» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KKI GJILANIT ZGJODHI PERSONALITETIN E VITIT 2008

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

KKI GJILANIT ZGJODHI PERSONALITETIN E VITIT 2008

Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 30 Dec 2008, 22:02

DEMIR KRASNIQI U ZGJODH PERSONALITET I VITIT

Me moton "MĖ TĖ MIRĖT 2008" mė 18 dhjetor 2008 Kuvendi Komunal i Gjilanit,pėrkatėsisht Drejtoria pėr Kulturė,Rini dhe Sporte,organizoi Manifestimin Vjetor Tradicional tė fundvitit.Organizatorėt dhe juria profesionale e kėtij manifestimi nė mesin e mė tė mirėve zgjodhėn Demir Krasniqin,muzikolog,kėngėtar dhe krijues i cili u nderua me njė mirėnjoheje speciale si"Kėngėtari mė i mirė 2008"nė KK Gjilan.Demir Krasniqi kėtė vit ka shėnuar Jubileun e 40 vjetorit tė krijimtarisė sė tij si kėngėtar dhe krijues,si dhe ka pėrfaqėsuar Kosovėn nė Kongresin e ABC nė Manastir me kėngėn"KURRĖ NUK SHUHET MANASTIRI",ku ėshtė treguar shumė i suksesshėm dhe iu ėshtė nda "Mirėnjoheje".Po u njoftojmė me pak fjalė me kėngėtarin dhe krijuesin tonė Demir Krasniqi:

DEMIR KRASNIQI

U lind mė datėn 10 Shkurt 1950, nė fshatin Tugjec tė Malėsisė sė Gollakut, komuna e Kamenicės.
Gjatė jetės sė tij, ka ushtruar kėto profesione:
Pedagog muzikor,
Kėngėtar dhe rapsod popullor,
Kompozitor i kėngės dhe valles nė frymėn e melosit popullor burimor,
Krijues poetik i vargjeve tė kėngės popullore dhe rapsodike,
Mbledhės i folklorit burimor muzikor shqiptar,
Publicist i shumė studimeve etnomuzikologjike,
Radio – gazetar dhe
Gazetar hulumtues.

Veprat e publikuara deri mė tani janė:

“Mallėngjime e oshtima” – Prishtinė, 1993.
“Qamili i Vogėl – zė qė nuk shuhet” ,( monografi) – Prishtinė, 1995,
“Gjakon Kosova” – Gjilan, 1998,
“Bejtė Pireva” – Gjilan, 2002,
“Zeqir Maroca” – Gjilan, 2002,
“Kėngė krismash lirie”I – Gjilan, 2003,
Kėngė krismash lirie” II – Prishtinė, 2003,
“Familja Kurti nga Tugjeci” (monografi) – Prishtinė, 2004,
“Shtojzovallet e Gollakut”, ETMMK – Prishtinė, 2005,
“Kushtrim lirie” – Gjilan, 2005,
“Liman Shahiqi – trimi i Gollakut” – Prishtinė, 2005,
“Kroi i kėngės” – Gjilan, 2006,
“Qamili i Vogėl – Kėngė pėrjetėsie” – Gjakovė, 2006,
“Krenaria e Gollakut” – Gjilan, 2008 dhe
“Diell lirie” – Gjilan, 2008.
Jeton, punon dhe krijon nė Gjilan.
Motoja e punės dhe krijimtarisė sė tij ėshtė:

“ Pėr emrin e Zotit,
Pėr nderin e kombit,
Pėr gjakun e dėshmorėve,
Pėr eshtrat e varreve”!
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13323
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KKI GJILANIT ZGJODHI PERSONALITETIN E VITIT 2008

Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 30 Dec 2008, 22:03

MBAHU MEDVEGJĖ

Mbahu e fortė, Medvegjė, moj motėr,
Mos i leni plang e votėr!
Mos ia mbyll dyert kapixhikut,
Mos ia kėnaq zemrėn armikut!
Mos mbyll magjėn, mos mbyll derėn,
Pragut t' shpisė, mos ja qit therrėn !
Mos mbyll odat dhe oborret,
Mos ua le katilave vorret!
Mos ua shuaj oxhaqeve timat,
Se nga varret - t' mallkojnė trimat!
Mos i le tė shkreta trojet,
T' mallkon gjaku, t' mallkojnė krojet!
Mos i le malet krenare,
Se t' mallkon nėna shqiptare!
Mos ua mbyll shkollat fėmijėve,
Se na i bėjnė kotarė tė thive !
Mos ia le ngrohtėsinė Gejzerit,
Se t' mallkojnė plagėt e tmerrit!
Mos e le jetim Sijarinėn ,
Djepit tėnd, mos ia kthe shpinėn !
Mos e le me lot Tupallėn ,
Se s' kanė varret me kėnd t' ēmallėn !

Nga libri:"Kushtrim lirie" Gjilan, mė 2005, faqe 62. Demir KRASNIQI
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13323
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi