» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Masakra ne Iseuke te Ēaravajkes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Masakra ne Iseuke te Ēaravajkes

Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 03 May 2009, 19:28

MASAKRA NĖ
ISEUKĖ TĖ CARAVAJKĖS


MĖ 29 NĖNTOR 1944


Mbi Preshevė, nė Caravajkė
,

N’ atė Malėsi nė Karadak
,

Nji ushtri ashtė ēue nė
hajkė ,

Pėr me i la shqiptarėt nė
gjak !


Nji ushtri me dhambė tė
ujqėve ,

Shkojnė nė Lagjen e Iseukėve
,

Kėta gjakpirės me gjakftohtėsi
–

Bajnė masakėr n’ shqiptari
!...


Nji Brigadė ashtė pėrqendrue
–

Maqedonė, serbė janė bashkue,
Kinse , n’ emėn tė Ushtrisė,
T’ komanduem prej Serbisė
!


Vijnė ēetnikė nga mbarė
Serbia ,

Mali i Zi, Maqedonia ,
Kumanova dhe prej Shkupit –
Nė atė Lagje tė Iseukit
!


N’ Caravajkė, krejt paskan
shkue ,

N’ Karadak , janė pėrqendrue
.

Nė cilėsi tė Komandantit
–

Ishte Luba , prej Bushtranit
!


Gjamė tė mėdha mori Malėsia
-

Ju kanė hy nėpėr shtėpia
,

Tė gjithė meshkujt i kanė
marrė ,

Arrestojnė njiqind shqiptarė
!...


Nė Zekbash e n’ Lagje t’
Ahmetit ,

T’ Iseukės e tė Stanecit
,

N’ Kurbali e Lezbali ,
N’ krejt katundet n’ atė
Malėsi...


Nga Shurdhani e nga Zhegra
,

Janė vėrsul kėto bisha t’
egra !

N’ Muēibabė e nė Sefer
–

Do t’ bajnė krime , do t’
bajnė tmerr !...

Sikur delet para ujkut –
Po i ēojnė n’ Lagje t’
Iseukut !

N’ shpi t’ Bajramit e t’
Zelfisė –

Qė pėr burgje i kanė kurdisė
!...


N’ shpi t’ Memishit, ishte
Komanda ,

Qė i drejtonin ato banda !
N’ kėto shtėpi kanė hy
me dhunė ,

Kurrfarė force s’ bante
punė !


Komandantėt nga Serbia –
I prunė magjupėt me ēallgia
,

Truba, surlja e tupane...
Me i argėtue n’ atė KASAPHANE
!


Me u ba dajre xhelatxhijėve
–

Para grave, para fėmijėve
,

Kur t’ fillojnė vrasjet
, torturat ,

T’ bien tupanėt , t’ bien
surljat !


Mbi shqiptarėt e burgosun
–

Kėto tortura s’ kanė tė
sosun !

Bajnė tortura dymbėdhjetė
ditė ,

S’ pushojnė rrahjet , as
ēallgitė !...


S’ pushojnė krimet e mizorit
,

Njizet e nandė – dita e
Nandorit ,

Nė vitin Dyzet e katėr ,
N’ Iseukė, do t’ bajnė
MASAKĖR !


Nė Livadhin e Zelfisė –
Hapen varrin e shqiptarisė
,

Pėr kėta burra tė kėsaj
ane ,

Do ta bajnė nji KASAPHANE
!


N’ shpi t’ Zelfisė, n’
atė zindanhane ,

Ishte ba si kasaphane –
Rrahje, vrasje n’ mjedis
territ ,

Burg i vdekjes , burg i tmerrit
!...


Mustafė Iseukėn , n’ tokė
e kanė shtrue -

Tė gjithė dhambėt ia thyen
me dru ,

Dalėngadalė me muzikė –
Mos me u ndie tue bėrtitė
!...Porsa dielli u ngrit mbi
bjeshkė ,

N’ Iseukė, n’ atė burg
tė shkretė ,

Nji njisit ushtarė ia mbėrrini
–

Ish Njisit i PUSHKATIMIT !

T’ gjithė t’ burgosunit
, jashtė i kanė nxjerrė –

Te “Livadhi” me e ba nji
tmerr !

Drejt po i ēojnė n’ atė
gropė masive –

Para nanave, grave, fėmijėve
!...


Fort magjupėt ishin azdisė
–

Me muzika tue ēalldisė !
T’ gjithė me za, t’ shterun
prej shtrige ,

Seē po kėndonin kangė ēetnike
!...


Gra e fėmijė, n’ za
tue vajtue –

Gurė e dru i kanė trishtue
!

Vajtojnė nanat , pėr djem
tė vet ,

Vajtojnė fėmijėt,
pėr prind tė vet !...


Vajtojnė motrat, pėr vėllazni
,

Vajtojnė gratė, pa burra
n’ shpi !...

Kur i panė, t’ rrahun aq
shumė –

Lotėt e tyne – u banė si
lum !...


Drejt te gropa i kanė ēue
-

Dhe masakrat kanė fillue !
Oficeri , ka komandue –
Ja kanė nisė me i pushkatue
!


N’ VARR MASIV, n’ atė
Livadh t’ shkretė –

I pushkatojnė nandėdhjetė
e tetė !

Prej njiqindėve , shpėtuen
dy vetė –

Kanė marrė ikėn , malit
pėrpjetė !...


Binin njerėzit , pa ba
za ,

Shumė prej tyne, t’ gjallė
kanė ra !

Disa t’ vramė, disa t’
plaguem –

Nja mbi tjetrin , n’ GROPĖ
janė gjue !...


Arif Staneci, ai fatkeq –
Kish Xhavitin, 16 – vjeē
,

Pėr duer t’ babės e kishin
lidhė ,

Po donė bashkė , nė GROPĖ
me i hidhė !Afėr GROPĖS, kur janė afrue
–

Plumbat , djalin ia kanė qėllue
!

Ju ka kėputė laku prej djalit
–

Ikė Arifi, pėrpjetė livadhit
!


Kriminelėt, ishin habitė
–

Hiq, Arifin s’e kanė goditė
!

Asnji plumb nuk e qėlloi
,

Dhe Arifi, i gjallė shpėtoi
!...


Kėqyr xhelatėt, ēka kanė
veprue –

Rexhep Memishin e kanė pushkatue
!

E vranė Rexhepin, me katėr
djem ,

Grueja e tij, sa keq po i nemė
!...


Atėherė, grues , ju kanė
ngėrmue

Dhe me dhunė e kanė urdhėnue
–

Ujė tė valė, me shkue
me prue ,

Djemtė , pėr s’ vdekuni
me i pėrvėlue !


Me i pėrvėlue me ujė tė
nxehtė ,

Bashkė me burrin e me kunetė
!...

Kėshtu, gratė, i shtinė
tė tana –

Me bartė ujė t’ valė me
kazana !


Nė Stanec, ushtria e sllavit
–

Kanė hy n’ shpi t’ Kadri
Asllanit,

Tė gjithė meshkujt ēka i
ka gjet,

I pushkatoi 19 vetė !

Kėshtu ēetnikėt e Serbisė
,

Banė masakėr n’ burra t’
Malėsisė.

N’ Iseukė, n’ Malėsi
t’ Preshevės –

Kėso masakrash , nuk banė
ēfarė feje !...


Demir KRASNIQI
“KĖNGĖ KRISMASH LIRIE – 2”
Gjilan, 2003/ faqe 180- 185/
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13254
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi