» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

1 Pėrdorues nė Linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 1 vizitor :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Njeriu modern

Shko poshtė

Njeriu modern

Mesazh nga Vizitor prej Thu 02 Apr 2009, 13:38

Nuk eshte e lehte te perkufizosh se cili eshte edukimi qe duhet te marr njeriu per te qene nje qytetar i edukuar.Madje nuk kemi te qarta se cilat vlera te sjelljes individuale dhe te kompromtimit social i duhet njeriut , kohes, shoqerise, cilat prej tyre quhen vlera morale apo tipare te domosdoshme per shoqerine tone. ky eshte nje problem i madh social qe po sjell shume probleme konceptuale dhe praktike qe po sjell ne edukimin e femijve ne familje, shkolle etj.Ne jetojme ne nje shoqeri te lire, me tregues edukative te tronditur me ndikim te ulet social, Ndaj nuk eshte e lehte te percaktosh se cilat jane tiparet karakteristikat personale qe duhet te kete dhe te shfaq njeriu per te qene koherent me kerkesat dhe imperativat e jetes moderne.Cdo dite perballemi me me edukime kaotike madje me koncepte vulgare dhe antiedukative qe jane te deformuara deri ne kufijte e anarkise dhe anomise sociale. Krimet , vjedhjet, vrasjet, dhuna, jane nje tregues qe po krijohet nje situate e favorshme per nje situate te paqarte dhe te cekulibruar. Njerez, qytetar mundohuni me shume te shikoni perparimin e njeriut ne jete sesa ambicien per luks mireqenie dhe pushtet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu modern

Mesazh nga vistor2 prej Thu 02 Apr 2009, 14:31

Njeriu modern sot ėshtė bėrė qenie e komplikuar, i vėshtirė, i befasishėm, i paqėndrueshėm, i paparashikuar. Tek ai gjenden tė koncentruara shumė veti individuale dhe evidente ndoshta si pasojė e kompromitimit social apo i shoqėris dhe rrethit ku gjindet.
Nuk mund tė themi se problemet sociale po sjellin shumė probleme se njė i edukuar duhet ti pėrballoj ato ose mė mirė te mos lejoj tė vie deri te kompromitimi social.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11910
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu modern

Mesazh nga Vizitor prej Fri 22 May 2009, 23:28

Njeriu modern do di si te pozicionohet ne shoqeri.Sado i rrepte te jete ligji i xhungles nese botekuptimi i tij eshte i formuar mire gjen nje shteg.Po problemi sot qendron ne menyren e berjes se jetes.Ne qellimet qe i ve vetes dhe ne ate cka ambjenti te imponon.Nuk mund te jesh koherent gjithmone me kohen, ne shume raste reagon sipas situatave.Me kete edukate krize dhe problemet shoqerore qe ndeshim po behet shume e nevojshme prania e njeriut modern.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njeriu modern

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi