» Njė Ditė ...
Fri 05 Jan 2018, 09:29 nga Kotelja

» Po Kerkoj...
Fri 05 Jan 2018, 09:12 nga Kotelja

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Fri 05 Jan 2018, 09:11 nga Kotelja

» Cili ėshtė filmi qė ju ka bėrė pėr tė qarė duke e shiku.....
Fri 05 Jan 2018, 09:10 nga Kotelja

» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154068 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Muzio Clementi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Muzio Clementi

Mesazh nga Annika prej Sun 19 Apr 2009, 15:45

Muzio Clementi was an Italian piano virtuoso and composer. Born in Rome 1752 and died in England 1832. At the age of 9 did he received an duty as organist in a competition among adults. From the age of 14 did he study in England. In 1770 did he in London make a sensational debut as a pianist and composer. In the 3 piano sonata in 1773 he shows his big talant. In 1781 did he begun touring across Europe and toke great part of his life. In Vienna in a famous competition between him and Mozart did both of them play the piano so extremely well that the emporor of Austria declared the competition as a tie (draw).
Clementi lived most of his life in London there he had his home and worked as a piano teacher. Owned his own music store and piano factory.

As an composer, Clementi was very comprehensive and productive. His most influence was among all the piano pieces he composed. The most famous one is the teaching of Piano technique "Gradus ad Parnassum. He did lay the foundation of the new technique and with all right of the name he was called the Father of the modern piano play.


Clementis most famous compositions for Piano are:
*Gradus ad Parnassum, 1818-26
*Sonatina C-dur op. 36:1

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 14776
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi