» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

23 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 23 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga vistor2 prej Fri 26 Jun 2009, 17:11

Megjithatė mendoj se kėtu duhet bėrė jo vetėm njė analizė mė e thellė sepse shoqėria shqiptare nuk ėshtė strukturė monolite por ka ndasi tė caktuara sociale e si rrjedhojė kemi dhe kultura dhe shprehje nga mė tė ndryshmet. Nė kultura nė ēdo komb paraqiten edhe ndasitė dhe mospajtimet.Dhe ēdo ndasi paraqet tė vecantat e veta nė marrdheniet brez i ri vs. brez i vjetėr. Artikujt mė lartė shof se po nxisin debate dhe mospajtime por disa edhe shtrembrojnė fare temen. Kultura e komunikimit edhe mund tė jetė e trashėguar por edhe mundė tė fitohet e tėra varet nga inteligjenca dhe personi.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11514
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Jul 2009, 12:27

Kultura e komunikimit eshte hallka qe lidh qenien njeri.Ne nuk eshte se na mesohet vetem gjithcka e mire ne jete.Me shume priremi te mesojme te keqen dhe kurre nuk marrim mundimin te nxjerrim te miren nga nje e keqe ose fatkeqesi.Nje e mete e madhe e jona eshte qe nuk ballafaqohemi me realitetin, shpesh e shtremberojme ate dhe me e keqja jone e madhe eshte mungesa e vullnetit per ta riparuar.Nese do pyesnim njeri-tjetrin : cfare mangesia kane njerezit e sotem?Pergjigjia do ishte :-Kultura.Ne te vertet eshte , po sa pune bejme ne per te arritur nje kulture te te larte dhe te pranueshme rezultati do ishte ; mire e kam kete kulture qe kam , te pelqen qe s'te pelqen ty pune per ty.
Prandaj e mbeshtes mendimin e Vjollces kur shkruan cdo gje varet nga inteligjenca e personit

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 01 Jul 2009, 13:40

KULTURA E KOMUNIKIMIT-mendoj qe esht aftesia e njeriut si te komunikoj un personalisht shpesh her kur te komunikoj me shoqeri ju them qe gjeja kryesore esht aftesia komunikuese.

BOTA VIRTUALE-ka te bej e pjesen e jetes te njeriut, po flasim per boten virtuale te internetit, se kjo jet ne pergjithsi esht virtualitet kur dihet qe ekziston bota tjeter.
andaj bota virtuale esht shum domethenese tek njeriu sepse nga kjo mund bej ndryshime te jetuarit, duke e kuptuar si esht bota ne te vertet.

PRIVATSI PERSONALE-qdo njeri lufton per ti mbrojtur privatsit personale, ne nuk duhet te jemi shum te dhen pas privatsis personale te tjetrit se qdo njeri ka privatsit e veta andaj duhet respektuar ato sikur se edhe ne kemi privatsi personale.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 9851
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Vizitor prej Thu 02 Jul 2009, 19:30

Perse nuk arrijme te kemi nje komunikim frytdhenes?Njeriu eshte shume i ndryshem nga nje individ tjeter i te njejtit lloj.Ndodh qe qeniet te veprojne me instikte, kerkon dicka te njejte te se njejtes qenie dhe keshtu dhe evulon.Instiktet jane ne gene dhe jane te njejta.Ndersa inteligjenca dhe kultura e komunikimit eshte e larmishme.Duhet ta pranojme se mendja jone nuk eshte produkt i nje dizajni inteligjent, sepse nese do ishte keshtu ne do ishim racional dhe pa te meta.Do ishim te gatshem ta thonim mire ate qe mendojme dhe frazat tona do ishin te qarta dhe jo me dy kuptime(sic ndodh shpesh).Shume pak veta qe e njohin ne brendesi kulturen do te rrezikonin ta mbronin ate dhe te thone te verteten.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Prishtinasja_2005 prej Tue 01 Feb 2011, 09:01

Te jesh njeri i ditur eshte njera ane e medaljes. Te dish si ta shprehesh sa me pastert dhe ne menyren me bindese mendimin tuaj, eshte ana tjeter e medaljes. Me kete dua te them qe po aq e rendesishme sa mendimi qe shpreh eshte edhe menyra se si e shpreh. Pra ne skene del edukata personale e secilit dhe forma se si manifestohet kjo ne sjelljen e secilit ne debat.
Nese ju qellon qe nje anetar i vecante te mundohet qe ta ktheje mendimin tuaj ne nje replike personale me ju, eshte me mire qe ketij personi ju te mos i ktheni pergjigje fare por ta injoroni. Disa persona gezojne nje edukate dhe arsim te ulet dhe kjo manifestohet me ato qe keta shkruajne ne forum. Sa here qe ne diskutim perplaseni me te tille persona, eshte me mire ti injoroni, pasi po i konfrontuat e ulni veten ne nivelin e tyre. Me besoni, ju nuk deshironi ta beni kete.
avatar
Prishtinasja_2005

Postime : 6
Kyējet nė forum : 11123
Regjistruar mė : 20/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kultura e komunikimit - Bota virtuale dhe privatesia personale

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi