» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Edukate? Inat? Respekt? Norma xhentilese

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Edukate? Inat? Respekt? Norma xhentilese

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 15 Aug 2009, 10:23

Mendoj se me shume se nje personi i ka qelluar rasti ku:
-Te jeni ulur ne nje autobuz, tren., dhe te jeni duke degjuar muzike me kufje ne vesh. Personi qe ke perbri mund mos t'a pelqeje zhurmen nga zeri i larte qe deperton dhe te kerkoje t'ia uli zerin.
Javes qe kaloi isha ne autobuz dhe po kthehesha nga nje qytet tjeter.

Nje grua para meje me sillet dhe me kerkon:
- Mund t'ia ulesh volumin te lutem?!
Per momentin, i thashe direkt:
-Patjeter, me fal.

Por pastaj po mendoja (ndersa po shifja zonjen qe ishte ulur krah meje dhe po flinte qe as donte t'ia dinte) sesi me erdhi nje ndjesi acarimi qe nderkohe po degjoja muzike me volum te ulur (gje qe mua s'me pelqen).

Si eshte e mira, zgjidhja, veprimi, reagimi ne te tilla raste?
T'ishe ti ne vendin tim do kishe vepruar ndryshe, dhe pse?
Duke mos harruar qe personi qe ke perbri mund t'a kete ate te drejte ne norma etike dhe kulture, mos eshte e njejta gje me personin ulur tjeter vend?

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 16278
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi