» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

» Dashuria Para dhe mbas martesave...
Tue 11 Oct 2016, 00:12 nga Naki

» Barcoleta
Tue 11 Oct 2016, 00:10 nga Naki

0 Pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 0 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė

Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154059 artikuj v 4861 temat

Naki (9124)

Geri (7161)

lolita (6766)

Annika (6751)

Kle@Love (6659)

Voglushja (4385)

Interesant (4173)

Arjana (3724)

albi (3374)

Adisa (3282)

Humb tradita e emrave shqipetare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Vizitor prej Sun 06 Sep 2009, 17:17

Vite me pare quheshim Sokol, Genti, Fatbardh,Genci,Bardhyl,Sajmir, Gezim,Luan,Dritan.Arben.Donike,Shqiponje, Lumturi, Drita,Aferdita,Era, etj.Sot keta emra po zvendesohen me Xhim, Xhon,Marko, Antonio. Paula,Anxhela,Maria,Elena,Gabriela etj.
Dallimin bejeni vet cfare po ndodh ne familjet tona.

Vizitor
Vizitor

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Lukja prej Sun 06 Sep 2009, 17:35

Pershendetje Arla, faleminderit per ket tem te shkelqyer dhe besoi qe ka pas nevoj per nje debat te till ne lidhje me emrat qe u vem femijeve tan.

Une mendoi pra eshte nje mendim i imi personal, qe me ne spo ndodh asgje por thjesht per tu duk ne sy te tjetrit sa me te evropianizuar a ku ta di une edhe femijes i vem nje emer qe ska far kuptimi me gjuhen kombin shtetin dhe asgje qe eshte shqiptare, por me vjen keq ta them se kjo dukuri eshte shum me shum e perhapur ne Shqiperi se sa ne Kosove, dhe e dini psen e gjith kesaj? sepse kur ne Shqiperi jan venduar emrat shqiptar ne Kosov me shum jan preferuar ata turq apo arab si te duash mere, pra tani kur ne Shqiperi me shum preferohen emrat Italjan Grek e plot emra te tjer tek ne ne Kosove jan me shum te preferuar ata shqiptar, ka nga ata qe preferojn me shum qe femijes se tyre ti ven nje emer Alesio ta zem se sa nje emer Agron, dhe sipas jush cili nga keta dy emra tingellon me mir per veshin tuaj, sigurisht qe Agron do jet.

Une kam tre djem me emra shqip te pagezuar, poashtu edhe vet kam emer shqiptar.

firma.................................................................................................................................................................................
Njeriu i gezuar eshte si dielli, shendrit atje ku deperton.

Lukja

Shteti : Prishtine
Postime : 688
Kyējet nė forum : 9388
Regjistruar mė : 05/11/2008
Profesioni : Ekonomiste

Mesazh nga olsaaa prej Sun 06 Sep 2009, 18:52

nuk kam emer shqiptar Sad

firma.................................................................................................................................................................................
http://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL

olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 9649
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mesazh nga Vizitor prej Sun 06 Sep 2009, 19:04

Lukja shkruajti:Pershendetje Arla, faleminderit per ket tem te shkelqyer dhe besoi qe ka pas nevoj per nje debat te till ne lidhje me emrat qe u vem femijeve tan.

Une mendoi pra eshte nje mendim i imi personal, qe me ne spo ndodh asgje por thjesht per tu duk ne sy te tjetrit sa me te evropianizuar a ku ta di une edhe femijes i vem nje emer qe ska far kuptimi me gjuhen kombin shtetin dhe asgje qe eshte shqiptare, por me vjen keq ta them se kjo dukuri eshte shum me shum e perhapur ne Shqiperi se sa ne Kosove, dhe e dini psen e gjith kesaj? sepse kur ne Shqiperi jan venduar emrat shqiptar ne Kosov me shum jan preferuar ata turq apo arab si te duash mere, pra tani kur ne Shqiperi me shum preferohen emrat Italjan Grek e plot emra te tjer tek ne ne Kosove jan me shum te preferuar ata shqiptar, ka nga ata qe preferojn me shum qe femijes se tyre ti ven nje emer Alesio ta zem se sa nje emer Agron, dhe sipas jush cili nga keta dy emra tingellon me mir per veshin tuaj, sigurisht qe Agron do jet.

Une kam tre djem me emra shqip te pagezuar, poashtu edhe vet kam emer shqiptar.

Pikerisht kjo po ndodh sot, po huazojme emrat tane per tu dukur sa me Evropiane.Ne Shqiperi eshte mode te kesh nje emer te huaj, emri sa me i vecante dhe i huaja te jete ju tingellon me bukur.Po emrat tane nuk jane as te shemtuar.

Vizitor
Vizitor

Mesazh nga Sponsored content Today at 13:41

Sponsored content

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi