» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Doni tė jetoni mė gjatė nga sa mendoni?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Doni tė jetoni mė gjatė nga sa mendoni?!

Mesazh nga Geri prej Thu 16 Apr 2009, 23:04


Vėrtet jetėgjatėsia e njeriut ėshtė rritur shumė gjatė shekullit
tė kaluar si rrjedhojė e zhvillimit nė shėn detėsi, arsim, parandalimin
e sėmundjeve etj, por
ajo qė ndoshta nuk dini, ėshtė se zakone tė vogla tė pėrditshme apo
ngjarje dhe rrethana nė tė kaluarėn tuaj, mund tė ndikojnė se sa gjatė
dhe sa mirė do tė jetoni. Studimi i fundit mbi jetėgjatėsinė tregon
nėse jeni nė rrugėn e duhur pėr tė jetuar sa mė gjatė, dhe nėse jo,
kėshillat pėr t’u pėrmirėsuar.

SHENJA 1:
Nėse nėna juaj ka qenė nėn 25 vjeē, atėherė ka gjasa qė ju tė jetoni
deri nė 100 vjeē krahasuar me dikė qė ka lindur nga njė nėnė me moshė
mė tė madhe. Sipas
shkencėtarėve nga Universiteti i Chicagos, gjatė riprodhimit marrin
pjesė vezoret mė tė mira tė nėnave tė reja, duke dhėnė kėshtu fėmijė mė
tė shėndetshėm.
SHENJA 2:
Ju pėlqen ēaji? Si ēaji jeshil dhe ai i zi pėrmbajnė doza tė
koncentruara tė katekinave, substanca qė ndihmojnė enėt e gjakut tė
relaksohen dhe mbrojnė zemrėn tuaj. Sipas njė studimi tė kryer tek
40.000 gra dhe burra nė Japoni, tregoi se ata qė pinin 5 apo mė shumė
filxhanė me ēaj jeshil kishin mė pak tendencė tė vdisnin nga sėmundjet
e zemrės apo infarkti. Studime tė kryera me ēajin e zi, treguan
rezultate tė ngjashme.
Kėshillė: Mjafton vetėm 1 apo 2 gota ēaj si fillim pėr t’i bėrė mirė
zemrės tuaj. Nė ēdo rast, sigurohuni qė ēaji tė jetė i freskėt. Nėse i
shtoni ujė, kini parasysh qė katekinat fillojnė tė shpėrbėhen pas disa
ditėve. Gjithashtu, studimet tregojnė se po tė shtoni qumėsht, ēaji i
humbet vlerat e tij. Kėshtu qė shtoni vetėm mjaltė ose limon.
ECNI SHUMĖ
Njerėzit qė janė nė formė, pra ata qė ecin pėrreth 30 minuta nė ditė,
kanė gjasa tė jetojnė mė gjatė se ata qė ecin mė pak, pavarėsisht nga
pesha e tyre trupore. Gjithashtu, gratė qė janė mbi peshė mund ta
pėrmirėsojnė shėndetin e tyre thjesht duke i shtuar 10 minuta aktivitet
rutinės sė tyre tė pėrditshme.
SHENJĖ 3:
Shkencėtarėt nė Boston zbuluan se edhe sikur tė pini Coca Cola dietike,
ju e dyfishoni rrezikun pėr sindromėn metabolike - qė ėshtė njė
pėrzierje gjendjesh fizike si tension i lartė, nivele tė larta tė
insulinės, tepricė dhjamore rreth zonės sė belit, rrezik pėr diabet dhe
sėmundje zemre.
Kėshillė:Pini ēaj nėse keni nevojė pėr kafeinė, dhe nėse keni nevojė
pėr gaz, pini pak ujė mineral tė pėrzierė me lėng frutash. Duke
kontrolluar presionin e gjakut, nivelet e kolesterolit dhe tė sheqerit,
ju i keni shtuar 6-9 vite tė shėndetshme jetės tuaj.
SHENJA 4:
Keni kėmbė tė forta? Tė kesh gjymtyrė tė forta do tė thotė balancė e
mirė, fleksibilitet dhe rezistencė. Me kalimin e moshės, kėta faktorė
janė tė rėndėsishėm pėr tė parandaluar rrezikun e rrėzimit, dėmtimit,
frakturave etj.
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 15501
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi