» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


MBI TĖ GJITHA DASHURIA!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

MBI TĖ GJITHA DASHURIA!

Mesazh nga Ylliks prej Sun 03 May 2009, 04:22

Nezir Myrta / MBI TĖ GJITHA - DASHURIA!
Hyjnore ėshtė shprehja e Haki Stėrmillit: Dora qė pėrkund djepin - rrotullon boshtin e fatit tė njerėzisė!

Se femra shqiptare mbanė mbi kurriz e mendje gjithė jetėn familjare, kjo s'don shumė mend. Dy fjalė janė tė njejta pėr nga logjika e kuptimit esencial thelbėsor: femra e shtėpia, nė daē thuaj femėr o shtėpi! Shtėpia ėshtė femra - femra ėshtė shtėpia.

Se femra jonė mbanė gjithė peshėn e jetės familjare - s'do mend. Na duket si e ēuditshme dhe penduese shprehja: djali ėshtė dielli i shtėpisė, kur duhet njėsoj tė respektohen e duhen, po a e dini se vet nanat tona i duan djemtė ma shumė edhe motrat i duan vllazėrit ma shumė se motrat - por njė gjė ėshtė reale - vllau e don motrėn ma shumė se vllaun, anipse ajo nuk mund t'i del nė ndihmė krah vllait, sikurse vet vllau.

Pse na duket se femra ėshtė mė e pahatėr, e pse djali duhet ma shumė nga prindėrit? Nuk ėshtė se ka ndonjė nėnēmim a diskriminim (anipse duket sipėrfaqėsisht), por e vėrteta qėndron se trollit i duhen djemtė, ushtarėt - se toka jonė u mbuall gjithmonė me gjak mashkujsh dhe nuk ėshtė se djali duhet ma shumė, por e ka kėrkua koha e pėrgjakshme gjithmonė dhe posa lindet foshnja, gėzimi ėshtė nė kulm kur lindet djali! Sepse nė vendet e civilizuara, ku nuk kishte luftėra njė kohė tė gjatė, ėshtė krejt njėsoj tė lindet djalė a vajzė.

Femra shqiptare mbajti gjithė peshėn e jetės, atė peshėn e rėndė shfarosėse tė robėrisė shekullore dhe ofshanė prore, si ta ketė shtėpinė plot djem, plot burra - ėshtė ajo ofshama mos tė mbetet shtėpia e shkretė e tė mbyllet dera me therra! Gati askush nuk e studjoi femrėn tonė, psikologjinė e saj, mundin e saj, qendrersen e saj stoike pėrballė rrebesheve tė kohėrave flakė e shkrum e prush gjaku! Breznitė shqiptare sikur po kalojnė mbi kėtė qendresė jetike kohėrash tė femres sonė edhe gati pak i kushtojmė kujdes, si tė hyjmė nė atė botėn e brėndshme tė femres sonė, e tė flasim nga atje - se ēfarė do tė thot tė lindesh e tė jetosh!

Femra shqiptare e sotme, kėtu ėshtė thelbi i ēėshtjes - pėrkundėr pėrbuzjes shekullore, kur vet populli e atdheu ishte i pėrbuzur edhe sot nė trevat shqiptare ende nėn okupim e pushtime barbare, qė as e prekim kokėn, se jemi ende nėn pushtime tė egra, qė na pijnė gjakun e djerėsen tė huajt, nėn qeveri tė huaja e nė troje tona - femra e sotme, tė pėrpiqet ta kuptoj realitetin e mentalitetin e mashkullit sado i ēuditshėm tė i duket nganjėherė e shpeshherė, tė bindet fort e mirė, se vetėm gjaku shqiptar, ėshtė ai qė mbanė gjallė historinė shqiptare dhe tė mos hamendėsohet tė lidhet me tė huajt assesi!

Sot kemi mjaftė femra intelektuale, ku inteligjenca femėrore edhepse e brishtė, le tė gjurmoj thellė nė genin e saj nė gjenetikėn e mendjes shqiponje dhe tė pėrballoj e sfidojė ēdo problematikė familjare, tė anashkalojė huqet e veset e personalitetit tė ka fat tė jetės sė saj - apo qė mendon patjetėr tė lidhet me gjakun e saj gjithsesi, tė ketė poatė zemėrgjėrėsinė e nėnave tona e gjysheve tona, poatė durimin e ēelnikosur amtar, qė theu gjith disfatat e jetės dhe ta mbajė tė pathyeshme dashurinė!

Femra e sotme, poashtu tok me mashkullin, edhepse pėrkundėr vėshtirėsive tė jetės, qė jeta ishte - si me bre ēelik me dhėmb (thėnie e lashtė) - mbi tė gjitha disfatat tė mbajė dashurinė, duke mos e pėrzier me kushtet, mosmarrėveshtjet, keqkuptimet, tragjiken familjare etj., dashurinė ta mbajnė anash nė kulmjete, mbi tė gjitha dashuria, e paprekshme, e parrenuar, e paepur - mbi tė gjitha dashuria dhe kurrė nuk kemi asnjė tragjikė familjare edhe pėrkundėr tragjikės eventuale qė i kanoset vet jetės, shtėpisė e familjes! Tė kemi djepa sa ma shumė, se mjaftė patėm varre! Gjith jeta na shkoi n'pėr shekuj: djepa e varre! E dini atė shprehjen e lashtė: rrnoj pėr inat tė hasmit!


Respekt pėr tė gjithė diskutuesit!

(3 MAI 2009)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10388
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi