» Pėrshėndetje kur Hyni dhe kur Largoheni nga Forumi
Sun 02 Jul 2017, 21:02 nga albi

» Gėzuar Festat e Fund Vitit
Thu 29 Dec 2016, 19:02 nga Naki

» Kosovari ne Londer
Tue 13 Dec 2016, 16:58 nga albi

» Tė ndryshme
Tue 11 Oct 2016, 18:45 nga Elona

» Lodhja nga ata qė dikur i vlersoje...
Tue 11 Oct 2016, 00:15 nga Naki

» Te doktori...
Tue 11 Oct 2016, 00:13 nga Naki

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2899 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri dashuri_dhe_zjarr

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154064 artikuj v 4861 temat


Naki (9125)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Hipokrizia shqiptare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Hipokrizia shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Fri 09 May 2008, 13:36

Shumekush mund t'i kete konstatuar cdo dite te jetes se vet perreth ose tek vetja disa fenomene " te nendheshme ", shpesh te mohuara ose te fshehura. Te arrish te besh nje agresivitet ne shoqerine shqiptare nuk eshte gje e thjeshte.Vetem nje filozof mund ta bej. Sepse filozofi ka vetem nje detyre profesionale per te bere : " te gjej te verteten e fshehur ". Ate qe njerezit e fshehin, ate genjeshtren e madhe.
Ne kemi hyre ne nje krize semantike, sepse fjalet nuk shprehin te verteten, por jane eufemike. Njeriu flet per gjera sekondare vertetesisht, se thelbet e ceshtjeve serioze i mbulon.
Shikoni nivelin e zhurmes ne zonat urbane dhe do ta kuptoni sesa agresiv jemi me njeri - tjetrin. Shihni sesi perbri nje dyqani ngrihet nje i dyte e nje i trete duket shitur te njejtin mall.
Perse kemi kaq shume shenja te hapura agresiviteti??? Ndoshta sepse shoqeria shqiptare ne ndryshim nga shoqerite o tjera moderne nuk i ka aq shume te perpunuara manierat hipokrite te fshehjes se urrejtjes ndaj njeri - tjetrit.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hipokrizia shqiptare

Mesazh nga memaliaj prej Fri 09 May 2008, 16:06

ballkani shquhet per kete temperament qe flet ti arla.
demokraija jon eshte e re dhe niveli civilizimit eshte akoma i ulet , gjithsesi une mendoj se gjerat kan filluar te ndryshojne per mire ne shqiperi.
nuk mendoj se te ne ka nje hipokrizi te madhe.
nga eksperienca qe kam une medoj se hipokrizia me e madhe behet neper zyra ne shtet apo privat qofshin ato.
une per vete kam punuar ne disa studio ketu ne tirane dhe mund ta konfirmoj kete qe thash.
vec nje gje me ka rene ne sy dhe me ka bere pershtypje , ne te gjitha vendet ku kam punuar hipokrizia ishte e pervetesuar ne menyre te persosur nga femrat.
ndoshta e kanalizova pak temen te me falesh arla po eshte shume e rendesishme kjo.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 11570
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hipokrizia shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Wed 03 Jun 2009, 23:22

Hipokrizi ka kudo, cdo kush nuk do qe pjesa e brendshme e karakterit te tij te dal ne siperfaqe.Po fakti qe shqetesohemi sot eshte hipokrizia tregojme.Sa shume hipokrite tregohemi kur urrejtjen qe kemi per te tjetrin nuk e leme te vdesi , por e veshim me lustren e fjalevemjalte kur perballemi me te.Te prirur ndaj interesit e synimit tone e kalbim shiprtin tone duke perdorur fjalet , qe ajne vec fjale dhe era do i marr.Perse valle ne na pelqen kur na thone vetem fjale te mira? Sepse jemi hipokrite dhe ata qe na i thone jane akoam me teper hipokrite.Nje autokrite mes miqsh dhe njerzish modern eshte shume efektive pikerisht sot qe kemi nevoje te dime ku gabojme dhe ku jo.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hipokrizia shqiptare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi