» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Humb tradita e emrave shqipetare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Vizitor prej Sun 06 Sep 2009, 17:17

Vite me pare quheshim Sokol, Genti, Fatbardh,Genci,Bardhyl,Sajmir, Gezim,Luan,Dritan.Arben.Donike,Shqiponje, Lumturi, Drita,Aferdita,Era, etj.Sot keta emra po zvendesohen me Xhim, Xhon,Marko, Antonio. Paula,Anxhela,Maria,Elena,Gabriela etj.
Dallimin bejeni vet cfare po ndodh ne familjet tona.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Lukja prej Sun 06 Sep 2009, 17:35

Pershendetje Arla, faleminderit per ket tem te shkelqyer dhe besoi qe ka pas nevoj per nje debat te till ne lidhje me emrat qe u vem femijeve tan.


Une mendoi pra eshte nje mendim i imi personal, qe me ne spo ndodh asgje por thjesht per tu duk ne sy te tjetrit sa me te evropianizuar a ku ta di une edhe femijes i vem nje emer qe ska far kuptimi me gjuhen kombin shtetin dhe asgje qe eshte shqiptare, por me vjen keq ta them se kjo dukuri eshte shum me shum e perhapur ne Shqiperi se sa ne Kosove, dhe e dini psen e gjith kesaj? sepse kur ne Shqiperi jan venduar emrat shqiptar ne Kosov me shum jan preferuar ata turq apo arab si te duash mere, pra tani kur ne Shqiperi me shum preferohen emrat Italjan Grek e plot emra te tjer tek ne ne Kosove jan me shum te preferuar ata shqiptar, ka nga ata qe preferojn me shum qe femijes se tyre ti ven nje emer Alesio ta zem se sa nje emer Agron, dhe sipas jush cili nga keta dy emra tingellon me mir per veshin tuaj, sigurisht qe Agron do jet.

Une kam tre djem me emra shqip te pagezuar, poashtu edhe vet kam emer shqiptar.

firma.................................................................................................................................................................................
Njeriu i gezuar eshte si dielli, shendrit atje ku deperton.
avatar
Lukja

Shteti : Prishtine
Postime : 688
Kyējet nė forum : 10504
Regjistruar mė : 05/11/2008
Profesioni : Ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga olsaaa prej Sun 06 Sep 2009, 18:52

nuk kam emer shqiptar Sad

firma.................................................................................................................................................................................
http://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL
avatar
olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 10765
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Vizitor prej Sun 06 Sep 2009, 19:04

Lukja shkruajti:Pershendetje Arla, faleminderit per ket tem te shkelqyer dhe besoi qe ka pas nevoj per nje debat te till ne lidhje me emrat qe u vem femijeve tan.


Une mendoi pra eshte nje mendim i imi personal, qe me ne spo ndodh asgje por thjesht per tu duk ne sy te tjetrit sa me te evropianizuar a ku ta di une edhe femijes i vem nje emer qe ska far kuptimi me gjuhen kombin shtetin dhe asgje qe eshte shqiptare, por me vjen keq ta them se kjo dukuri eshte shum me shum e perhapur ne Shqiperi se sa ne Kosove, dhe e dini psen e gjith kesaj? sepse kur ne Shqiperi jan venduar emrat shqiptar ne Kosov me shum jan preferuar ata turq apo arab si te duash mere, pra tani kur ne Shqiperi me shum preferohen emrat Italjan Grek e plot emra te tjer tek ne ne Kosove jan me shum te preferuar ata shqiptar, ka nga ata qe preferojn me shum qe femijes se tyre ti ven nje emer Alesio ta zem se sa nje emer Agron, dhe sipas jush cili nga keta dy emra tingellon me mir per veshin tuaj, sigurisht qe Agron do jet.

Une kam tre djem me emra shqip te pagezuar, poashtu edhe vet kam emer shqiptar.

Pikerisht kjo po ndodh sot, po huazojme emrat tane per tu dukur sa me Evropiane.Ne Shqiperi eshte mode te kesh nje emer te huaj, emri sa me i vecante dhe i huaja te jete ju tingellon me bukur.Po emrat tane nuk jane as te shemtuar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi