» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

19 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 19 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Identiteti jone

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Identiteti jone

Mesazh nga Vizitor prej Sat 04 Jul 2009, 22:45

Nuk e mohojme dot faktin qe jetojme mes shume problemeve.Problemet nisin nga vet ne, e thene me qarte nis nga secili nga ne.Nga rindertimi i perditshem i vetes dhe nga pozicionimi ne raport me te tjeret. Jeta jone do te jete ndryshe, kur cdokush nga ne do therras ndergjegjen e vet ne gjyq vetjak.Ngjajne si fjale te zakonshme po ne te vertet mbajne peshen e se perditshmes nga ku rrjedh jeta.Ndodh qe te bejme pyetjen:Kam nevoje te ndryshoj?Nese pergjigja eshte po ndryshimi duhet te vij pa e genjyer veten.Nese ne njohim veteveten eshte me e lehte per gjetjen e identitetit.
Po kush identiteti sot?Cfare tiparesh kemi?Duhet te ndryshojme dicka tek vetja dhe si ta bejme kete?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Identiteti jone

Mesazh nga LumLumi prej Sun 05 Jul 2009, 15:02

Identiteti mvaret jo nga vetja, por nga sistemi yne ! Sa me i fuqishem ai, edhe identiteti do te jete unikat! Nje shqiperi siē eshte, dhe nje Kosove e detyruar multietnike, nuk mund te rrezatojne identitet , sepse i destinojne te krijojne nje amalgam te mistershem!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 10733
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Identiteti jone

Mesazh nga Vizitor prej Sun 05 Jul 2009, 16:12

"Kur budallai e kupton qe eshte budalla, ai kupton se nuk eshte me budalla", thote nje fjale e urte.Problemet qe ne kemi eshte e pamundur t'u japim nje zgjidhje eficente, por si te vetedijshem qe jemi duhet ti shohim ne sy keto probleme,Nuk mjafton vetem te kemi nje konstatim te situates, te shkruhet pa bere perpjekje per ndryshim.Diagnostifikimi eshte hapi i pare qe duhet te hedhim, pastaj vjen futja ne veprim.Individi nuk ndryshon si me magji, por duhet t'i njoh arsyet, kufijte e tij dhe motivet.Ndryshimi i mentalitetit eshte kembengulja qe na mungon.Ne themi "po" teorikisht dhe veprojme per "jo".Hipokrizine e kemi ulur kembekryq e po diskutojme me te gjere e gjate.Buzeqeshjet qe dhurojme nuk jane vecse fallcitet.Ndoshta hipoteza e ngritur mund te jete :kemi te bejme me nje crregullim vyrtytesh.Po po nuk ishim ne qe ti kultivojme keto vese ose vyrtyte do te endemi si bisha ne shkretetire.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Identiteti jone

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi