» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Fri 17 Feb 2017, 10:34 nga Dardania

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154063 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3376)
 
Adisa (3282)
 


Hepatiti B dhe kanceri i melcise.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Hepatiti B dhe kanceri i melcise.

Mesazh nga Vizitor prej Mon 15 Sep 2008, 11:02

Epidemiologjia

Kaceri i melecis eshte nje nga me te shpeshtet ne te gjithe boten dhe shfaqet te pacientet me semundje kronihe te melcise.Shkaku kryesor eshte hepatiti kronik B dhe hepatiti C. Nga studimi i 5 viteve te fundit ne Kliniken B Pathologjikis Universitare te spitalit 'IPOKRATO',u gjet se hepatiti B eshte shkaku i kancerit te melcise ne 60 perqindja e rasteve dhe shfaqet tek burrat ne krahasim me grate ne raport 23 me 1.

Diagnoza e hershme

Redesi te madhe per zgjedhje e mjekimit dhe kohezgjatjen e semundjes ,eshte vendosja e diagnozes sa me heret.Porzakonisht vendosja e diagnozes vonohet dhe shume here jetegjatesia eshte e shkurter me cdo lloj nderhyrje mjekesore.Per te parandaluar zhvillimin e kacerit te melcise, e nevoshme eshte kontrrolli dhe ndjekja e personave qe jane shume te rrezikuar ,sic jane ata me cirroze.Ritmi i zhvillimit dhe dyfishimit te masatare rreth 6 muaj.Dy parametra qe ndihmojne ne zbulimin e diagnozes jan matja e a1-globulines embrionale,e cila prodhohet nga qelizat kacerioze dhe berja e ekos se melcise cdo 6 muaj.
Eko e melcise eshte e thjeshte,ka nje ndjeshmeri te madhe,kosto e ulet dhe mund te zbuloje nje mase tumorale deri ne 1 cm.Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi