Hyjnesha e Butrintit), koka nė
mermer e Artemisit nė Apoloni, mozaikėt e Butrintit, mozaiku "Bukuroshja e
Durrėsit", statujat e Apolonisė etj.
Nė periudhat bizantine dhe post - bizantine janė pėr tu
pėrmendur afresket murore qė gjenden nė kishėn e Rubikut (1272).
Nė shekullin e 16 -tė janė pėr tu pėrmendur afresket e
Onufrit dhe nė vitin 1986 u hap nė Berat muzeu me punimet e kėtij ikonografi tė
shquar.
Nė shekujt e 18 -tė janė pėr tu pėrmendur punimet e
ikonografėve tė shquar Kostandin Shpatarakut dhe David Selenicasit. Punimet e
tyre gjenden nė Ardenicė, Voskopojė, nė kishat e Selcanit dhe Veleshit nė zonėn
e Shpatit, nė Korēė etj.
Pėr vizitorėt dhe turistėt paraqet mjaft interes "Muzeu
i Artit Mesjetar" qė gjendet nė Korēė.
Gjatė periudhės sė rilindjes dhe pavarėsisė nė artin dhe
kulturėn shqiptare janė pėr tu pėrmendur personalitete tė tilla si piktorėt
Kolė Idromeno (1860 - 1939), Andrea Kushi (1884 - 1959), Spiro Xega (1863 -
1953), Vangjush Mio (1891 - 1957), nė skulpturė
Odise Paksali (1903 - 1985), nė muzikė Tefta Tashko Koēo etj.
Pėr turistėt Shqipėria ofron disa muzeume dhe galeri me
interes kulturor siē janė: Muzeu Historik Kombėtar, Shtėpia Muze e Vangjush
Mios, Galeria Kombėtare e Arteve Figurative nė Tiranė, Galeria "Eduard
Lir" nė Berat, Galeria "Guri Madhi" nė Korēė, etj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi