» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


ILLIRI - BANORI I PARĖ I BALLKANIK ILLIRIK

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

ILLIRI - BANORI I PARĖ I BALLKANIK ILLIRIK

Mesazh nga Ylliks prej Sun 26 Apr 2009, 08:26

Nezir Myrta / ILLIRI - BANORI I PARĖ I BALLKANIT ILLIRIK PASPELLGASIKDjepi illirik, ėshtė djepi ballkanik - gjith Ballkani illirik - Hilliria! Djepi grek u formua brėnda djepit illirik, si djep falls gjoja hellenik, kur hillirėt e hellenėt ishin i njejti popull, ishin shumė paragrek, ashtu sikurse Hillirėt ishin mbi tė gjithė popujt ballkanik tė sotėm, qė u asimiluan dhunshėm, me pėrjashtim tė Arbanasve (Shqiptarėve) dhe mbi tė gjitha fiset: epirot, dardhan, makedhon, e Thaulant e Henhellej. Djepi grek u formua brėnda djepit arbanit, duke pėrvehtėsuar e falsifikuar historinė, e deri kur vet arbanitėt themeluan vet djepin e shtetin grek, deri tek i sotmi shtet modern grek!

Tė krahasosh grekun me illirin, ėshtė sikur tė krahasosh sot grekun, me gjith popujt ballkanik!

Tė krahasohet djepi grek me djepin illirian, ėshtė sikur tė krahasosh sot Greqinė me gjithė Ballkanin - ēfarė ėshtė sot greku nė krahasim me gjith Ballkanin?. Asgjė! E tė krahasosh djepin shqiptar me atė grek, mund tė thohet se janė dy popuj tė ndryshėm.

As nuk krahasohen illirėt me epirotėt, mollosėt, dakėt e dardhanėt etj., se janė paraardhėsit e tė gjitha kėtyre fiseve, kėto janė vetėm fise illire, qė mė vonė u formuan si shtete, deri tek albanėt e Albania e sotme, e Kosova sot.

Gjuha greke askund nuk paraqitet si gjuhė Kentum, por Shqipja ėshtė ajo qė ka elementet e tė dy grupeve: satem e kentum dhe nuk ėshtė pėrcaktuar definitivisht nė asnjerin grup edhe e tė dy grupeve.

Pėr Illirinė dhe Epirin, flitet nė kohė kur ra perandoria illiriane dhe tentohej qė Epiri tė mbetet grek, deri me sot, nga pretendimet greke pėr Vorio-Epirin - duke iu ndarė Illirisė dhe duke u rrudhur Hilliria nga pushtimet e pėrgjakshme, nga Kaspiku, deri rreth Adriatikut, nė Ballkanin Perėndimor!

Ta krahasosh illirin me epirotin, ėshtė sikur krahason gjyshin a babain, me tė bijtė!

Hartat historike nga messhekulli i kaluar, ku tregojnė shtetin illirik veē njė pjesė tė Ballkanit Perėndimor, gjoja kufizohet me shtetin epirot - janė pas pushtimeve romake, e grekobizantino-sllave, deri nė shek. VII e.r. - qendresa e fundit perandorake illiriane! Ato harta tė politizuara, gjoja historike, tregojnė asgjė, veē pėr njė pjesė illirike, nė krahasim sa ishte Hilliria Kaspik e Adriatik!

Illirėt duhet kuptuar Tė Parėt: dak, liburn e tej mollosėve, epirotėve, e makedhonėve egjean dhe brėnda atij territori, shtrirjen e tė gjitha fiseve tjera illire!

shkurtimisht
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10496
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi