» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Xhelozia

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: Xhelozia

Mesazh nga E Dashuruar prej Thu 10 Jun 2010, 14:25

Xhelozija e Dashurija vin se bashku por nuk zhduken bashk Xhelozija eshte smundje shpirtrore dhe duhet koh per ta sheruar dhe eshte shkaktari ma i madh apo armiku ma i madh i Dashuris nese ke besimin e plot te dikush qfar arsyje ke ta xhelozosh.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11461
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia

Mesazh nga Katilja prej Mon 17 Jun 2013, 14:31

SI TĖ KUPTONI DHE MENAXHONI XHELOZINĖ
 
     Tė gjithė e kemi provuar xhelozinė, tė paktėn njė herė nė jetė, por arsyet pse bėhemi xhelozė dhe emocionet qė ne ndjejmė janė tė ndryshme. Xhelozia ėshtė reaksion kompleks, sepse pėrfshin njė sėrė emocionesh, mendimesh dhe ndjenjash. Emocione–dhimbje, inat, mėrzitje, zili etj.; mendime-lėndim, faj, konkurrencė me rivalin, i shqetėsuar rreth pamjeve, mėshirė pėr veten; sjellje-gjendje tė fikėt, reagime agresive, pyetje tė shpeshta, kėrkim shpjegimesh etj.

Ē'farė ėshtė xhelozia?
Tė gjithė e kemi provuar xhelozinė, tė paktėn njė herė nė jetė, por arsyet pse bėhemi xhelozė dhe emocionet qė ne ndjejmė janė tė ndryshme. Sipas njė psikologeje klinike, “xhelozia ėshtė reaksion kompleks, por edhe kėrcėnim i njė marrėdhėnieje”. Xhelozia ėshtė reaksion kompleks, sepse pėrfshin njė sėrė emocionesh, mendimesh dhe ndjenjash. Emocione–dhimbje, inat, mėrzitje, zili etj.; mendime-lėndim, faj, konkurrencė me rivalin, i shqetėsuar rreth pamjeve, mėshirė pėr veten; sjellje-gjendje tė fikėt, reagime agresive, pyetje tė shpeshta, kėrkim shpjegimesh etj.

Si e mbron xhelozia dashurinė?
Nė marrėdhėniet kur xhelozia ėshtė e butė dhe jo e shpeshtė nuk keni pse tė shqetėsoheni. Xhelozia mund t’u japė kurajė ēifteve pėr ta tėrhequr njėri- tjetrin dhe pėr t’i ndėrgjegjėsuar se personi qė kanė pėrballė ėshtė i vlerėsuar. Xhelozia i rrit emocionet, duke e bėrė dashurinė mė tė fortė dhe seksin mė pasionant. Nė doza tė vogla, tė menaxhueshme, xhelozia mund tė jetė forcė pozitive nė marrėdhėnie. Por, kur nuk ndodh kėshtu, atėherė mund tė jetė shumė e vėshtirė.

Si e dėmton xhelozia dashurinė?

Shpesh, ndjenja e xhelozisė mund tė jetė jashtė kontrollit. Pėr shembull, kur njė burrė bėn njė skenė xhelozie nė njė festė, vetėm e vetėm sepse bashkėshortja e tij pranoi ftesėn pėr tė kėrcyer me njė shok tė vjetėr ose kur njė grua ėshtė e mbushur me xhelozi, sepse kompania ku punon bashkėshorti i saj ka njė pronare femėr…Kėto reagime mund tė sjellin ndryshim nė njė lidhje, edhe pse shpesh partneri xheloz i devijon kėtij problemi, duke nxjerrė lloj-lloj justifikimesh.

Nėse jeni ju xhelozi
Qė ta mposhtėsh xhelozinė kėrkon durim dhe shumė punė. Nėse e ndjen xhelozinė tė rrjedhė qė nga vitet e fėmijėrisė, atėherė mund tė tė ndihmojė njė konsultim. Kėto janė disa gjėra, qė mund tė bėni pėr veten tuaj:
Jepi vetes njė kontroll tė realitetit - Hidh njė vėshtrim tė mirė te gjėrat qė e nxisin xhelozinė tuaj dhe pyeteni mirė veten se sa real ėshtė kėrcėnimi prej saj. Ēfarė evidencash keni, qė lidhja juaj ėshtė nė rrezik? Dhe, a ėshtė sjellja juaj ajo qė e pėrkeqėson situatėn? Pėrdorni biseda pozitive me veten tuaj – Nė momentin qė e ndjeni efektin e keq tė xhelozisė, kujtojeni veten se sa ju do partneri, se sa ju vlerėson dhe respekton. Tregojini vetes se ju jeni njeri i admirueshėm nga tė tjerėt, dhe se asgjė nuk do tė shkojė pėr keq. Kėrkoni siguri – Njė nga mėnyrat mė tė mira pėr ta zbehur xhelozinė ėshtė t’i kėrkoni partnerit siguri. Sigurohuni qė nuk do t’i bini mė nė qafė, dhe se nuk do t’i bėni mė shantazh.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7027
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia

Mesazh nga Katilja prej Mon 17 Jun 2013, 14:32

Tė jetosh me njė partner xheloz
Tė kesh njė partner xheloz mund tė jetė shumė lodhėse. Mė poshtė keni disa ide, pėr tė thjeshtėsuar xhelozinė e tij: Mendo pėr problemin nė njė mėnyrė ndryshe – Mendo se xhelozia ėshtė shenjė qė tregon dashuri. Nėse partneri nuk do ta ēmonte lidhjen tuaj, nuk do ta kishit kėtė problem. Nė vend qė tė bėheni edhe ju agresivė, tregohuni mė tė kuptueshėm dhe mbėshtetės.
Kontrollojeni sjelljen tuaj – Nėse e dini se sjellje tė caktuara e shtojnė xhelozinė e partnerit, ndryshojini ato, nėse mundeni. Tregohuni tė kujdesshėm t’i qėndroni ēdo marrėveshjeje qė mund tė keni bėrė, por pėrjashtojini premtimet, tė cilat e dini se nuk mund t’i mbani. Ndėrtoni konfidencė – Tregoni kujdes qė tė shfrytėzoni ēdo mundėsi pėr t’i thėnė partnerit se sa e doni, dhe se nuk do tė donit tė ishit me dikė tjetėr. Bėjini shumė komplimente dhe bisedoni rreth tė ardhmes, tė cilėn mezi e prisni sė bashku.
 
Si mund ta menaxhoni xhelozinė?


Merrni dy fleta letre secili dhe bėjeni ushtrimin nė mėnyrė individuale, pa folur me njėri-tjetrin mė parė. Merreni letrėn e parė dhe ndajeni nė dy kolona. Shkruani nė kolonėn e parė “shfaqjet e xhelozisė” dhe shkruani sa mė shumė gjėra qė kujtoni nga e kaluara, tė cilat ju kanė bėrė tė ndiheni xhelozė. Pėrfshini gjėra nga lidhja juaj e mėparshme, e tanishme, si dhe nga histori qė mund tė keni dėgjuar nga ish-i juaj. Nė krye tė kolonės sė dytė shkruani “mendime dhe ndjenja”. Lexoni sėrish nė kolonėn e parė dhe mundohuni tė kujtoni tė gjitha ndjenjat dhe mendimet nga secila shfaqje e xhelozisė. Nėse e bėni kėtė ushtrim gjatė kohės kur mund tė ndiheni tė acaruar me partnerin, atėherė nuk do tė jetė aq i suksesshėm. Sigurohuni qė tė jeni nė rregull, pėrpara se tė filloni. Ndajeni gjithashtu edhe fletėn e dytė nė dy kolona. Nė kolonėn e parė shkruani “ēfarė mund tė bėj pėr tė ndihmuar veten” dhe nė tė dytėn “ēfarė mund tė bėjė partneri pėr tė mė ndihmuar”. Poshtė ēdo shkrimi rendisni sa mė shumė ide qė tė mundeni, duke i bėrė ato sa mė specifike, bazuar nė ato qė keni shkruar nė fletėn tjetėr. Pasi tė keni mbaruar tė dy me listat tuaja, uluni dhe tregojini njėri-tjetrit se ēfarė keni shkruar. Kjo do t’ju japė kuptueshmėri mė tė mirė tė gjėrave qė ju shkaktojnė xhelozi nė marrėdhėnien tuaj, si dhe do t’ju ndihmojė ta menaxhoni mirė atė.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7027
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Xhelozia

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi