» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Poezi nga Agim Gashi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Poezi nga Agim Gashi

Mesazh nga Kron Kazani prej Thu 18 Dec 2008, 14:37

Me zogj t“malit bisedoj
Agim Gashi

Kam dalė herėt majė Monchaut
E jam ulė pak me pushu,
I kam lutė zogjėt e malit
Me mu pak me bisedu.

O Ju zogj qė fluturoni
Pashė natyrėn qė e gzoni,
Merrni kto fjalė tė mia t“ngrohta
E n“Kosovė ju tė mi qoni.

Atje ashtė vendlindja ime
Qė pėr te unė jam shkrumu,
Atje kam dhe nanėn time
Qė sa shumė jam pėrmallu.

Nanėn time unė shumė e du
Pash n“jat Zot t“fala me i qu,
M“ka marrė malli sa ma ska
Rudhat n“ballė me ia pa.

Sa e shkreta ashtė shkrumu
Qė sa vite tue m“pasė mall“ ,
Po i shkon jeta pa ndrru llafe
Pa u knaqė me t“madhin djalė.

Zogjt e malit janė betue
Edhe fjalėt mi kanė marrė,
Fluturimin e kanė nisė
Me i qu n“Kosovė k“to fjalė.

Qė sa vite po kalojnė
Zogj“t haberin sma kanė pru,
A mos m“qoj noj kush tė fala
Mos ka pyet ndokush pėr mu?

Pas shumė vitesh n“dritaren time
Disa zogj po mė trokasin,
Kem nji lajm pėr ty Agim
Si nė kor nisėn t“bėrtasin.

Tanė Kosovėn e kem kalue
Nė ēdo cep t“falat tue i lanė,
Askush pėr ty nuk na ka pyet
Pėrveq njaj plake qė i thue nanė.

Jemi ndalė n“gėrmadha t“shpisė
Se ēetnikėt e kishin kallė,
Tue i pa librat e djeguna
Edhe ne jemi pėrmallė.

N“dash me shku ndoj herė n“Kosovė
Me e pa nanėn sa ashtė gjallė,
Kish dy molla po ti ruente
Me i ngranė me t“madhin djalė.

Qorap leshi t“kish marue
Po ti ruente me gjelozi,
Pos Agimit djalit t“madh
Askush n“kambė ska me i shti.

Shumė do rrudha iu kan shtu
As me sy spo pake mirė,
Ishte krrusė shkonte me krroqe
Por e kishte zemrėn e dlirė.

Pėrmallimi sa m“kaploi
Lotėt po m“shkonin rrėke,
Sa e randė jeta e kurbetqarit
Ma mirė ish“ mos me pas le.

N“mėngjez herėt posa ngrihem
E puth flamurin kuq e zi,
E puth hartėn e Arbnisė
Tanė atdheun e fus nė gji.

O ju zogj tė vetmit miq
Po ua la nji amanet,
Mu te vorri t“mė ligjėroni
Kur tė ndahem nga kjo jetė.
Pėrmbi vorr timin t“ma shkrueni
JU o zogj nji epitaf,
"Ktu pushon zemėrthyemi
Kurbetqari i pa fat"!
avatar
Kron Kazani

Shteti : Gjermani
Postime : 33
Kyējet nė forum : 9926
Regjistruar mė : 04/11/2008
Profesioni : Kėngėtar dhe gazetar

http://h qiptare.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi nga Agim Gashi

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 18 Dec 2008, 17:56

Sado ēė nė vete ngėrthen dhimbje,poezia ka arritur vlerėn e mirėfilltė,pėrgėzime
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13251
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi