» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Shko poshtė

KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 16 Jun 2007, 20:35

SHABAN CAKOLLI

LIDHJA E FSHEHĖT TĖ QON DREJT IMORALITETIT

Xhesika njė vajzė e re nėGjermani,ka prinderit shumė tė vyeshėm,tė ndershėm dhe intelektual.Po ata janė tė rrebt edhe nė qortime.E keqja qėndron se prinderit e saj ju bie te takohen rrall
me te.Xhesika vepron fshehurazi nga prinderit.Asaj i duhen plot dy orė para se tė shkoj nė shkollė tė parfymoset,tė lyaj fėtyren,tė ngjyroset,tė rregulloi frizuren,tė zgjedh modelet,etj...Ajo rrėfen:Unė kam njė djalosh,mė parė e kisha njė tjetėr,ishte i pashėm me sjellje shembullore,mė simpatizonte dhe e simpatizoja.Njė ditė mė kėrkoj dashurinė,nuk e refuzova prerazi,por i thash:Prindėrit e mij janė shumė tė rrebtė nė qortime.Po e muarėn vesh do tė pėsoj rėndė.Ai mė mashtroj rrėfen
mė tej Xhesika,ndikimi i shoqėrisė sonė u bė i fuqishėm.Pėrse nuk veprojmė fshehurazi mė propozoi ai?Mua mė pėlqeu propozimi i tij dhe ja filluam fshehurazi.Mė mori virgjinitetin-sikur tė reklamoja diqka qė nuk kisha pėr ta shitur dhe ta vjedh ndokush!!!!Duke besuar pa kuptuar rashė nė grackėn e fshehtėsisė,e cila kishte qenė krejt romantike,rrėfen Xhesika.Tani kam njė tjetėr djalė,sepse nuk mundem mė pa djem,por nuk mė hiqet frika se neser edhe ky do tė mė bėjė grackėn si tjetri.Megjithate Xhesika ėshtė vetėm 17 vjeqare!Kur e pyetėm:Si i hyre rrezikut aq e re,ajo rrėfen:Tė mos jesh e dashuruar nė kėtė moshė nė gjermani ėshtė iluzion rrėfen mė tej Xhesika!Te ne vajzat e moshes 11 vjeqare kanė njė tė dashur,lidhjet janė sekrete dhe bėhen nėpėr shkolla,ata qė i kurdisin kėto lidhje janė tė pandershėm.Ne gjermanet i gėnjejmė prinderit,u themi kinse po shkojmė nė ndonjė orė shtesė tė mėsimit dhe ate kohė bėjmė seks.At kohė unė isha e re,tani e kuptoj se i kam tradhetuar prinderit,kjo ėshtė poshtėrsiaime,meqė prinderit ende nuk e kanė marrė vesh pėr tradhėtinė qė ua kam kurdisur.Duke biseduar me Xhesiken ajo mė pyeti:Aha,pėr cilėn gazetė mė rrėfeheni?Jo i thash pėr gazetė,ėshtė njė forum nė internet"HAPSIRA E QIEJVE SHQIPTAR",dmth,kėtė mesazh e bartni te femrat shqiptare,m♪7 pyeti Xhesika?Po iu drejtova,eh kam ndėgjuar se shqiptaret janė tė moralshme,vazhdoj me gjysmė frymė Xhesika!Ska gjė mė tė mirė se tė kesh moral,vazhdoi ajo duke porositur:I pėrshėndes tė
gjitha femrat shqiptare,ua bėjė edhe kėtė porosi:Mos merrni asnjėhap nė dashuri,pa njė komunikim tė qiltėr me prinderit,qdo fshehje tė hudhė nė grackė,kėtė po e them nga pėrvoja ime tha nė fund Xhesika.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13713
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Mesazh nga Enya prej Tue 31 Jul 2007, 22:34

Me kete qe lexova mund te them qe me duket sikur po lexoj ndonje shkrim anti perendimor, te pakten persa i perket moralit.

Nese Xhesika ka vepruar ne kete menyre ne rradhe te pare fajtoret jane prinderit qe nuk dine e nuk ja kane dhene mundesine te jene prane asaj e te kene nje komunikim te vlefshem me vajzen e tyre.

Me duket absurde te ja bejme kaq shume vetes qejfin duke rrahur kraharorin e duke thene "ne jemi me te miret" ne nje kohe qe nuk eshte me e vertete qe jemi te paprekshem ne ate qe nje pjese e shqiptareve quajne moralitet/imoralitet.

Ajo qe dua te them eshte se me kete shkrim nenvizohet ne menyre te tepruar "negativiteti i moralit perendimor", nese mund te quhet i tille.
avatar
Enya

Shteti : France
Postime : 128
Kyējet nė forum : 11937
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Mesazh nga bovari prej Sat 29 Sep 2007, 23:17

Ne rrefimin e mesiperm une kuptoj thjesht nje mos perkushtim i duhur i familjes e cila ka zgjedhur rrugen e qortimit(duke folur prere,mos arsyetuar vendimin e tyre vajzes) per te rritur dhe edukuar nje femije ose individ i cili/a do perballet me jeten e jashteme.Mbase edhe prinderit kan zgjedhur kete rruge pasi jetonin me friken se mos vajza e tyre bie pre e ketyre ndikimeve ose nga frika se mos femija e tyre nje dite te largohet nga ta dhe me e rendesishmja per ta rruajtur vajzen nga ndikimet jo normale te ambientit.Dhe persa i perket kultures perendimore qe sot vendet ne zhvillim e kan si idol ose nje rruge qe duhet ndjekur nuk eshte shume e veshtire per tu pervetesuar dhe vlersuar por ne dhe shume te tjere ne nivelin tone harrojne qe te arijme ne ate lloj kulture nuk duhet te bejme si sistemet kompjuterike copy-past por te arijm te kuptojme se ēfare po bejme dhe qe te arijme ne ate nivel kulture duhet formim qe ne femijeri dhe me kohen mund te arihet.Fundja realiteti flet vete ne shqiperi nese meret si shembull pasi edhe ne shqiperi ka shume xhesika qe perfundojne ne dyert e gjinekollogeve ku ka raste qe harrohen rregullat etike dhe arrihet deri ne kercenim doktorash.Por diēka me terhoqi vemendjen pasi familja e xhesikes ka aritur ti japi diēka nga kultura dhe menyra e te analizuarit qe ajo e ka pervetesuar pasi gaboi,per nje femije ne ate moshe fshehtesia eshte terheqese kjo duhet pranuar.Persa i perket virgjerise ka te bej se si i spjegohet femijes dmth ne nje menyre qe ti duket e arsyeshme dhe llogjikshme vete femijes dhe jo ne nje menyre qe i duket e llogjikshme prindit.(ne mos e pafsha gabim ne kete pike ndodh gabimi qe pas e vuan femija).
Ndersa mund te them diēka qe do ju duket e cuditeshme por ne vitet e gjimnazit mua dhe shume nxenes te tjere na mbrojti uniforma e shkolles dhe rreptesia qe kishte shkolla dhe qe e kane gjimnazet te pakten ketu ku jam une momentalisht.Dmth moshen qe mund te binim pre e tundimeve nuk u flijuam pasi ishte nje aspekt qe nuk na terhiqte.Nuk na terhiqte sepse pas mesimit nuk kerkonim gje tjeter perveē rrugeve te iknin nga shkolla dhe te ndjenim veten te lire nga shkolla dhe uniforma( me qarte ne ate moshe e mendoja si burg) ama tani ndryshe pasi na ka shpetuar pasi gjate asaj kohe edhe mesonim mbi tema qe ishin tabu ose jeten qe na priste.Une mendoj se pas familjes rolin me te veshtire e ka shkolla dhe mesuesit.
Me qarte mos genjejm veten se kultura nuk eshte plack qe jepet por kultivohet siē ka ndodh edhe me xhesiken e cila ra pre e moshes dhe tundimit ama te pakten nga kultivimi i kultures qe posedonte me vone diti te kritikoje veten dhe korigjoje por ka shume te rinje qe bien te pa pregatitur dhe ngaqe jan munduar duke kopjuar ne siperfaqesi te perfitojne kulturen e perendimit jan gjendur ne mes 4 rrugesh.

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 11847
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Mesazh nga Resi prej Sun 30 Sep 2007, 15:11

Jane gjera qe ndodhin dhe nuk mundemi te gjykojme.
sa jetojme mesojme kulturen, problemet dhe rrjedhat e jetes.

Resi

Shteti : All over !
Postime : 83
Kyējet nė forum : 12007
Regjistruar mė : 03/06/2007
Profesioni : Informatika

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 30 Sep 2007, 18:45

Ketu nuk eshte puna perfare gjykimi,gjykimi e merr secilin per vepren e vet,kjo ishte nje teme e shqyrtuar sipasrrefimit te Xhesikes,e trajtuar para shume muajsh,ju mundeni pa paragjykime te shpreheni mendimet e juaja,por jo vetem sa per te i shprehur,por te kene arsyeshmeri.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13713
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Mesazh nga majlo prej Mon 01 Oct 2007, 16:24

Per sa i perket refimit te Xhesikas un do te kisha then se gjermanet nuk ja varin shum dhe nuke quajne si tradheti ate qe (po supozoj) vajza e tyre te bej seks ne moshen e re! Un kte e them meqe kam pasur mundesin qe ta studijoj mentalitetin e tyre duke qendruar atje.Po ju them edhe nje rast konkret ku un kam qen pjes e rastit : Ne vitin 1996 un isha ne Gjermani dhe kisha nje te dashur gjermane, edhe pse ajo kishte vetem 16 vjet dhe prinderit e dinin qe ajo ishte bashk me mua, pos asaj qe e dinin bile dhe un shkoja dhe e merja te shpia, dhe kur familja nuk e qortoi ate.Edhe pse ajo ishte shum e re.Per kte qe them nuk eshte vetem rasti im po di dhe shum raste te tjera, dhe e kam studijuar mentalitetin e tyre!Ndoshta e teprova po kjo eshte ajo qe un kam mundur ta kuptoj dhe ta verej te gjermanet.Ndersa zviceranet jane pak sa me te eger!

majlo

Shteti : Tetovė
Postime : 111
Kyējet nė forum : 11748
Regjistruar mė : 07/08/2007
Profesioni : 12112

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Mesazh nga Katilja prej Wed 17 Apr 2013, 18:22

bezdia ime kta lloj takimesh po e mentaliteti ulet paragjykimewt e shumta bajnn tvetten

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7024
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KĖRKOJNĖ TĖ TAKOHEN FSHEHURAZI-PSE?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi