» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


RRAPSODI YNĖ QĖ SHPALOSI HISTORINĖ KOMBĖTARE PĖRMES KĖNGĖS

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

RRAPSODI YNĖ QĖ SHPALOSI HISTORINĖ KOMBĖTARE PĖRMES KĖNGĖS

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 28 Nov 2008, 13:06

RRAPSODI YNĖ QĖ SHPALOSI HISTORINĖ KOMBĖTARE PĖRMES KĖNGĖS


Shkruan:Shaban Cakolli


Demir Krasniqi,ky emėr i njohur pėr artėdashėsit anekėnd trojeve shqiptare nga fėmijėria iu pėrkushtua kėngės,njė kėnge domethėnėse qė qonte shtigjeve tė historisė kombėtare,kėngė tė dėgjuara me ėndje nga populli qė pėrqėndroheshin nė personalitetet kapitale tė historisė dhe kulturės sonė kombėtare.Kėshtu ai bėri shtegtime nėpėr hapisėrėn kombėtare plot dyzet vjet,ku tani shėnon dyzetvjetorin e krijimtarisė sė tij.Krijues,pedagog,kėngėtar dhe kompozitor,krijoi pėr kombin,edukoj gjenerata tė reja nė frymėn kombėtare,thuri e kompozoi tekste poezish e kėngėsh,i kėndoi dhe i mbolli nė shpirtin e popullit.


DEMIR KRASNIQI

U lind mė datėn 10 Shkurt 1950, nė fshatin Tugjec tė Malėsisė sė Gollakut, komuna e Kamenicės.
Gjatė jetės sė tij, ka ushtruar kėto profesione:
Pedagog muzikor,
Kėngėtar dhe rapsod popullor,
Kompozitor i kėngės dhe valles nė frymėn e melosit popullor burimor,
Krijues poetik i vargjeve tė kėngės popullore dhe rapsodike,
Mbledhės i folklorit burimor muzikor shqiptar,
Publicist i shumė studimeve etnomuzikologjike,
Radio – gazetar dhe
Gazetar hulumtues.

Veprat e publikuara deri mė tani janė:

“Mallėngjime e oshtima” – Prishtinė, 1993.
“Qamili i Vogėl – zė qė nuk shuhet” ,( monografi) – Prishtinė, 1995,
“Gjakon Kosova” – Gjilan, 1998,
“Bejtė Pireva” – Gjilan, 2002,
“Zeqir Maroca” – Gjilan, 2002,
“Kėngė krismash lirie”I – Gjilan, 2003,
Kėngė krismash lirie” II – Prishtinė, 2003,
“Familja Kurti nga Tugjeci” (monografi) – Prishtinė, 2004,
“Shtojzovallet e Gollakut”, ETMMK – Prishtinė, 2005,
“Kushtrim lirie” – Gjilan, 2005,
“Liman Shahiqi – trimi i Gollakut” – Prishtinė, 2005,
“Kroi i kėngės” – Gjilan, 2006,
“Qamili i Vogėl – Kėngė pėrjetėsie” – Gjakovė, 2006,
“Krenaria e Gollakut” – Gjilan, 2008 dhe
“Diell lirie” – Gjilan, 2008.
Jeton, punon dhe krijon nė Gjilan.
Motoja e punės dhe krijimtarisė sė tij ėshtė:

“ Pėr emrin e Zotit,
Pėr nderin e kombit,
Pėr gjakun e dėshmorėve,
Pėr eshtrat e varreve”!

Nė kėngėt dhe veprat e tij krijuese radhiti figurat e shquara tė historisė sonė kombėtare,vlerat tona dhe pasuritė afirmative,epiloget e dyndjeve dhe luftrave nga iliria,protagonistėt e kohes nga epoka e Skėndėrbeut filluar me kėngėn pėr Gjergj Kastriotin,kėngė kjo ku Demiri e filloi karierėn e vet,i kėndoj Rilindjes kombėtare dhe figurave tė etapės sė saj,Shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė,Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit,Lėvizjeve kaēake dhe kohės sė Shqipėrisė etnike nga vitet 1941-1945.Janė kėto momente tė vlimeve kombėtare tė cilat ashtu si i paraqiti Demir Krasniqi,nuk i ka shtjelluar as historian,dhe as kėngėtar.Reportuaret e tij kanė nxitur njė kureshtje tė theksuar,nga se dėgjuesi ynė kishte dhe ka nevojė pėr njė vlerė tė tillė historiko-kulturore,sidomos dėgjuesit tanė tė rinjė qė kanė interes tė njohin peripecitė e tė kaluarės historike shekullore.Kėngėt e tij me misione kombėtare padyshim nuk priteshin si nė kopshte lulesh nga pushtuesi dhe UDBA-shėt e tij,fshiheshin,pėrndiqeshin,por ky dashamirė i kėngės dhe kombit,i pėrtrinte,u jipte shpirt,pavarėsisht sakrificave para tė cilave ndodhej,para grackave qė i kurdiseshin.Demir Krasniqi mes kėngės sė tij paraqiti qėndresėn e shqiptarėve pėr liri,pėrndjekjet,burgosjet,dhunimet dhe masakrimet mbi shqiptarėt liridashės,dukedhėnė komente mes kėngės pėr 570 mijė tė vrarėsh dhe masakruarish,nga vitet 1878 deri mė sot,paraqiti tmerrin e diskriminimit fizik dhe intelektual tė shqiptarėve,i cili nė mėnyrė dinjitoze nuk harroi asnjė cep tė Kosovės.Demir Krasniqi ka kultivuar edhe muzikėn popullore,dhe pavarėsisht motiveve,kėngės i ka dhėnė frymė kombėtare.Kėngėt e Demir Krasniqit,kanė vlerė reale historike pėr tė kaluarėn e kombit,aq mė tepėr pėr tė sotėmen,kėngė qė do tė i qėndrojnė edhe kohėrave tė ardhshme.Edhe pas dyzet vjet krijimtarie Demir Krasniqi me tė njejtėn energji,i pėrkushtohet krijimtarisė dhe kėngės,shkruan,kompozon kėndon,i kėndon kombit dhe mbetet i dashur dhe shumė i dėgjuar nga populli.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13320
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi