» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Shko poshtė

Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga vistor2 prej Sat 18 Apr 2009, 22:34

Askush nuk i do njerėzit arrogant, gėnjeshtarė, qė pėrqeshin dikend apo qė janė kryelartė. Tė qėnit modest dhe i ndershėm janė tiparet qė mė sė shumti i pėlqejmė. Njerėzit shpesh jetojnė nėn ndikimin e njerėzve pėrreth. Nėse kanė shokė tė kėqinj, ata/ato mund tė ndikojnė keq nė ta. Ai/ajo bėhet si shembull pėr njerėzit tjerė tė pandershėm dhe tė prirur pėr gjėra tė liga. Nuk i gėzojnė tė gjitha tė mirat tė gjithė njerėzit njėsoj. Disa kanė shtėpi dhe auto tė bukura derisa tė tjerėt s’kanė asgjė, disa kanė shumė dashnore e dikush asnjė dhe fillon ofendon ose ky qė ka disa bėhet Don Zhuan.Tė vetėdihesohemi se me rėndėsi janė sjelljet e mira.Dikush qė adopton kėto vlera bujare nuk pranojnė qė tė pėrfshihen nė mosmarrveshje; ai mė me dėshirė i rregullon ato dhe tregon tolerancė.
A jemi pėr njė tolerancė qė ky forum tė jete nje shembull apo tė vazhdojme tė luajm gjykatoret ?
Ju faleminderit ėshtė tema ime e parė qė hapa mendojė s kjo mungonte kėtu.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11925
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 19 Apr 2009, 00:43

jam dokort me kete siper meje sepse bota e virtualitetit me ka sjell vetem thashetheme jan pak ata njerez qe munden te jen real

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17373
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Geri prej Sun 19 Apr 2009, 00:57

Ne ket boten Virtuale si me u sjell mir si me u sjell keq askush nuk mer vesh, nji njeri po nuk e njofe ne boten reale esht e kot gjithcka,Mendoj qe duhet te sillesh ashtu si sillen ata me ty asnji gjo me shum
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 15969
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 19 Apr 2009, 09:52

"Sjellja e nderon njeriun" Ka qene kjo shprehja e gjyshes sime qe nuk kishte dite mos ta permende.Po cfare eshte sjellja ? Nga vjen ajo? Shume ndoshta nuk e bejne dot dallimin e sjelljes se mire nga e keqja.
Vjollca ju keni thene nese rri me te keqin behesh ashtu une mendoj nese je i mire dhe rri me te keqin lere ate te kuptoj se mund te mesoj nga sjellja juaj une do i thoja une rri me ty se ji i keq e dua te jesh i mire.
Kjo teme jam e bindur se eshte hapur ne baze te sjelljes qe kemi pare ne net. Ne qeniet qe futemi ne net kemi dhe nje sjellje ne te perditshmen. Na njohin dhe sigurisht qe na gjykojne per mire ose per keq.

Si popull kemi tradita, zakone, qe me zor i kemi ruajtur, por mos te harrojme cfare na eshte dashur te bejme dhe si te sillemi per tiu gezuar jetes qe sot mendojme se e kemi arritur. Kemi luftuar, kemi ndare shpellat e malet me kafshet e egra per t;iu shpetuar sulmeve dhe debimit nga pushtuesit. Mik nden jastek kemi pasur armen. Kemi nxjerr rregulla qe te kemi nje bashkejeese me te mire. Kemi formuar familjet, ku na eshte dashur te kemi sjellje te paimagjinueshme per mos tu cenuar nga te tjeret. Ne akoma ruajme sjellje te hershme. Tani qe jemi te lire e pame me te miren tone qytete me zhvillim. Nuk i lame sjelljet e zonave nga erdhem po si shqiptar qe jemi i ruajtem. Dikur i tregonim armikut sa strategjik jemi dhe sa rebel kemi shpirtin , tani ja tregojme vellait, motres, shokut, eprorit, komshiut.
Tani qe mesuam qe eshte nje rrjet qe lidh njerzit kete sjellje e demostrojme ketu.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga vistor2 prej Sun 19 Apr 2009, 10:09

"Sjellja e nderon njeriun" Jam shumė shumė dakort me ty Arla.
Sjellja dhe karakteri e vlerson njeriun mos tė harrojmė se njeriu ėshtė krijesa mė e pėrsosur. Njeriu nga natyra e tij nuk ėshtė keqbėrės apo tiran. Ai ėshtė njė qenie e pajisur me ndjenja por ka momente kur ndjenjat e mundin dhe karakteri i ngushtė apo jo stabil i tij/saj e bėn nganjėherė tė barazohet me diēka tjetėr. Jeta e njeriut nė kėtė botė mund tė jetė e ėmbėl ose e hidhur, e lumtur ose e mjerueshme. Tė praktikosh moralin dhe kulturėn qoftė edhe kėtu nė botėn virtuale, njeriut i duhet njė punė mjaft e vėshtirė, sepse kėrkohet prej atij njė luftė e rreptė ndaj ambicjeve negative, nga ana tjetėr, i duhet qė tė pajiset me dije e kulturė tė gjerė qė tė fitojė kompetencė dhe rrespekt tė plotė. Njėra prej detyrave tė njeriut ndaj vetvetes ėshtė dhe vetė nderimi i njeriut si njeri. Nė kėtė pikėpamje, nderimi nė sjelljen nuk arrihet nė bazė tė pasurisė ose pozitės nė shoqėri, por vetėm nė bazė tė mirėsisė, nderimit, fisnikėrisė dhe sjelljes.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11925
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 19 Apr 2009, 10:31

Vjollca jo me kot une bera pak historik ne kete teme per te sjell faktoret qe kane ndikuar ne sjelljen qe ne posedojme.
Sot me shume se kurre duhet te punojme si shoqeri ,shtet, individ, arsim per ta riparuar sjelljen.
Jetojme ne kapitalizem dhe sjelljet rreshtohen me grada te ndryshme. Shiko cfare ndodh ne net. Nje antar i saporregjistruar ben cmos te rris numrin e postimeve, komplimenton kedo qe eshte me pare me postime.Lavderojne ata qe kane poste ne forume dhe me se shumti mosmarrveshjet i krijojne me antaret.Krijojne simpati dhe antipati pa ditur kush jane.Lajkatojne adminet vetem qe tu japin nje post.

Ne shtiremi me shume se sillemi mire. Nuk jam ne dijeni nese operon ndonje organizate ku punon per sjelljen e individeve. Shikoni pak prindin sa pak punon me femijen. I mjafton ta kete nen kontroll dhe ti sjell notat maksimale ne mesim. Mamaja ulet me femijet gjithe oret e mbasdites para tv-se duke pare telenovela.Shikoni pak sa pak shkruhet dhe thuhet per ceshtjet familjare, shoqerore, kulturore, sociale. Argetimi dhe shfrenimi, ekstravagance sot jane numur 1.Nuk behet fjale qe sot te hapet nje liber nga te gjithe ne.
Nuk punohet ne arsim ti mesohet femijes cfare eshte mire e cfare eshte keq.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga vistor2 prej Sun 19 Apr 2009, 10:42

Motėr, po shkruaj shumė shkurt kėsaj radhe. Nė profilin tim mund tė shohėsh datėn e regjistrimit nė kėtė forum ėshtė 16 Nėntor 2007 por kam vetėm 32 postime tash me kėtė. Nė kėtė forum jam regjistruar ngase e njof edhe nė jetėn reale fondatorin dhe mund tė them se jam shumė e lumtur qė kam njė mikė tė tillė. Kam disa mesazhe private ku mė ftojnė te jem pjesė anėtare ne shumė forume. Ėshtė i vetmi forum qė Vjollca futet. U regjistrova nė fillim vetėm nė shenjė rrespekti pėr fondatorin. Aktivizimi imė tani ėshtė jo se me detyroi kush por ka shkrime qė mė aktivizuan dhe disa anėtarė qė vertet i duhen web faqeve. Nė krye tė listės je ti arla.
Nuk vlerėsohet njeriu nė poste apo grada (mendin personal)

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11925
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 19 Apr 2009, 22:38

Per te arritur te njohesh njerzit mbeshtetesh ne mjerimin e skajshem te gjendjes se pergjithshme shpirterore. Eshte shume edukative te perdoret pershkrimi i sjelljes dhe i veprimeve te bera si koment ndaj sjelljes e komenteve te bera ketu dhe anasjelltas qe te mos genjejme as veten e as te tjeret. Shembujt e medhenj te marrezise ose poshtersise qe mund te shfaqen nuk mund te jene shkas per bezdo ose inat. Duke qene nje fushe njohjeje ne virtual nga e cila mund te nxjerrim elemente te reja per te kapur karakteristikat e llojit njerzor e per ti ngulitur ne mendjen tone.Natyrisht ka dhe perjashtime shpesh mjaft te dukshme dhe dallimet e sjelljeve te individeve jane shume te medha , por ne menyren permbledhese sic po e veme re "bota shkon keq e me keq": te egrit shqyejne njeri tjetrin, te qyteteruarit mashtrojne dhe keshtu sillet rrotull bota virtuale ne forume.

Nuk duhet te presim qe ne rrethana te ndryshme i njejti person te sillet ne te njejten menyre. Njerzit i ndryshojne opinionet dhe sjelljen e tyre me te njejten shpejtesi sic ndryshojne dhe interesat e tyre.Nese ne i japim nje personi nje detyre presim te shohim sjelljen e tij, kurresesi nuk duhet te mbeshtetemi ne premtimin qe ai jep. Duke pranuar faktin qe po te ishte i sinqerte do te fliste vetem per gjera qe nuk i di.Ne duhet te shohim sjelljen e tij vetem nga shqyrtimi i rrethanave, ku ai/ajo do te gjendet dhe perplasjen e tyre me karakterin e tij/saj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Naki prej Fri 24 Apr 2009, 06:36

Vjollca dhe arla shume e paskeni zgjat dhe nuk kam shume ne koke tani te di cka te them mirpo une shume shkurt do ta thosha me kete: Ashtu si mundeni me se miri dhe kur ju sulmojne hapeni ombrellen dhe lereni shtrengaten e kundershtimeve te derdhet mbi ombrelle ne vend se tju kulloj nga qafa. Ndaj ati/asaj do te sillem ose veproj ashtu siq me se miri mundem por nese nuk ja len fare ne koke dhe ma luan te vecantin apo te menqurin ose te sinqertin e ne fakt ne jeten reale eshte krejt dicka tjeter (flas me fakte se i njof disa) do ti pergjigjem ashtu siq e meriton pa fije marre as turpi. Te keqit beja publike te keqijat mos te merr me vete edhe dhjetra tjere.

Ka raste ose skenare kur kam vertetuar ato gjera shume thjesht ne menyren amatoreske dhe jam bindur se nga bota virtuale nuk mund te kesh shume dobi e ndoshta as miqesi. Kendej te thote nuk ka problem dhe bindesh se eshte melaqe dhe pendohesh o valle mos kam gabuar gje akoma se mbyll pc tjetri merr vesh te gjitha. Eshte instikt i lindur ky dhe tek disa eshte e pamundur qe ai/ajo te pajtoj se deshira eshte dicka tjeter e mundesia dicka tjeter. Shume here kam luajtur lojen e nje kalamaji ose nje katunari qe fare smerr vesh gje sa per te vertetuar edhe ate dyshimin me te vogel ne disa raste kam nisur edhe foto qe ai/ajo te bindet vertet ky ra e honger dhe tash shife cfar i bej une. Kjo me eshte dashur per nje punim qe kam ndermend te gjithe atyre ne fund te ua dergoj nga nje exemplar.
Bota virtuale eshte bote virtuale ku di ai/ajo nga skaji i botes ose nje vend me km larg si jam une kur kurr ne jete nuk me ka pa lere me nje jete po as ne web camera. Forumet nuk jane kush di cka por nje lloj psikologjie qe te ndihmojne shume te ecesh me njohurit dhe mentalitet e botes me pare kjo gje nuk ka qene e mundur.
Nje mike e imja mbreme gjate bisedes ne msn me tha " naki mo ata/ato qe nuk kan buke ne sofer mirren me gjera te tilla se ata qe kan mjaft buke han shpejt dhe ikin ne pune nuk kane kohe per gjera te tilla" kjo eshte e verteta e sotshme.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19019
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 24 Apr 2009, 11:38

Nese do sillnim histori ,ngjarje te shkeputura nga bota e internetit do te ishte si te botoje vellim pas vellimi te historise se popullimit ne shekuj. Te gjithe ne posedojme nje llogari ne forume dhe faqe te ndryshme. Qe te shmangesh bisedat ketu behet gati e pamundur. Fjala sjell fjalen e bisead con ne biseda te shumta. Pasi kemi akomuluar te gjitha keto, dalim ne perfundime nga me te shumellojshme.Ndoshta sjellja nuk eshte si ne jeten reale dhe kjo lind pasi ne jeten reale ti i njeh miqte dhe armiqte e tu dhe di si te sillesh. Ne internet nuk mund ta besh kete, shume pak veta kane sjellje dhe qendrim te arsyeshem.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 24 Apr 2009, 22:57

besoi se sduhet te kete mosmarrveshje ne boten virtuale sepse nuk njihemi asnje me njeri tjetrin

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17373
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga LumLumi prej Fri 24 Apr 2009, 23:48

Le te kete lufte ideshe qe sjellin nivele! Dhe pak konkurrence ne dashuri!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11036
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga vistor2 prej Sat 25 Apr 2009, 12:00

Sjellja jonė ėshtė programuar dhe ndikohet nga shumė faktor, nga kultura dhe rrethi i njeriut, nga zakoni i mėsuar dhe nga gjeni i trashėguar.Ndonjėhere me arsye apo edhe pa vetėdije njerezit bėjnė gjėra qe ne tė shumtėn e rasteve e lendojnė dikend apo edhe qoftė i afėrt apo edhe mė i dashur.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11925
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Naki prej Sun 26 Apr 2009, 10:00

Kur mendoj se njerzit nuk sillen mire ndaj meje kjo me ben te ndalem ulem dhe mendoje shume gjate perse ndodhe kjo dhe si sillem une ndaj tyre dhe ndaj vetes. Shume here mendoj jam une ne ate pjesen qe nuk me takon dhe a duhet te jeme aty. Nuk e kam shume problem boten virtuale si sillen ndaj meje sepse nuk kan edhe si te sillen ose anasjelltas per dikend qe nuk kam ide kush eshte apo kush mund te jete. Nese une pranoj te jem viktime e tipave te tille atehere jam i vetedijshem se sjellet do jene cdo here me provokative dhe me acaruese. Ne fund vendosi duke u bazuar ne ate thenjen e vjeter " budallait leshoja rrugen ".
Nese une jam i zhgenjyer ne vetveten atehere e kuptoj se nuk ja kam permbushur vetes nje qellim qe kisha dhe eshte me mire te terhiqem sesa te njollos edhe tjeret. E qmoj ate qe ka ndodhe sepse njeriu meson dicka dhe largohem nga ajo cfar mund te ndodhete parashikimet jane vete absurditeti i njeriut.
Vjollca shkrut kjarte ke dhene nje dfinicion mirpo sjellja nuk mendoje se eshte nje gjen biologjik dhe ne sjelljen e personit nuk mund te ndikojne faktoret qe ceke me larte po ti nuk i lejove ata faktor.
Ne kete kategori dhe teme ku ne po debatojme une shof vetem nje fjali qe mundet ta pershkruan tere kete e kjo eshte zhgenjimi eshte dallimi ne mes fantazise dhe realitetit qe ndikon ne sjelljen tone.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19019
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 27 Apr 2009, 12:28

Vjollca eshte nje teme sa e rralle aq dhe aktuale.Sjellja qe bie ne sy ketu shumicen e rasteve eshte hetim per personat qe bashkebisedon. Flet ne virtual dhe ajo qe ben hyn ne privatesine e tjetrit. Kalohet ne ate pike ku pala qe bashkebisedon behet si hetues personal per jeten tende reale. Nuk njeh kufij sjellja e tij/saj sa te dije dhe cfare stili te veshur ke e sa pale kepuce ke.

Kjo sjellje eshte.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Naki prej Mon 27 Apr 2009, 21:17

Nuk njeh kufij sjellja e tij/saj sa te dije dhe cfare stili te veshur ke e sa pale kepuce ke.
Haahhahaahah ti arla mbaj 31 pale kepuce qe ti nderrosh per dite ne dimer kah fundi i Janarit ja jep 2 pal ketyre qe kujdesen shume per kepucet tua dhe se ke problem ta kalosh shkurtin.
Pak shaka shpresoj se edhe ne shaka dicka nxirret apo jo Very Happy
Virtualiteti eshte virtualitet dhe skemi cka acarohemi pse njerzit bejne kete gje. Eshte ne kulture dhe mode kjo pune si duket tani dhe jemi te vegjel ne ta ndalojme megjithate mire bejme qe diskutojme se nje dite do na duhen keto diskutime.
Ne privatesin e njeriut mund te hy nese ne ja lejojme te hyne mirpo nganjehere edhe besimi i tepert eshte shkaktare i pasojave te mevonshme.
Behu sikur nuk degjove gje dhe do jemi shume me mire.
Sjellja eshte sot e dukshme nje nene/babe ne moshe apo nje grue burri e burre grue e shef shume funy te luaj me cuna/goca te ri/reja kalon me ore neper forume e chate e ku di une ku jo perse ?
Jane shume Opcione po i zgjedhi disa
1. I eshte bere smundje
2. Deshiron te fshehe ate jo te verteten
3. Do te jete dikushi
4. kalon kohen
5. Shef cben fqiju
6. Cfar muhabeti behet e famshme
7. Ka te kryer edhe fakultetin ose eshte studente
8. Ka sens per humor por edhe dashuron
9. Nuk beson asgje sepse rren vete dhe ne fund
10. Ja the hundet burri ka harru te bej darken ose dreken ti shiqoj femijet e bla bla bla .... kjo eshte nje sjellje e virtualitetit fantastike.

Desha ti pergjigjem arles mos u befaso se ka perparu informatika permes satelitit disa i numerojne edhe kepucet vallahi e neser veq kur te na thone edhe cfar ngjyre i kemi fest

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19019
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 27 Apr 2009, 21:44

Shkrim i kendshem. Pse une mora si shembull kepucet eshte se nje shprehje nga anet tona thote:" Armiku te sheh nga kepucet" E une me kenaqesi do u'a falja.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga zymer prej Mon 27 Apr 2009, 22:16

jeni te forte, po te kisha vetem pak kohe, do te futesha ne kete teme me shum deshire por , shnosh heren tjeter. Kaloni mir

firma.................................................................................................................................................................................
E cka eshte jeta nėse jo vallezim?
avatar
zymer

Shteti : Lipjan
Postime : 698
Kyējet nė forum : 11528
Regjistruar mė : 03/02/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Naki prej Tue 28 Apr 2009, 22:04

Sokrati mesoi tek nxenesit e tij ”Njohjen e vetvetes” duke besuar padyshim se vetem kur te njohim vetveten do kuptojme natyren rreth nesh dhe do arrijme ne gjetjen e se vertetes.Perveq kesaj Le te mendojme Pinokion edhe aty do gjejme dicka te dobishme apo jo?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19019
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga vistor2 prej Wed 29 Apr 2009, 09:52

Allahu ka krijuar tė gjitha qeniet e gjalla me tipare qė ndryshojnė sipas mjedisit ku ato jetojnė, ēdo gjallesė i pėrdor kėto tipare pėr tė mbrojtur vetveten ose pėr gjueti kur kalon ne agoni dhe nuk ka kontroll mbi trurin e tijė/saj. Disa fshihen me anė tė taktikave tė tjera inteligjente e nė fjalėt e urta e gjen kėtė shprehje "hudhe gurin dhe fsheh dorėn".Ēdo gjė mund tė vihet nėn kontroll, por karakteri i atij/asaj qė ėshtė mėsuar tė sillet nėmėnyren dhe stilin e tij/saj vėshtirė.Ashtu si hija e shkopit tė shtrembėr nuk do tė jetė e drejtė, ashtu edhe sjelljet e dikujt qė nuk e ka balancuar mirė peshoren e zemrės, nuk mund tė jenė tė drejta prandaj nuk duhet edhe tė befasohemi kur shofim gjėra qė nuk duhen parė.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11925
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 29 Apr 2009, 13:39

Valle eshte nje obligim qe na e detyron nicku,avatari sjelljen jone ketu? Jo, eshte boshlleku qe krijojme ne realitet dhe te frenuar nga ligjet nxjerrim egersiren qe fle brenda nesh.E normale Vjollca ashtu si shkopi tregon qarte si eshte kur krijon hijen vetem nen driten e diellit ashtu dhe njerzit njihen ne virtual me sjelljen nen driten e karakterit.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga vistor2 prej Sat 02 May 2009, 08:45

Arla,shoqėria e botės virtuale sot ėshtė bazuar kudo nė themele tė pasigurta morale. Kemi arritur nė Hėnė, e kemi ndotur Tokėn e dėshirojnė paqėn ndėrsa kėrkojmė luftra. Koha do tė duhej tė shėrojė ēarjen midis njerėzve. Pėr tu sanuar dhe tejkaluar kriza morale e cila e prishė kėtė botė secili prej nesh duhet tė shikojė vetveten. Nėse secili prej nesh e dėgjon zėrin e mbetur te ndėrgjegjes do tė duhej tė vėrejė qe gjėrat e thjeshta tė zakonshme, siē janė mirėsia, pastėrtia, dashuria, nderi janė pasuria jonė mė e madhe dhe mė e ēmueshme. Tash vie pyetja a i kemi ne kėto?

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11925
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Sat 02 May 2009, 09:51

Vjollca diku kam lexuar se ne njerezit veme ne perdorim vetem 10% te trurit.Te prirur nga e mira ne do hasim dhe ne te keqen. Gjithmone njerezit jane ne kerkim te se mires, por ndersa do jesh duke kerkuar ate nuk do mund te evitosh instiktet negative qe do na udhehiqnin drejt qellimit. Ndoshta ketu shfaqet dhe mungesa e marrjes se sjelljes korrekte. Qellimet personale ose mendimi para pc-se kam forcen e identitetit te fshehur te con ne shume etapa njohjeje.

Miresia e njeriut ka baze te forte qofte dhe ne heshtje, pastertia shpirterore ka si burim miresine dhe dashurine e kur njeriu ndihet i paplotesuar nga keto gjen prehje ne abuzim me ata qe i kane keto vyrtyte.
Ndoshta dhe i kemi por nga sjellje qe kemi ushqyer ditet tona ato kane humbur nga menyra si menaxhojme boten dhe nga ajo dritarja me hekura ku na ofrohet vetem nje cope e qiellit ne jemi te detyruar te hedhim bishtin e cigares te pafikur tek qelia e shokut.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga LumLumi prej Sat 02 May 2009, 12:21

Ne perditeshmeri, ku veproj ne rrethin shoqerore mbarekombetarė, me ka rėnė tė kundershtoj idetė qe sajojnė shtetet okupatore mbi ne, dhe synojne nje pjese te ndare shqiptare ta integrojnė me makosllavet. Jam ndier i shqetesuar, dhe kam reaguar ! Ndersa ne jeten virtuale, nuk kam pasur aq shumė, por nje bashkemendimtarjeje, qe per arsye proceduarash e moskuptimesh, me ka bere atak. Ia njoh e vlersoj punet ne veprimtarine qe bėn, dhe ia mohoj duhmėn qe i shperthen si vullkan, dhe do te rrenje gjithcka!

Serish, jeta e konflikteve racionale, eshte e domosdoshme, per te krijuar hapa zhvillimi ne ide, dhe ne praktiken tone jetesore!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11036
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Ylliks prej Sun 03 May 2009, 13:01

duhet tė siellemi ashtu sikur siellemi me nofka edhe realisht nė jetė - atij qė ia mbanė dhe ėshtė vėrtetė ai qė flet edhe vepron poashtu nė tė njejten mėnyrė!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10787
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 03 May 2009, 22:00

sa te ma besh rrespektin ta bej po sma bone sta bej Smile kshu duhet te sillemi hehe

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17373
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 17 May 2010, 14:06

Thjesht nje respekt pa interese i ka te gjitha mbrenda .

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Interesant prej Mon 17 May 2010, 14:09

thjesht e shkurt me sinqeritet , sepse dallaveret dhe hilet heret a vone do dalin e ku dombetet personaliteti dhe karakteri pastaj ??
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13640
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Besi prej Mon 17 May 2010, 14:16

Duhet te jemi vetvetja-te sillemi sic siellemi edhe ne boten reale.Ashtu sic jemi,pa u munduar te copjojme dike,sepse askush nuk mund te behet i njejte me dike tjeter,sikur se askush s'mund te behet sikur ne,qofshim te mire apo te kqije.Cdo kush duhet te sillet sipas karakterit te tij (te fort,te but,te mire,te keq).Perndryshe,ne raste improvizimi,shume shpejte kuptohemi dhe atehere do dukemi dhe do jemi njeriu me urryer.

Te jesh vetvetja,cfare do qe te jesh,cdo njeri ne kete bote na pranon dhe ska asnje te drejte me te vogel te mos na pranoj,me arsyetimin se duhet ndryshuar ne kete pike apo ate pike.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10685
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 17 May 2010, 14:33

Ketu do doja te thoja , kur bota e netit te duket ndryshe nga ajo qe e pret, atehere ti nuk je me i, e njejti,a.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Katilja prej Mon 17 Jun 2013, 14:10

si jam nrealitet jam e nvirtualitet kush sillet mir me mu ka respektin tim nkunderten jo thjesht i tregoj vendinnn

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7027
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si duhet tė sillemi me njėri-tjetrin qoftė edhe nė botėn virtuale?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi